12 Angry Men (1957)

Bunu,alttakini ve ondan sonrakini yazan Deli Profesör

İçinde yaşadığımız şu hayatta çözmek zorunda olduğumuz problemler o kadar arttı ki,artık bazı sorunların üstesinden gelebilmek için hiç düşünmeden anlık bir karar vermemiz gerekiyor.Sokağın kenarında dilenen dilenciyi suçlu,aylak görüp ona para atmamak ya da onun ne zorluklar altında yaşadığını düşünüp para vermek.Bu anlık bir karar.Oradan geçtiğimiz 5 saniye içerisinde o insanı yargılayıp sonucu çıkarıyoruz.Homurdanıp para atmamaya karar versek bile en azından sonunda ölüm yok.Keşke sorunlar bu denli basit ve çözülebilir olsa.Ama bazı ciddi durumlarda bu şekilde karar vermek her ne kadar zor olsa da yapabilenler oluyor.
Bir jüride olduğunuzu düşünün ve bir çocuğun idam kararı ya da tahliye kararı sizin elinizde.Çoğu insan o çocuğun suçlu olduğuna inanıyor ama hala elinizde veri yok.Sadece hemen kurtulup gitmek için çocuğun ölmesini isteyen 11 jüri.Ve bir de siz.
Bunun baştan kaybedilmiş bir savaş olduğunu düşünebilirsiniz.İşte 12 Angry Men bu denli zor bir konuyu işleyen,çok güçlü bir film.Bir çocuğun idam cezasını alıp ölmesini isteyen 11 jüriye karşı savaş vermek zorunda 8. jüri rolünü Henry Fonda çok yüksek bir oyunculukla oynuyor.En azından bir kişinin bile aksini düşündüğü için çocuğu kurtarma şansı var.Çünkü 12′de 12 tam oyla alınması gereken bir karar var ortada.Ve karakterimiz insanların aklını çelmeye başlıyor.Kendi özel mantığıyla ve konuşma gücüyle insanların beynindekilerin yanlış olduğunu bir bir ortaya çıkarırken müritlerini de arttırıyor ve bize insanlık hakkında büyük bir ders veriyor : Bir insan kötü de olabilir iyi de olabilir.Belki de biri iftira atmıştır.Bunu sonuna kadar irdelemeden bu çocuğu o sehpaya göndermemeliyiz.İnsanlara karşı hüküm giydirirken en azından 3-4 kere düşünmek gerekli.
Film sadece küçük bir karar odasından ve bolca konuşmadan ibaret.Ama ortamın küçüklüğü ve sohbet bolluğu insanı hiç sıkmıyor.12 tipin de birbirinden farklı tipler olması olaya apayrı bir lezzet katıyor.12 jürinin de düşüncelerinin altına inmemizi sağlayan bir film bu.Kimisi maça yetişmek istiyor,kimisinin oğluyla problemleri var,kimisi reklamcı,kimisi hımbılın teki.Herkesin öyle ilginç sorunları var ki acısını orada yargılanan çocuktan çıkarmak istiyorlar.Ama herkesin içinde mantıklı bir adam da vardır.Film boyunca bunlar bir bir dışarı akarken hepimiz mükemmel bir sinema deneyimi içine giriyoruz.
Bana göre sinema tarihinin en mükemmel filmlerinden olan bu filmi mutlaka izlemelisiniz.Gerçekten sinemadan izleyen insanları sarıp sarmalayacak bir film.Bu filmi beğenirseniz Breakfast Club filmini de denemelisiniz.Bu film kadar iyi olamasa bile buna yakın bi tarz.

IMDB Kullanıcı Oyu : 8.8/10 (61,532 oy)
Top 250: #13

Yazı bittiğinde “Devo – Mongoloid” çalıyordu.

Bu yazılar da üsttekini andırıyo gibiHenüz çekingenlikten ötürü yorum yapılmamış... Fakat bir yorum yapıp, binbir çeşit geyiğin önünü açabilirsin.

Anlat derdini Marko Paşaya