Ayın Tavsiyesi : Oyungezer

Bunu,alttakini ve ondan sonrakini yazan Deli Profesör

Geçen kardeşimle Aydın Doğan‘a bir ayda ne kadar para verdiğimizi hesaplamaya çalıştık.Saymaya başladık : D-Smart,1 adet evde,1 adet dükkanda Smile ADSL aboneliği,internet mağazacılığı için Hemalhemsat,bazen Hürriyet,her ay CHIP dergisi,benzin alırken Petrol Ofisi ve daha farkında olmadan kullandığımız bir yığın Aydın Doğan zamazingosu.Aslında daha fazla bulmuştuk ama buraya oturup yazmaya gelince iş uçup gidiveriyor bazı şeyler.Neyse önemli olan Aydın Doğan’ın artık hayatımızda ne kadar yer kaplıyor olduğu.E,tabi iktidarla anlaşan bi adam olunca arsalar,ticaret mekanları,ihaleler de onun cebe gidiyor.Zaten ülkeyi parça parça bi elin yabancıları,bir de Aydın Doğan alıyor.Sonunda ülkenin bir kesimi özerk Aydın Doğan Cumhuriyeti,diğer kesimiyse bağımsız Tartaristan olacak.Hadi hayırlısı.

Aydın Doğan’ın özellikle medyada ve ticaret alanında tekelleşme hareketleri süredursun,buna karşı çıkabilen ve önünde durup bağımsız işler çıkarabilen insanlar da var.Yakın zamanda buna çok güzel bir örnek yaşandı.Level ve Chip Vogel‘in kanatlarının altından alınıp (Vogel,Almanca’da guş demek,bildiğiniz guş),Aydın Doğan’a verildi.Kimileri bağımsız yeni bir dergi yapmaktan korktular.Misal,CHIP dergisindekiler yerinden hiç kımıldamadı,adeta yenilgiyi kabul etti.Level’da ise o andan itibaren ayrılık rüzgarları esmeye başladı.Sonuçta Aydın Doğan gibi bir kan emicinin altında çalışmak hoş bişey değil.Level dergisini ayakta tutan,belkemiği olan,Sinan Akkol,Serpil Ulutürk,Tuğbek Ölek,Jesuskane,Mehmet Kentel Level’daki son sayılarında Kendi bloglarının adreslerini yayınladılar ve dergiden ayrıldılar.Blog aracılığı ile dergilerinin bir şekilde reklamını yaparak ilk ay 7000 satışa ulaştı ve bu satış oranı her ay gittikçe artıyor.Level’dakilerin ise tam anlamıyla paçası tutuştu.Aydın Doğan babalarının servetine güvenen Level ekibi eskiden yılda 1 tam sürüm oyun verirken şimdi her ay tam sürüm oyun verir oldu.Bu aralar Oyungezer iyice zorlamış olacak ki 2 tane tam sürüm oyun veriyorlar.

Ama gerçek okurun aradığı şey bu değil,bunu bilmeleri lazım.Dergicilik dediğimiz olayın ruhunda serbestlik olmalıdır.Eski Vogel zamanındaki Level gibi,insanların istediği zaman yazıp,ofise istediği zaman geldiği şekilde.Hele hele oyun yazarı insanları koskoca iş binalarına gömerseniz,güçlerini daha da kesersiniz.Ne mutludur ki bize,bu cesur insanlar toplanıp Oyungezer ile bağımsız işlerini sürdürmeye karar verdi.Şahsen ben derginin ilk sayısında güzel bir içerik beklemiyordum ama beni resmen mosmor ettiler.Derginin içeriği Level gibi yıllardır oturmuş bir dergiden bile daha güzeldi,keza tasarımı da.

Dergide en sevdiğim bölümleri sorarsanız,oyunların ön incelemesinin yapıldığı 360 drc,bazı oyunların yerden yere vurulduğu Oyunezer,Göktuğ Babanın hayat maceralarını aktardığı NEM ve yazarların kendi köşelerini yazdığı dört köşenin olduğunu söyleyebilirim.Derginin fiyatı 5.95 YTL.”Hahaha napacam lan ben 5 kuruşla 6 lira yapsalarmış bari” diyorsanız,dergi sizi de düşünmüş olacak ki 5 kuruşla yapabilecek 5 şey adı altında güzelcene de bi köşeleri var.Alın bu dergiyi sevin,destek olun.Oyunla alakanız olmasa dahi böyle özel bir işe destek olmanız lazım,Aydın Doğan gibi bir medya canavarının ellerine kozları vermemek için.

Bu yazılar da üsttekini andırıyo gibi

 Yorumunu ekle

5 yorum yapılmış bu güzide postaya

 1. recephilmi Der ki:

  Acaba güzel tam sürüm oyunlar veriyorlar mı?

 2. kubio Der ki:

  bir üniversitenin konferans salonuna verilmemesi gereken isim:baknz:Aydın Doğan Konferans Salonu.Aydın Doğan kimmidir ? Şerefsizin tekidir.

  bir gün sokaktaki insanlari falan da almaya başlayacak diye korkuyorum, durduramıyoruz, gititkce buyuyor…

  Arkadaşlar , hiç korkunuz olmasın ipi benim elimde, politikaya atılamaz! atılsada rezil olmaktan kurtulamaz! Türkiye Satılıyor arkadaşlar,o küçük beyinlerinizi biraz da buraya verin bunca insan meydanalara dökülüp biz gençlerin geleceği için konuşuyor !

  on onbeş yıldır Türkiye’ye verdigi zarar, ayni zaman aralıgı içerisindeki bütün hükümetlerin verdiği toplam zarardan çoktur yaa .

  1 milyar doları aşkın vergi borcu silindiğinden ötürü, bugün kendi gazetesinde yayınlanan vergi yüzsüzleri listesinde adı geçmeyen insandır aydın doğan ayrıca. neyse ya , susmak iyiyse susun bakalım nereye kadar susucaz !

 3. Deli Profesör Der ki:

  @Recephilmi
  Level’ı diyorsanız,sadece Oyungezer’e okur kaptırmamak için sağdan soldan ne idüğü belirsiz tam oyunları satın alıp veriyorlar.

  @Kubio
  Bu adamın yediği naneleri saymaya kalksak burdan bizim köye yol olur gibime geliyor :D

 4. Deli Profesör Der ki:

  Bu arada Level bu ay Resident Evil 3 ve Gothic II diye 2 tane oyun veriyor.Aydın Doğan babaları zengin bu ay sınırı biraz daha zorlamışlar :D

 5. Anonymous Der ki:

  inihat gençin bu aydın doğan köpeklerini amerikancıkları tanımlamak için kullandığı bi söz geldi aklıma ‘ruhsuz ibneler, milyonluk eşşekler

Anlat derdini Marko Paşaya