Google Calendar SMS Hatırlatması

Bunu,alttakini ve ondan sonrakini yazan Deli Profesör

Şimdi anlatacağım Google özelliğini inşallah bilmiyosunuzdur.İyi valla,ben burda o kadar efor sarfedeyim,bi iki bişey öğrenin de,vatana millete hayırlı evlat olun diye,ondan sonra ağzınızı gözünüzü ekşitin verdiğim bilgiye.Olacak iş mi?Biliyorsanız da bildiklerinizi unutun.Format tuşunun yerini veriyorum.Erkeklerde,beynin 2789. kıvrımının ilk nöronuna metal bi madde değdirip çekin.Kadınlarda ise iş biraz daha zor.Şu nörona bu nörona basın demeyecem onlara,çünkü çok karmaşık varlıklar.Siz erkek okurlardan biriniz gidin,bütün kadın okurların beynine Tefalin teflon tavayı “lökkadanak” diye oturtun.Hah,şimdi bilmediğinize emin olabilirim.

İnşallah yanlış nörona dokunup,Google Takvim’i de unutmamışsınızdır.Ben zayıf hafızalı bi adamım.Aklımda Google’dan başka hiçbişey kalmıyor.Umarım sizin de öyledir.Zira Google’ın Takvim özelliğini kullanarak,takip ettiğiniz her türlü şeyin telefonunuza SMS ile beleş (beleşi duyunca nasıl da pörtlüyor gözleriniz) olarak gönderilmesini anlatacağım.

Mesela groupieler bana çok dert yakınır bu konuda.”Bütün metal gruplarının konserine gidip,konser sonrasında onlara vermek istiyorum.Ama hafızam zayıf.Gel gör ki Mötley’e gitsem Motörhead’de Lemmy’yi unutuyorum.Benim yaşam tarzım bu.Bana takip ettiğim grupların konserlerini SMS’le hatırlatan bi servis var mıdır acaba?” diye soranlar az değil hani.Ben de “Bana ufak bi iyilik yaparsanız neden olmasın?” diyorum ve iyiliğimi aldıktan sonra karşılığında bilgimi paylaşıyorum onlarla.

calendar.google.com adresine giriyoruz.Kocaoğlan,bırak sayı saymayı,sen de gir.İlk olarak cep telefonu ayarımızı yapacağız.Bu yüzden sağ üst köşeden “Ayarlar“a tıklıyoruz.Aşağıda açılan menüde “Mobil Kurulumu” diye bi seçenek olması lazım.Oraya cep telefonu numarasını ve bölgemizi giriyoruz.Ardından cep telefonunuza jet hızıyla bi adet doğrulama kodu gelecektir.O kodu doğrulama kısmına girdiğiniz zaman cep telefonunuz Google SMS’lerine hazır olacak.

Bu servisi iki şekilde kullanabiliriz.Birincisi,kendi notlarımızı alırız.Mesela : “Chuck Norris’le Randevu” gibi.Belirtilen ayarlarda saati ayarladıktan sonra,uyarı SMS ile gelsin seçeneğini seçeriz.Akabinde vakti geldiğinde mesaj cebinizde olacaktır.

İkincisi ve en sevdiğim özellik ise,üstteki takvim arama motorundan istediğimiz konuyla ilgili şeyi arayıp takvimimize ekleyebilmemiz.Formula 1 ya da Galatasaray’ın maçları veyahut Jethro Tull‘un konser tarihleri gibi şeyler.Örnekleri çoğaltabiliriz tabi.Hangi tarihte ayın hangi pozisyonda olacağını bile görebiliriz.Herhangi bir konuda takvimi Google’ımıza ekledikten sonra sol alt köşedeki “Takvimlerim” kısmından takvimi seçeriz.”Bildirimler” tuşuna tıklayıp SMS’le uyarının gelmesini belirttiğimiz andan itibaren,Google sizi seçtiğiniz konunun vakti geldiğinde uyaracaktır.

Onlar ermiş muradına,biz çıkalım kerevetine.

Yazı bittiğinde “Kultur Shock – Radio Gitana” çalıyordu.

Bu yazılar da üsttekini andırıyo gibi

 Yorumunu ekle

12 yorum yapılmış bu güzide postaya

 1. recephilmi Der ki:

  Sağolasın doktor. Pek kullanmıyorum bu servisi ama ileride işe yarar belki…

 2. ZehirliÖrümcek Der ki:

  Eyvallah Deli!İşe yarar bir uygulama.Ben ilmiyordum ne güzel oldu.Hadi hayırlısı.

  Ücretsiz di mi bu?

 3. Deli Profesör Der ki:

  Beleş beleş :)

 4. Cevval Portakal: Der ki:

  Hakkaten beleş mi bu yav, inanılmaz.
  Benim şimdiye kadar böyle bir hatırlatma şeysi kullandığım yoktur. En fazla saat kurar uyanmayı hatırlatırım kendime ama beleşse hemen uygulamaya geçmeliyim, gün içinde kendi kendimle konuşabilirim bu şekilde. Çok mutlu olurum.

 5. 3K Der ki:

  calendarı kendi capımda kullanıyorum mail bildirimi yaptırıyorum çünkü sms’nin beleş olduğunu bilmiyordum daha doğrusu o kısmı incelemedim

  yararlı bir servisdir

  doktor sen bir ara dokumanları da yaz

  online belge oluşturmayı grup halinde bunu yaparkende bir yandan otrumdakilerle yazışmayıda

  maalesef çok faydalı bu servisi kullanan yok gibi türkiye de

 6. 3K Der ki:

  doktor dedim de sen onu deli prof anla nerden geldi doktor aklıma beni mi anıyor ne kulağımda çınlamadı da

 7. angel Der ki:

  Vallaha ilk kez duydum!!
  ama ilk fırsatta deniycem…
  sevgiyle…

 8. MERKEZ BURASI Der ki:

  dogrulama mesajının gelmesi sadece 3sn ye sürdü.(Etkilendim)

  Dogrulamakla kalmadım sanki acayip bir sosyal insanım da o gelecek mesajların hepsini kale alacakmısım gibi doldurdukca doldurmum takvimi beleş dedin ya abarttım tabi! Hem belki bir etkinlik için beni teşvik eder.

  Ancak, (http://www.google.com/support/calendar/bin/answer.py?answer=37173) adresinde ki yazı hafif bi şaplak gibi; operatörlere güven olmaz diyor şöyleki;
  Cep telefonu hizmet operatörünüz aldığınız SMS mesajlarından ücret alabilir. Ücret tarifesi hakkında sorularınız varsa, lütfen daha fazla bilgi için operatörünüze başvurun.
  dedigini görünce deneme olarak sadece bir etkinlik bırakıyorum :D Bakalım görelim operatörler ne edecek! Saol deli prof!

 9. Deli Profesör Der ki:

  Yok hocam ya onlar kullanıcıları tırstırmak için öyle diyorlar.Ben bu özelliği hem Turkcell,hem de Avea’da abartılı bi şekilde denedim.Hiç kontör eksilmiyor için rahat olsun,yüklen yüklenebildiğin kadar :D

 10. henster Der ki:

  ben bu servisi öğreneli kaç yıl gün ay oldu acaba tam hatırlayamadım. :D

  Forumların popülerte olduğu zaman dı sanırım. Bende anlatmıştım o sıralar.. :)

 11. MERKEZ BURASI Der ki:

  iyi o zaman üstaen deli dana saldırısı – 14 e geçiyorum:D

 12. mıstık Der ki:

  hocam teşekkürler.

  bir sorum olacak: ben google takvim uygulamasında sms bildirimlerimi bazen alabiliyorum bazen alamıyorum.

  :|

Anlat derdini Marko Paşaya