Berbat Filmler ve Mehmet Ali Erbil

Bunu,alttakini ve ondan sonrakini yazan Deli Profesör

IMDB’yi severim.Sinema üzerine mükemmel bir kaynak olduğu için kutsal bir sitedir benim için.Her gün girerim.Arada sırada Top 100,Top 250 listelerini mıncıklarım.Genelde oradaki filmleri izlemeye çalışırım.Ama Bottom 100 (biraz yumuşatmak gerekirse alt 100 diyebiliriz ama orjinal hali derseniz k.ç 100 diyip kurtulurum) listesine dikkat etmezdim nasıl olsa birbirinden iğrenç filmleri izleyip napacam diye.
Ama geçen gün baktım,bakmaz olaydım.Zaten tek tük film çekilen ülkemizde,o filmlerin de en kötü 100 listesinde olduğunu görmek biraz üzücü.Hadi Amerikan filmleri,İngiliz filmleri girebilir,adamların yılda çektiği film sayısının haddi hesabı yok.Ama bizim ülke için Bottom 100 listesinde 4 filmimiz olması berbat bir sinema yeteneğimizin olduğunun göstergesi.
Bu isimlerini bahsedeceğim en kötü 4 Türk filminin arasında en düşük derecemizi 4. sıra ve 10 üzerinden 1.6 puanla Dünyayı Kurtaran Adam’ın Oğlu filmi alıyor (Tüh be bronzu kaçırmışız).Tüm dünya çapında kült film kabul edilen ilk filminin ardından böyle bi garabet çekmenin mantığı nedir bilemiyorum.Bu film bayağı mizahıyla 5 yaşındaki bir çocuğu bile güldüremiyor.Cüneyt Arkın’ın bu filmde oynamasını hiç yakıştıramadım doğrusu.
Diğer bir berbat filmimiz de 1.8 puanla 15. sırada olan Keloğlan Kara Prense Karşı.Allahaşkına söyleyin bana,en az izlediğimizin bile 4-5 kere izlediği eski o güzel Keloğlan filmleriyle bu b.ktan,saçma sapan esprilerle bezeli filmin ne alakası var?Bu filmin eski filmle olan tek alakası başroldeki karakterin yine Keloğlan olması galiba.
Biraz daha aşağıya indik ve geldik 21. sıraya.Filmimizin adı Hababam Sınıfı 3,5,puanı 1.9.Bu filmin adına niye 3,5 dediklerini anladım galiba.Ya şu olabilir : “Bakın biz en fazla 3,5 alacağız ona göre!” Veyahut “Heheyt o kadar b.ktan bi film çektik ki izlerken 3,5 atarak o sinema salonundan uzaklaşmak isteyeceksiniz!”
Ve geldik 4 kötü filmin arasından en iyisine (!).Bu da bir Hababam Sınıfı filmi ve bu sefer hıyarlar takımımız askere gidiyor.Aman Allahım film 44. sırada ve 2.2 puanı var inanabiliyor musunuz :D
Dikkat ettiyseniz bu saydığım 4 berbat filmde iki ortak nokta var : Birincisi 4 filmde de Mehmet Ali Erbil adını verdiğimiz toplumsal facia oynuyor.İkinci ortak nokta ise 4 film de eskiden severek izlediğimiz 3 adet film serisinin adi yeniden uyarlamaları.Bu tablonun üstüne bir de Mehmet Ali Erbil o kadar sinemadan bihaber insan ki,Türkiye’nin en büyük sinema yazarlarından biri olan Atilla Dorsay dandik filmlerini beğenmeyip kötü yorum yazdı diye ona sataşma cüretinde bulunabiliyor.
Eh ne diyelim,kimi insanlar ellerinde güzel senaryolar biriktirip para bulamadığı için facebooklarda para dilenir,kimileri de böyle ellerindeki bol parayı nereye süreceklerini bilmez,böyle antin kuntin işlere heba eder.Ama suratımda bi umut uyandıran filmler de var ülkemde Beş Vakit gibi,Kader gibi,Tabutta Rövaşata gibi.Lütfen böyle kaliteli filmleri izleyin,onların para kazanmasını sağlayın.Sinemayı para için yapan çapulculara fırsat vermeyin.(Sinemamızın geleceğini görebiliyorum!2112 yılında Top 250′ye 1 tane film sokacağız!)

Bu yazılar da üsttekini andırıyo gibi

 Yorumunu ekle

3 yorum yapılmış bu güzide postaya

  1. recephilmi Der ki:

    Blogunuza baktım gözükmüş ama yazının en üstünde… Bunu değiştirmek için verdiğim kodu < -data:post.body/-> den hemen sonra yapıştıracağız.

  2. irogrophi Der ki:

    En kötü 100 filmde bu filmlerin olmasına hiç şaşırmadım bence 1. den başlamalıydı bizim filmler. Yine insaflı davranmışlar bence. Mehmet Ali Erbil zaten ayrı bir olay. Adamın en iyi filmi “Hemşo” bence. Başka güzel filmi yok. Bence sinema dünyasından bir daha dönmemek üzere uzaklaşsın. Bunların dışında blogdaki yorumlara da tamamen katılıyorum. Hatta 2 ile de çarpıyorum.

  3. THE DOCTOR Der ki:

    Dur hele daha Maskeli Beşler Kıbrıs’ta var şimdi de :D

Anlat derdini Marko Paşaya