Alamaailman Vasarat – Maahan (2007)

Bunu,alttakini ve ondan sonrakini yazan Deli Profesör

Şaka maka şu 5-6 aylık sürede çeşit çeşit grupların tadına baktık dünya müziğinden.Dinledikçe,deştikçe,yeni türler peyda oldu ortaya.Metal veyahut rock dinlemeye başladığım ilk zamanları düşündüm de bi an,her şey ne kadar yüzeyseldi.Müzik 2 kola ayrılıyor gibi bişeydi : Metal ve rock.Gariptir ama iyi bir müzik dinleyicisi hiçbir zaman profesyonel olamıyor.İsterse yıllarca k.çını yırtsın bütün müzikleri,kolları kavramak için ama namümkün.Bitmek bilmez bir yolculuk.Zaman içinde trashi,heavysi,progressive,glam gibi türler de yetmeyince daha da kazıyor insan kuyuyu.Kazdıkça daha değerleri madenlere ulaşılıyor genelde.Flamenko metal mi dersin,yoksa blues metal mi?Envai çeşit tür.İşin en kötü yanı,yeni türleri keşfettikçe seçicilik artıyor ve eskiden dinlediğin daha yüzeysel türlere bile b.k atmaya,ihanet etmeye başlıyorsun.Mesela geçenlerde bi Metallica dinleyeyim dedim,yemin ederim 15 dakikadan fazla dayanamadım.Şarkılar çok dandik ve sıradan geldi nedense.Gerçi bu hareketimi Metallica’nın son yıllardaki düşüş ivmesine de bağlayabilirim.Son albümleri sayesinde büyük miktarda gözümden düşmüştü kendileri.

Kuyuyu kazarken yine 2-3 ay önce bulduğum bir cevherden bahsetmek istiyorum size.Alamaailman Vasarat isminde,bazılarımızda okuma özürü doğuracağına inandığım,çeşitli şekilde ismini telaffuz etmeye çalışacağımız türden bir grup.Elımeyılmın Vesırıt şeklinde kullananlar en yaygın kesim olacaktır sanırım.Ama grup Finlandiyalı olduğu için telaffuzunu deneme girişiminde bile bulunmayın derim.3 aydır dinliyorum,bi kere bile grubun adını dışımdan söylemedim.Yasak elma gibi mübarek.Kendilerini “Hayali dünya müziğinin Finli Peygamberleri” olarak tanımlamışlar.”Ulan napmış bunlar kendilerini iyice şişirmiş” diye düşünmeyin,grubu dinlediğinizde ne kadar mütevazi bir tanım yaptıklarını anlayacaksınız.

Alamaailman Vasarat (Hammers of Underworld),Jarno Sarkula (sopranino, soprano, alto, tenor and bas saksafonlar, klarnet, kontrbas klarnet, diğer ağaçtan yapılmış etnik çalgılar) , Erno Haukkala (trombon, tuba, pikolo trombon) , Miikka Huttunen (tulumba klavye, kuruklu piyano, klavyeler, melodika) , Tuukka Helminen (çello) , Marko Manninen (çello) , Teemu Hänninen (davullar, perküsyon) tarafından oluşturulmuş progressive,punkımsı havalar içeren bolca coşkulu enstrümantal dünya müziği yapan en iyi gruplardan birisi.Çaldıkları çalgılardan da anlamışsınızdır ne kadar çeşitli müzik anlayışları olduğunu.Jarno Sarkula zaten tek kişilik orkestra gibi mübarek.Adama ne versen çalıyor.Acaba grubun gelirleri çalınan çalgı sayısına göre mi dağılıyodur?Öyleyse sadece çello çalan 2 eleman diğerlerinin yanında fakir fukara kalıyodur.Neyse ne,onlar anlaştıktan sonra para konusunu tartışmak bana kalmadı ya.Yaptıkları işleri gerçekten çok özenli çıkaran bir grup.Klipleri bile kısa film tadındadır,gerçekten mükemmeldir.Genelde siyah beyaz çekerler.Kebab Tai Henki isimli klipleri acayip hoşuma gitmektedir.

Grup 2000 yılında Vasaraasia ve 2003 yılında Käärmelautakunta isimli albümleri çıkarmış.Bunun yanında benim bahsedeceğim albüm 2007 yılında çıkardıkları Maahan.Müziğin dili yok diyolar,gurban olduğum yaradanım,bu nası bi müziktir?Keşke dili olsa da konuşsa.Albüme b.k atmak istiyorum,şu kötü,bu kötü diye.Ama atamıyorum.”İlk 2 albümlerinde iyiydiler,ama bunda resmen s.çmışlar.” demek istiyorum ama diyemiyorum.Albüm tam anlamıyla bir başyapıt,evet başyapıt.O Masterpiece dediklerinden.Albümde özellikle Helmi Otsalla,Elaimet Huutaa,Kaarme Toi Ruton Kaupunkiin ve Kyyhylly şarkılarına takıntı derecesinde hastayım.Kendileri beni acayip moda sokmaktadır.Özellike Elaimat Huutaa’yı Audiosurf‘te oynadığım zaman ne gam kalır ne tasa.Çalgıları şarkıların içinde o kadar güzel eritmişler ki,içine bolcana fındık fıstık basılmış mükemmel bir Snickers yemiş gibi hissediyorsunuz.

Apocalyptica da Finli bunlar Finli.2 grup arasındaki 398.548 tane farkı bulun.Hangisi daha özenli iş yapıyor,hangisi özgün bana sonucu söyleyin.Biri Metallica coverlayarak meşhur oldu,diğeri çok özgün,mükemmel işler çıkardı ama dünyada tanıyan insan sayısı çok azdır.Ne adaletsiz bi dünya.İşin basitine kaçanlar meşhur oluyor her zaman…

MUHTEVİYAT :
1. Maahan — 0:57 , 2. Kyyhylly — 3:40 , 3. Helmi Otsalla — 3:36 , 4. Luiden Valossa, Naapurin Talossa — 3:40 , 5. Huikeuden Lieriö — 3:53 , 6. Eläimet Huutaa — 5:55 , 7. Lumeen Nukkuneet — 5:28 , 8. Katkorapu — 4:23 , 9. Käärme Toi Ruton Kaupunkiin — 3:23 , 10. Rooman Ruumiit — 3:40 , 11. Elukka — 1:11

Alamaailman Vasarat – Maahan

Yazı bittiğinde “Billy Cobham – Anxiety” çalıyordu.

Bu yazılar da üsttekini andırıyo gibi

 Yorumunu ekle

2 yorum yapılmış bu güzide postaya

 1. Cevval Portakal: Der ki:

  Bir türk büyüğü(24 yşında) geçenlerde “Finlandiya’dan babam çıksa dinlerim abiii…” demişti. Hak veriyorum kendisine.
  Klip beni benden aldı, bıyıklı amcanın mimikleri apayrı, fikir mükemmel, sonda dönen döner görüntüsü biz türkleri ayrı eğlendirmiş olsa gerek.
  Tam olarak benzer değil ama Finlandiya Folk Metal grupları olarak Finntroll ve Korpiklaani’yi tavsiye ederim.
  Bir Cevval klasiği olarak download linki: Alamaailman Vasarat – Maahan (2007)

 2. Deli Profesör Der ki:

  Nanowar’dan sonra bu tavsiyeleri de dinleyeceğim.Hocam o albümün linki vermiştim zaten bari eski albümlerden vereydiniz :D

Anlat derdini Marko Paşaya