Hot Fuzz (2007)

Bunu,alttakini ve ondan sonrakini yazan Deli Profesör

Bunca zamandır filmler üzerine yazıyor,çiziyorum.Ama dikkat ettim Dr. Strangelove dışında başka bir komedi incelemedim.Bu da çoğu komedi filminin gerçek ve özgün bir mizah anlayışını kullanamamasından kaynaklanıyor.Bildiğiniz üzere birçok komedi filmi dünya gençliğinin abazanlığı üzerine eğilen,onu körükleyen ve insanlara bir kaç meme ve gereksiz argolarla donatılmış bayat espriler haricinde başka birşey vaad etmeyen metinlerden oluşuyor.Bunlara kısaca tuvalet komedisi de diyebiliriz.Birkaç örnek vermek gerekirse;Recep İvedik,Çılgın Dershane,Plajda gibi filmler.

Tabi bizim işimiz kaliteli komedilerle.O yüzden İngiltere’ye kısa bir yolculuk yapıyoruz.İngiliz mizahı,komedi dalında ne kadar az iş çıkarsa da genelde özünü çıkarıyor.Hot Fuzz da,Monthy Python serisinin yolunu izleyen,onun gibi kaliteli mizaha sahip olan filmlerden biri.İnsanları gülmekten yaran,bir zombi filmi parodisi Shaun of the Dead filminin müthiş ikilisi Edgar Wright ve Simon Pegg bu filmin de iskelet ikilisini oluşturuyor.

Londra Polis Departmanı’nda çalışan Nicholas Angel (Simon Pegg),ortalama bir polise göre kat kat daha başarılıdır.Diğer polislerin yaklaşık 4 katı tutuklama hızına sahiptir.Birçok konuda ödülü ve başarısı vardır.Bu yüzdendir ki diğer k.çını yaymaktan başka bir iş yapmayan polisleri gölgede bırakmaktadır.Bundan rahatsız olan departman komiseri,Angel’ı suç oranının en düşük olduğu bir kırsala,Sanford‘a atar.Mesleğini bu kadar çok seven ve suçluları yok etmeye çalışan bir insan için berbat bi yerdir burası haliyle.Tutuklayacak kimsesi olmadığı için barda bira içen çocukları tutuklar.Ta ki kasabada kaza süsü verilmiş cinayetler çıkana kadar.

Film kullanılan ince esprileriyle ve cıvıtılmamış mizahıyla başından sonuna kadar ayakta duruyor.Çoğu komedi filminin düştüğü hataya,(seyirciyi gülmeye zorlama) düşmüyor.Çoğu esprili kısımda oyuncuların suratı bile gülmüyor.Amerikan polisiye filmlerinin saçmalığına ve cıvıklığına bolca göndermeler yapılmış.Filmin son kısımlarında bu konuda geyiğin dibine oldukça vuruyoruz.Filmin çoğu yerinde görmeye aşina olacağımız süpermarket sahneleri bir nevi tüketim çılgınlığına gönderme.Ayrıca Nicholas Angel’ın partneri Danny Butterman rolünde Nick Frost çok güzel iş çıkarıyor.

Bana göre sinema tarihindeki en komik filmlerden biri Hot Fuzz.Eğer son zamanlarda güzel,cıvımamış,komedi gibi komedi arıyorsanız sizi bu filme alayım.”Yok gardaşım,ben tuvalet filmi istiyorum,Recep İvedik serisi yapılsın,5468′e kadar uzasın,ben yine de hepsini izlerim” diyorsanız da sizi beriye alayım.Bana uzak Allah’a yakın olun.

(Bu arada son bi haftadır sitenin resimlerini,scriptlerini sakladığım hostta bi sorun var.Bu sorun yazma iştahımı da kaçırdı.Site bazen bozuk çıkabiliyo,idare ederseniz sevinirim,en kısa zamanda düzelecektir.Ayrıca bana seve seve bi host hediye edecek varsa,hiç düşünmem onu da alırım.Aslında bi hosting şirketinin şifresiyle kullanıcı adı var elimde ama çaktırmadan onun hostunu kullanabilir miyim ki?Bi de şu an sitemi bozuk görenler bana söyleyebilir mi?)

IMDB Kullanıcı Oyu: 8.1/10 (78650 oy)

Top 250 : #228

Yazı bittiğinde “Jeff Beck – Diamond Dust” çalıyordu.

Bu yazılar da üsttekini andırıyo gibi

 Yorumunu ekle

9 yorum yapılmış bu güzide postaya

 1. recephilmi Der ki:

  Valla Prof. sen demeden ben bu filmi bir yerde görsem. Fragmanını izlesem, komedi filmi olabileceği aklıma bile gelmezdi.

 2. Deli Profesör Der ki:

  İşte mizah bu zaten,yaptığı espriye kendi gülen,filmlerde yaptığı absürd hareketlere kendi gülüp,insanları da buna zorlayan bi film değil bu.İnce mizah sizi yakaladığında ve siz de ince mizahı yakaladığınızda otomatikman kahkahaları tutamıyorsunuz.

 3. recephilmi Der ki:

  Anladım ama fragmandan bahsediyorum ben. Komediden çok aksiyon filmi fragmanı gibi…

 4. MERKEZ BURASI Der ki:

  Efendim güzel bir filmi ele almışsınız öncelikle bayağılıktan uzak tercihiniz için sizi tebrik ederim.
  Bu filmin en değişik yanı kanaatime göre şudur; Öyle bir anda öyle bir alakasız söz kullanıyor ki! Kaba tabirle ”hönk diye kalıyor” ve sözün alakasızlığı ile sözün o repliğe sesli kafiyesinin yerleşiminin uyumu sonrasında nasıl bir küfür kullandığını anlayarak yada benzeterek gülüşmelere sebep vermesi ile küfürsüzde komedi yapılanbildiğinin en komik ve en başarılı filmidir Hot Fuzz. İzlemeyenler izlesinler bence!

 5. Deli Profesör Der ki:

  @recephilmi Hocam fragman zaten Amerikan aksiyon filmleriyle dalga geçiyor ondan öyle :D

  @Merkezburasi Evet hocam o küfür benzetmelerini başta nasıl yaparız diye düşünmüşler ama sonunda olayı yakalayınca bayağı keyifli olmuş.Conan O’Brian’da dinlemiştim sanırım.

 6. kabakmeltemi Der ki:

  Nasıl söyleyeceğimi bilmiyorum ama metin ol lütfen :P
  Bozuk görünüyor…

 7. Cevval Portakal: Der ki:

  Abi yazıyı okurken aha dedim bunun altına yorum olarak, Monty Python’u düşerim. Monty Python’u insanlığa tanıtarak yaşama gayemi sürdürmüş olurum. Sonra baktım adı geçmiş, ufaktan hüsrana uğradım. Zira düşünceme göre ingilizler komedide süperlerini Monty Python ile kullanmıştır, sonra da yıllar boyunca perfect yemişlerdir.
  Hot Fuzz’u daha izlemedim ama son zamanlarda izlediğim iyi komedilerden Fido‘yu tavsiye edebilirim. O da zombi klasiklerini tiye ele alan son dönemlerinden güzide filmlerindendir bence.

 8. Cevval Portakal: Der ki:

  Sadece tiye alan, ele almıyor yani. Bir yandan farklı bir şeyle ilgilenince böyle oluyor, Türkçe’si eksik kaçmış az önceki yorumun. Kendimden utandım, yazma gereği duydum.

 9. Deli Profesör Der ki:

  Bi dahaki komedi oturumumunda onu izleyeyim puanı da fena değil.

Anlat derdini Marko Paşaya