Metallica – Death Magnetic (2008)

Bunu,alttakini ve ondan sonrakini yazan Deli Profesör

Evet sevgili okurlar, bundan gayri deliprofesor.com‘da yeni bir döneme geçmiş bulunuyoruz. 2 önceki yazımda tembelliğimden ötürü, bana belden aşağı sözlerle onur zedeleme bazında devinimde bulunan sevgili Buzcevheri‘ne teşekkürü bir borç biliyorum. Geçen System of a Down yazımdan önce “Kuşu kalkmaz, kuşu kuşu kalkmaz.” sözleriyle enzim görevi görerek beni yazı yazma isimli tepkimeye iten Buzcevheri’nden sonra dün de Kabakmeltemi‘nin nazikçe yazı isteğiyle bu girdiye dokunmaya başladım. Girdiye dokundukça, deniz kumundan yapıldığını farkettim, zira çok çabuk aşınıyordu. Ben de gidip derhal çimento katkısı yaptım. Görüldüğü üzere Buzcevheri hocam, bir insana Kabakmeltemi’nin yaptığı gibi tatlı dille de yazı yazdırılabiliyor. Bir Rottweiler’ı kan içirerek dövüştürmekle, okşayarak dövüştürmek aynı olmaz bittabi. Lakin mühim olan iyi niyet değil midir? Çok zehir zembereksiniz hocam, gorkuyorum. Blog, vurdurarak çalışan araba kıvamına geldi yalnız. Sağdan soldan bi iki el atıp iten olmazsa çalışmıyor gibi. Tabi bi okur Biyodizel katarken, diğeri nitro katabiliyor.

Yaklaşık 2 yıldır Metallica albüm çıkardı/çıkaracak safsatasını sürekli tekerrür halinde dalga dalga duyuyorum. Metallica’ya azıcık ilginiz varsa siz de benim kadar duymuşsunuzdur. St. Anger‘daki hayal kırıklığının üzerine açıkcası pek de heyecan uyandıramıyorlardı bende. Hele ki o “Bakın zor durumdayız, bu albümü böyle b.ktan çıkardık ama bi sebebi vardı.” manasına gelen Some Kind of Monster belgeselleri, bende o Metallica’nın kusursuz stüdyo, eğlence dolu garaj hayatı fantezisini sarsmıştı. Tabi ki bu denli önemli bi stüdyo sürecinde anlaşmazlık olmamasını düşünemeyiz ama esas kurucu 2 oğlan Lars ve James neredeyse kanlı bıçaklı düşman gibiydi. Nedir yani kardeşim, sonuçta bu bir zevk, bi keyif işi olmalı. Size eziyet haline geldiyse, dinleyicilere de o yırtılıp giden sesle, boğulup giden çalgılarla eziyet yaparsınız, kendinize acıttırırsınız. Terapi özelliğini müzik değil de, kel ve gözlüklü standart bir terapistin uyduruk kaydırık telkinleri taşıyorsa harbiden yapmayın bu işi.

Elindeki tek hata yapma kredisini St. Anger’da James’in psikolojik manyaklığı sebebiyle harcayan Metallica, bu sefer elinde resmi bir albüm çıkış tarihiyle (12 Eylül Cuma) ve tüm dinleyicilere yeni bir sayfa açma vaadiyle geliyor. Artık garaj hayatında anlaşamayacak kadar değiştiklerini düşündükleri için de, turneleri sırasında seyircilerinden aldıkları enerjiyle hazırladıkları bir albüm bu. Belki de sırf bu yüzden içimde bir umut doğurdular.

Nedendir anlamadım ama, bu umutları periyodik olarak parçaladılar da 1 yıllık bir süreç içerisinde. “Bakın biz bişeyler yapıyoruz, bekliyorsunuz ama g.t göbek büyütmüyoruz.” deme amaçlı üretim esnasındaki şarkı demolarını gönderdiler internetten. Ya da birileri yürütüp yaydı, pek de merak etmedim esasında. İlk çıkan demonun adı “Death is not the End“di. İsmi resmen bi teselli niteliğinde olan, olayı kaderciliğe bağlayan Metallica şarkısı, “Biz öldük, bizden bi cacık olmaz, ama siz bizi eski şarkılarımızla yaşatınız.” diyordu resmen. Tam anlamıyla bir garabetti. Ondan sonra piyasaya düşen 2 demosu da bundan farklı bir tat vermedi.

Sesi aşırı benzer birileri t.şak geçiyor diye düşündüm (Jaymz Lennfield?). Çünkü St. Anger’dan bile kontrolsüz öfkeli dandiklikteydi bu şarkılar. Bu denli kötü şarkıların üstüne 12 şarkılık bir demoları daha çıktı yaklaşık 20 gün önce. Ben tabi büyük bi hevesle yeni çıkacak albümdeki şarkıların oturmamış hali gibi düşünerek indirdim. Metallica’nın eski thrash metal tarzını düşünün, ama burda yapamıyorlar. Özgün bir kalıp yok yani. 12 şarkının ritmleri o kadar benzer ki, tek parça berbat bir şarkı dinlemiş gibi hissediyorsunuz. Alelade bir thrash metal grubundan daha da sıradan gibi. Tamamiyle trash bi demoydu anlayacağınız (Tıraş thrash). Her albümün ilk dinlemede aynı zevki vermeyeceğini düşünerek 2 değil, 3 değil, tam 4 defa bu eziyete katlandım, doğru dürüst bişeyler dinlemekten mahrum oldum. Ama bir şarkı bile kendini sürekli dinletecek kadar güzel değildi. Cidden kendilerini bu denli imha etmeye çalışmalarını anlayamamıştım. Perşembe, sinyallerini Çarşamba’dan hazırladı mıydıydı yoksa? Lars’ın çapulcu görünümlü babasının da benim gibi düşündüğüme eminim.

Uzun sakallı, hint fukarası tipli Lars’ın babası hakikaten ağır kelamlarda bulunmuş olacak ki, yeni albümde sunacakları, internete düşen son şarkıları “The Day that Never Comes” apayrı geldi bana. Girişinden, sonuna kadar çok yoğun kompozisyonları, tıpkı eski zamanlarda yaptığı gibi sunuyordu. O eski lezzet fazlasıyla vardı yani. O an anladım ki, üstüste bu kadar dandik şarkıları, dinleyicilerin beklentisini düşürme amacıyla sunuyorlardı. Lisede okuyan bir çocuk sınava girmeden sürekli ebeveynlerine 1 alacağım der, zayıf aldıktan sonra daha ufak bir öfkeli tepkiyle karşılaşır ya, belki de Metallica böyle bişey yapmak istemişti. O iğrenç şarkılarla kulak zarlarıma kısa devre yaptırıp, “Ulan bari, bu kadar berbat olmasın” dedirterek çıtamı düşürtmüştü belki de. Emin değilim ama bu yüzden hoşuma gitmiş olabilir mi diye düşünmüyor değilim. O kadar prodüktörü, organizatörü boşuna eşşek yüküyle para almıyor. İnsanlara bişeyleri nasıl satacaklarını çok iyi biliyorlar. Ama açıklanan şarkı listesinde “Unforgiven III” de var. Buna deli cesareti demek mümkün olmamalı. Çünkü o şarkı diğer Unforgiven’ların standardının altında olduğu an groupieler dahil grubu elinde meşalelerle cadı avındaki gibi kovalayıp cızır cızır yakacaklardır. Bu yüzden “Deli cesareti” değil de, yapılan albüme güven olarak algılıyorum bu hareketi.


Kaç yıllık grup lan, metalin kitabını yazmasa da zamanında çok iyi işler çıkardı. Eğer bu albüm de zorlamaysa, gerçekten artık bu işi para için yaptıklarına inanacağım. Albüm beğenilirse amenna, lakin yine garabetse, hiç belgesel melgesel yapıp, kendilerini acındırıp bi de ordan para cukkalamasınlar, bu işi bırakıp gitsinler. Tarih bütün grupları taşıyamayacak kadar şişti, Vikipedi veritabanı da. Dinleyecek grup çok, açarım Motörhead‘imi dinlerim. Hatta şu an kendimi hazırladım, dinliyorum. Siz de linkten demoyu indirip dinleyin bakayım, ben mi çok sinamekiyim yoksa?

Download Death Magnetic Demo (Pre release)

Ek-1 : Üstad Buzcevheri (Yurttaş Kane gibi oldu yalnız) yorumda bahsettikten sonra gördüm. Metallica bu yazımı yazdıktan sonra My Apocalypse isimli diğer singılını da sunmuş. Beklentilerim düştüğünden mi bilmiyorum ama yine o kadar kötü gelmedi bana. Yani orta halli diyelim. “Ooof koparmışlar babaaa. Metallica yine tarzını konuşturmuuş.” diyecek bişey yok. Kısacası The Day That Never Comes: 1 – My Apocalypse: 0,5 (Torunlarımıza anlatabileceğimiz güzel bi Unforgiven üçlemesi olsun yeter) (Siz bana inanmayın, Metallicaseverler üstüme çullanmasın diye böyle iyimser davranıyorum nıahahahaha.)


Ek-2 (03.09.2008) : B.ku püsürü tekrar tekrar farklı başlıklardan yayınlamayı sevmeyen bi tabiata sahip olduğumdan ötürü resmi çıkış tarihinden 9 gün önce çıkan gerçek albümü küçücük bir ek ile takdim ederim. Oradan oraya koşturmaktan doğru dürüst dinlemeye fırsat bulamasam da “Creeping Death” ile “Some Kind of Monster“ın birleşiminden The End of Line‘ın çıktığını ilk dinleyişte anlamayacak kadar salak değilim. Babalar, ilk günlere dönün dedik demesine de, şarkıyı aynen kopyalayın demedik ki. Herkesin merakla beklediği Unforgiven III‘e gelince günümüz bazı Heavy Metal gruplarının senfoni olaylarından etkilenmiş bir havası var. Dandik değil, ama Unforgiven payesine erişecek kadar iyi değil. Unforgiven serisi için “2-3 dinlemede güzelliği anlaşılır” gibi bir tabir olmamıştır hiçbir zaman. İlk dinlenişte alıp götürmüştür. Ama bu şarkı öyle değil, donuk, sönük, tutkusuz. Bazı şarkılar da belli dinleme tekrarından sonra tat verebilir. Heavy/Thrash metal piyasasında binlerce güzel albüm varken de kim bu albümü 3 kereden fazla dinler bilmiyorum.

Motörhead’in şu an çalan şarkısı belki de Metallica’nın geleceği için bir mesaj olabilir. Buried Alive diyor babalar. Mümkündür. Bu arada albüm kapağı kolpa olabilir, o kadar da araştırmadım.

Bu yazılar da üsttekini andırıyo gibi

 Yorumunu ekle

14 yorum yapılmış bu güzide postaya

 1. bobgen Der ki:

  one II gibi bişey yapsalarmış daha iyi olurmuş. Heralde çıktığı günün ertesi giderim D&R a falan bakarım varsa fiyatıda uygunsa alırım :D yoksa paşarl gibi internetten indirirm :D

 2. kabakmeltemi Der ki:

  :) buzcevheri…

  Metallica’nın 90′lardan sonra ne yaptığıyla ilgili pek fikrim yoktu. Kasmasalar iyi olur bence de. Sakallarını uzatsınlar takılsınlar o amca gibi, mis gibi. :)

 3. Buzcevheri Der ki:

  Hocam yardın geçirdin beni..

  “Blog, vurdurarak çalışan araba kıvamına geldi yalnız. Sağdan soldan bi iki el atıp iten olmazsa çalışmıyor gibi. Tabi bi okur Biyodizel katarken, diğeri nitro katabiliyor.”

  Allahtan kahkaya henüz vergi yok.

  Hocam inanırmısın şuraya yorum yapmadan iki dakika evvel punkreas.org’da albumün bir diğer parçasını yayınlamışlar, onu dinledim. Hani bir tabir var popoma kaş göz çizsem senden güzel olur gibi.. “My Apocalypse” adlı şarkı da bende bunu hissettirdi. Çok kötüydü.. Albüm kapakları da tam olmuş. Tabut ve manyetik etki.. Bu vakitten sonra ancak ölüsü çeker beni. Ölsün dağılsın artık şu grup. Bir nebze saygım kalmayacak yakında.

 4. HrnMcRae Der ki:

  ya bu albüm black album master of puppets biraz da load karışımı biraz daha az da diğerlerinin karışımı. dokunmayın adamlara ya kendilerinn hoşlarına gttiğini ve müziği kendileri için yaptıklarını soluyolar. dinleyn beğenmyn dinlemesn bn beğencem. metallica en büyük bi de blue oyster cult ahanda bu bole biline.

 5. Deli Profesör Der ki:

  @bobgen Onu yaptıkları zaman olay “One II Tri Forooo”ya döner olay hocam. Aman aman, akıllarına bile sokma :D

  @kabakmeltemi Al işte Lars’ın babası maşşallah, öyle bi sakalla herkes tarafından bilge olarak görülüyor. O herifin sakalı kessen kimse dediğini sallamaz. James biraz keçi modeline dönen sakalı bünye boyuna yaysın ve mentorluk yapsın derim :D

  @buzcevheri Biz buna “Vurdurmalı Blog Sistemi” diyoruz. Bundan gayrı pingi blog servisine değil, bana atacaksınız hocam :D
  Bana yine de senin dediğin kadar kötü gelmedi. Giriş falan idare ediyordu. Sonradan boğulup gidiyor tabi. O açıdan kötü oluyor. Keşke bu albümü de güzel yapsalar da en azından zirvede bıraksalar. Onlar bırakmadıkça hayranları bırakıyor çünkü.

  @hrnmcrae Şimdi yine çok kan kaybına sebep olan Napster mevzusunu mu açalım :D Eskiden zevk içindi, ama şimdi bi zorunluluk hissediyorlar. Hem maddi açıdan, hem de seyircilerinin onları unutmasını istemiyorlar. Olay bu bence.

 6. kubio Der ki:

  tam bu noktada size iki şarkı hediye etmek istiyorum: “sad but true” ve “life is hard (get over or kill yourself)”

 7. Anonymous Der ki:

  Bütün salak yorumlara cevap olarak alın bunu…görüyorum ki hiç biriniz METALLICA’nın gerçekte ne anlama geldiğini anlayamamışsınız. Load’dan Reload’a ve St. Anger’a kadar bütün boktan denilen sattılar denilen albumleri işi gücü olmayan müzikten anlamayan metallica’ya laf atarak bok atarak prim yapmaktan başka bir seçenekleri olmayan zavallı insanların yaptığı yorumlara kendini bilmez yorumlara rağmen defalarca dinledim…her birinin ruhu ayrıydı her biri birbirinden özeldi, en vasat oldukları şarkılarda bile bişey söylüyorlardı bir şey hissettiyorlardı. Hiç bir zaman temcit pilavı gibi kendilerini tekrar etmediler . her albumde kendilerini baştan icat ettiler…bazı metalin agır abilerinden kabul edilen asıl eleştiriyi hakeden gruplar gibi birbirinin aynısı otuz album yapmadılar. Siz Metallica’dan hiç bi halt anlamamışsınız. Gidin aynı albümleri dinleyip kafa sallayın emi? Yaratıcı, gerçek metali dinlediğinizde kaldıramıyorsunuz çünkü…daha yazılabilcek çok şey var ama gerek yok…size METALLICA 27 temmuz 2008 istanbul konseri yetmediyse DEATH MAGNETIC yeter.Şu an gelmiş geçmiş en iyi albümlerinden birini dinliyorum bu adamların. Siz napiyorsunuz????

 8. Anonymous Der ki:

  Bir not…bu adamların gelmiş geçmiş en iyi albümlerinden biri olması bir yana gelmiş geçmiş en iyi metal albümlerinden biri bu…ona göre açın ağzınızı…

 9. Anonymous Der ki:

  ulan yazmayım diyorum tutamıyorum kendimi…gidermiş cıktıgı gunun ertesi D&R'a da bakarmış fiyatına, uygunsa alırmış, yoksa internetten indirirmiş. Adamlar muhtaçtı çünkü senin aldığın bi cd'ye. Internetten indirdim dinliyorum cunku sabredemedim çıkana kadar ama internetten de siparişini verdim. bu arada kıçına kaş göz çizse daha güzel olcak bi arkadaş varmış…bence sen kıçınla yüzünü karıştıyosun. Bi çift kaş ve gözün var orda bir çifte daha gerek yok. Beyininde yanlış yerde olduğu için "My Apocalypse" gibi deli bir şarkıyı da idrak edememişsin…idrak edemediğin bi bu olsa…hayatının kalanında iyi şanslar…

 10. Furkan Der ki:

  Albüm güzel be abi, ben sevdim.

 11. Deli Profesör Der ki:

  Haha dostum komiksin, cidden çok komiksin. Ömrün boyunca 2-3 tane gruptan
  başka müzik namına bişey dinlemediğin o kadar belli oluyor ki, kendini komik
  duruma düşürüyorsun. Şurda sana hiç üşenmeden 250 tane takır takır Metallica’nın
  ruhuna rahmet okutan albüm sayarım ama bu üslup dandikliği sebebinden ötürü
  dediğin birkaç kategorideki yanlışlarını düzelteceğim. (bkz: Gelmiş geçmiş en
  iyi albümlerden biri –
  Jethro Tull – Thick as a Brick
  ) , (bkz: Yenilikçi grup
  Alamaailman Vasarat)
  , (bkz: Heavy Metal’in babası ve kendini tekrarlamayan yegane grup -
  Motörhead) , (bkz: Bazıları Thrash,
  bazıları tıraş sever) , (bkz: Kendi şarkısını kendinden çalan ilk grup/şarkı
  klonu/albüm yer doldursun diye yapılmış şarkı – Metallica – The End of the Line
  (bkz: Creeping Death)) , (bkz: Senfonik metal -
  Symphony X) , (bkz:
  Tanımlanamayan müzik çalan, senfonimsimsi obje – Metallica – Unforgiven III ?) ,
  (bkz: Adamlar yıllardır müzik yapıyo, hiç de tekrar etmiyorlar – AC/DC, Judas
  Priest, Iron Maiden vs.)

 12. Deli Profesör Der ki:

  Yapılan yorumlar iyice şuursuzlaştığı ve laf dalaşına giremeyecek kadar meşgul olduğum için yazıyı yorumlara kapadım. Vatana millete hayırlı olsun. Ben diyeceğimi yazıda dedim. Daha fazla yormayın beni Allah aşkına.

 13. Cem Der ki:

  St.Anger da kirk dedi bakın dedi solo koyalım james le lars he tmm koyarız hı hı tmm fln die geçiştirdiler…Belki bu albümdede mazlum kirk ün fikirlerini sabote etmişlerdir :(

 14. Marko Paşa* Der ki:

  Anonymous arkaşdaşımın dediklerine harfiyen katılıyorum ve ekliyorum birini yada birşeyi eleştirirken dikkat edin arkadaşlar sonunda bir emek var hem sen beyenmedin diye yerden yere vurman gereksiz başka biri beyenmiş olabilir. son olarak zevkler ve renkler tartışılmaz gerçi böyle bir grubu beyenmemek zevksizlik olur ama.. :smile:

Anlat derdini Marko Paşaya