Davul Tozu, Minare Gölgesi

Bunu,alttakini ve ondan sonrakini yazan Deli Profesör


Sinemalarda döner ya bazen, tarihi değiştiren karakterler vardır mesela. Ama yönetmen o karakter suyu çıkarılırcasına defalarca makaralardan seyirciyle buluştuğu için onu bırak, tarihin değişiminde etkisi olan, o adamın yanındaki 2. veyahut 3. adamları dahi anlatmaz. Böyle filmlerin de sinema afişi ya da lansman sloganı şuna benzer bişey olur : “Bu, diğerlerinin hikayesi“, “Tarihe pozitif anlamda bi b.k katmış olmasa da bi şekilde şaklabanlıklarıyla 4. adam olmayı başarabilenlerin hikayesi” gibi.

E-Ticaret konusunda malumunuz vakti zamanında arkasına denizci rüzgarını doğru zamanda alıp epeyce yol kat eden Gittigidiyor esas oğlan. Bi şekilde internetle alakadar olan herkesin de bu sitede alışveriş mazisi vardır. Hatta testesteron hormonlarına yenik düşüp herhangi bir açık arttırmada karşı tarafı alt etmek adına 10 liralık bir tokmağı 100 liraya yiyen gaziler de boldur. Çıktığı günden bu yana Gittigidiyor geniş ürün portföyüyle kullanıcılarını bohçasını alıp da gelen bir yavuklu kadar hevesli tokmakladı. Alan/satan memnuniyet dengesinin bozulmamasından ötürü de arkadan esen, doğru yakalandığında etkili olan denizci rüzgarına müdahil olmaya çalışan diğer e-ticaret siteleri hiçbir zaman tutunamadı. Tutunamayıp, kendilerine zarar vermeyi geçtim, üstüne üstlük son zamanlarda Altivi gibi sahtekar, Weblebi gibi sallabaş siteler kapanarak, kapatılarak insanların internet üzerinden alışveriş yapma isteğini baltaladı. Oysa ki daha yeni yeni alışıyorduk.

Birincinin belli olduğu bu dev arenada, zirveye çok uzak olan diğer iki podyum sitesini de sayıp şampanyaları birbirlerinin üzerine patlattırmamız gerekirse, tecrübelerime dayanarak Sahibinden‘i 2, Hemalhemsat‘ı 3. sıraya kolayca oturturum. Bu iki site arabirim olarak Gittigidiyor’dan bağımsız siteler olsa dahi mantık olarak aynı şekilde çalıştıkları için ambulans arkasına takılıp, gideceği yere daha çabuk ulaşan arabalar misali Gittigidiyor’un ünü ve mantığı sayesinde hedeflerine daha çabuk erişmişlerdir. “Peki taklidin taklidi de var mı?” derseniz, www.birliram.com isimli Sahibinden taklidi siteye bakmanız yeterlidir.

Anasayfasının ortasındaki saçma sapan araba ilanları yüzünden çok ciddiyetsiz ve güvensiz bir görünüm sunan Sahibinden, ciddiyetini iyice sarsmak istediğinden olsa gerek, kenardaki menüye İlginç İlanlar isimli yeni bir kısım daha eklemiş. Şu an yaklaşık 35 ilan içeren bu kısımı yüzde yüz zihin gücüyle kategorize ettiğimde şöyle bir sonuç çıkarıyorum; Buradaki ilanların bir kısmı Iwantoneofthose sitesindeki gibi ilginç ürünlerden oluşuyor. Açıkcası bu kısımdaki Skyrunner, ses dinleme cihazı gibi ürünler diğer başlıkları gördükten sonra pek de ilgimi çekmedi. Zira yüzde yüz zihin gücümün ayrıştırdığı diğer bölüm harbiden t.şşak, mizahi unsurların dibine vurulmuş ilanlardan oluşuyordu. Bazısı Gittigidiyor’un meşhur “Fantastik Forvet”ine eşdeğer, bazısı da derin filozofik mizahi alt metni sebebiyle çok daha komik.

Dozu ufaktan ufaktan arttırmak gerek, bu yüzden ilk olarak Gripin niyetine ilanla ateşinizi kesmeyi deneyeceğim (Düşük doz buysa ?!) Half Life 2′yi oynayıp da oradaki gibi, devrilmeyen, yanmayan, akmaz kokmaz bi arabası olmasını isteyen ben dahil milyonlarca insan olmuştur tahminimce. Her caddesinden, her sokağından ne çıkacağı belli olmayan ülkem için her yanının açık olması sebebiyle biraz riskli olsa da, dağa bayıra vurdurduğunda 4×4′lerin bile ruhuna rahmet okutan türden bi araba bu. İlan sahibi sürücü kursu için olduğunu söyleyip kullanım alanını kısıtlamış olsa da bu fantezilerimizi pek de dizginlemeyecektir.

Yemeksepeti‘nin henüz sadece 8 şehire hizmet vermesi sebebiyle açığını yakalayan sivri zekalı bir girişimcimiz ise rotasını onların organize olamadığı bölgeleri ağırlıklı tutarak seçmiş ve Tüm Türkiye‘ye süper yağlı Şili Lüferi satmayı bir görev edinmiş. Balıkları paketleyip İstanbul’dan Iğdır’a uçakla gönderdiğimizde ölüsünün dahi jetlag olacak kadar uzak bir mesafe olduğunu düşündüğümde aklıma şu soru geliyor sevgili okurlar: “Jetlag olmuş balığı Ramazan ayında yemek caiz midir?“ya da “Jetlag olmuş bi balığı bu zaman dilimi manyaklaştırmasından 1 gün Deep Freeze’de dinlendirerek kurtarabilir miyiz?

Bu bahsettiğim ilanları dozajı düşük, girişimciliği yüksek olduğu için ilk bahsettiğim kategoride tutabiliriz. Benim tarafımdan asıl görmenizi istediğim kategori diğeriydi zati. Ateşinizin kesilmesini bırakın, daha da parladığını görüyorum ve fitil niyetine Sahibine Fayda Sağlamayan Benq P50 ilanına yönlendiriyorum sizi. Bana uzun ya da komik yazıyorsun diyenler, bu sözlerini tekrarlamadan önce bu ilanı after ve post production aşamasında süzme yoğurt gibi süzüp, tadını çıkara çıkara, kaşığı daldıra daldıra bol bol yalamalıdırlar. Her zaman müşteri memnuniyetini düstur edinmiş satıcımız PDA‘sını satma amacında. Kendisini işlevsizliği yüzünden hayata küstüren, akabinde gerçek yaşam ışığını ve bilgeliği görmesini sağlayan bir PDA bu. Herkes sattığı ürünü bulunmaz Hint Kumaşı gibi överken bile zar zor satabilirken filozof satıcı elindeki ürünü adeta yerden yere vuruyor. Aletin en belirgin özellikleri nelermiş bir bakalım hele. Birisi sizi aradığında ulaşabilme ihtimali yüzde 25′tir. Ki, telefonu yeri geldiğinde mecburiyetten kullanan ve o kullandığında bile konuşmayı sevmeyen benim gibi adamlar için süper bi özellik. Tuş Kilidi olmamasına rağmen, cebinizde istediğiniz kadar yanlış numaraları tuşlasa da kimseyi arayamaz, çünkü o özelliği de kısıtlı. Bir zar attığınızda 6 kere üst üste 6 gelmesi gibi bi ihtimal sanırım. Takoz gibi kalın ve büyük olduğu için belinize bağladığınızda tabanca gibi gözükür, bu sebeple karşınızdakilere korku salabilirsiniz. İstemediğiniz telefon numaralarını size arkadaşlarınız zorla kaydettirse de bu telefon kendi kendine 2 gün içinde siler. 1.3 megapiksel kamerasının çektiği resimler bulanık ve soyut resimler gibi çıktığı için etrafınızdaki arkadaşlarınıza profesyonel fotoğrafçıymışcasına ahkam kesebilirsiniz. Tabi en önemlisi de böyle bi aleti aldığınızda bardağın boş kısmından ziyade dolu kısmını görerek gerçek bilgeliğe ulaşabilirsiniz. Bilgeliğe ulaşmak sadece ama sadece 300 YTL. Yanında verdiği 1 GB bellekle de nirvanaya ulaşabilirsiniz.

Bu kısımı gördüğümde bu ve benzeri pek çok ilana coştum, lakin bu ilan beni arap atı gibi kişnete kişnete evin ortasında toynaklattı. (Arap atı gibi toynaklamak?) “Kafesini nadiren açabiliyorum yemin ederim ailemizi perişan etti” isimli bu mükemmel ilan benden kesinlikle en iyi e-ticaret ilanı ödülünü aldı. İlan sahibi, hayvan sahibi olmasıyla birlikte dert sahibi olmuş bi insan. Hem de derdin tillahı. Çilekeş desen bile az kalır. Tanıdığının günün birinde kendisine papağan hediye etmesiyle ailesinde konuşan, kraker isteyen (Poly kraker istiyor, Poly kraker istiyor), yiyince de mutluluktan şakıyan bir dostunun olacağını sanan bu mağdur satıcı, ismi Kerpeten olan bu papağanın neden bu namı hak ettiğini çok geç anlıyor. Eve Jaguar alıp koysanız bu denli zayiat vermez. Yanına yaklaşan parmağı koparıp atıyor. Kardeşinin parmağını kopardığında kullandığı ilk yardım setini de bu yüzden yanında hediye olarak veriyor. Ergenliğinin zirvesindeki bir erkek gibi tıpkı, geleni deviriyor. “Ben bu hayvanı ehilleştiririm” diyenlere hodri meydan okuyan ilan sahibi bazı önemli noktaları da ekliyor : Asla kafesini açmayınız, kesinlikle artistlik yapmayınız, yem vermek için kafese yaklaşırsanız 3 kişiden az yaklaşmayın, kopan uzvunuzu içi buz dolu bi tencereyle en yakın devlet hastanesine yetiştirirseniz geç kalmış sayılmazsınız.

İbiğini, toynağını skerim valla öyle papağanın. Alırım duvara dart niyetine fırlatırım cücüğü çıkar. Hayvan sever adamı bile hayvan sker yapar böyle papağan vallaha. Adam gitmiş pet shopa kaktırmaya çalışmış tanıdığının yaptığı gibi. Ama yanındaki papağanların hepsinin ciğerini sökmüş hayvan. Böyle bi yaratığım olsa kurardım çilingir sofrasını, bas pilakiyi, bas suluğuna rakıyı. Ayna gibi olurdu Allahıma. Ha yine mi adam olmadı, o zaman duvara çivilerdim işte. Ben yine de bu ilan sahibinin papağan için çektiği 3000 YTL fiyatından pek akıllanmadığını anlıyorum. Bu dingile cidden müstehakmış. O fiyata böylle bi şirreti satacağını sanıyorsa o papağan daha yıllarca çok g.tünü koparır bu herifin. Beleşe sattığınızda bile satın alacak birini zor bulacağınız türden bi hayvan çünkü. Bakışlarında Doctor Hannibal Lecter kini var.

Böyle ilanlarla insanları güldürebilir, forumlarda ve bloglarda yayınlanan matrak başlıklardan verilen linklerle Alexa değerinizi de yükseltebilirsiniz. Ama iş gerçekten e-ticaret yapmaya ve ciddi anlamda isim yapmaya gelince yerinizde sayar, belki de ters tepki olarak geriye bile dönebilirsiniz. Apayrı bi konsept olarak işlediğinizde insanlar tarafından rağbet göreceği su götürmez bi gerçek. www.geriiade.com gibi bi site adıyla insanlar ürünlerini altta kaldım deyu yerinen bi pehlivan gibi yerebilir. Lakin yeri bura değil. Ha ben eğlenirim, isterse sırf o kısıma ağırlık versinler. 2 gün sonra cirolar taban yaptığında, sitenin kepengini indirip, Gittigidiyor’da “İlginç İlanlar kısmı yüzünden mizah sitesi gibi algılanan, ama aslında e-ticaret yapan site” diye ilan verdiklerinde de yine ben gülerim. Yapın lan yapın komik oluyor.

Yazı bittiğinde “Full Moon – Winter City” çalıyordu.

Bu yazılar da üsttekini andırıyo gibi

 Yorumunu ekle

12 yorum yapılmış bu güzide postaya

 1. Recep Hilmi Tufan Der ki:

  Abicim nereden buluyorsun böyle konuları ya :) Gülmekten yazmayı unutuyorum bazen :)

 2. Buzcevheri Der ki:

  Papağan beni şok etti. Yazık olmuş diğer papağanlara. Pirana gibi mübarek.

  İlanı verenlerin yaratıcılığı da hayran olunası cinsten..

 3. bobby_generic Der ki:

  bizimde zamanında bi muhabbet kulu vardı oda annemin gazabına uğradı. Bavul içinde bursanın yolunu tuttu. İlk mola erine varmadan salıverilmiş yada ölmüş bilmiyorum acı haberi bana söylemediler.

 4. Taylan Der ki:

  deliprofesör hakkında gerekli gördüğüm bazı önemli notlar;
  Bu bloga girerseniz asla çıkmaya teşebbüs etmeyiniz.
  Ederseniz elinizden haydarı eksik etmeyiniz.
  Deliprofesöre agrasif tavırlar göstermeyiniz.
  Olur da yemeğe çıkarsanız garanti olsun 3-4 kişi gidiniz.
  Olurda size bir şey olursa… ahaha burayı yazamadım çok pis şeyler geçti aklımdan hocam :)

 5. Deli Profesör Der ki:

  @recephilmitufan Pek zor olmuyor hocam. Deli deliyi dakikada bulur zati :D

  @buzcevheri Haftada bir yenileri gelcekmiş daha. Heyecanla bekliyoruz, günleri günlere ekliyoruz :D

  @bobby_generic Bavulda muhabbet kuşu mu? Hayvanseverliğin doruk noktası olsa gerek. Garibim cücüğü çıkarak ölmüştür muhtemelen. Hem sıcak hem de içindeki elbiselerin, ıvırın zıvırın baskısı. Cidden kötü ölmüş.

  @taylan Isırırım röarrrrrgggh :D

 6. Siminya Der ki:

  Yazılarınızı okuyorumda cesaret edip yorum yazamıyorum sebebi sır.Şu kuşu istiyorum :)

 7. kubio Der ki:

  güzel olmus okuyana kadar gözlerım agırdı biraz

 8. tabuhan Der ki:

  Yazılarınız iyi hoş çok güzel de, biraz daha kısa ve öz olsa keşke. Okurken işkence çekiyor insan :)

 9. Deli Profesör Der ki:

  @siminya Sırrı verirsin, kuşu alırsın. Nıahahahahaha :D

  @kubio Balık suyu iyi gelirmiş göz ağrısına. Buraya girmeden önce götür :D

  @tabuhan Vallaha deniyorum ama her yazdığım yazı sanırım bi öncekinden daha uzun oluyor aksine. Buna dur da diyemiyorum. Laf lafı, konu konuyu açıyor. Balık suyu göze iyi geliyormuş sana da öneririm :D

 10. artofsin Der ki:

  Cidden anlayamıyorum şu “çok uzun yazmışsın, gözlerim acıdı, okuyamam sanırım, çok uzundu okumadım vazgeçtim” diyenleri. Adam oturup birikimlerini, düşüncelerini anlatıyor sayfalarca yıllarca, bu tembellik neden. Hadi tembelsiniz bunu ifade etmek neden. Dönem ödevi değil ki bu sayfa, neden adamı geriyosunuz. Okuyamıyosan okuma devam et, moral bozma, adamı da etkileme kardeşim. Güne agresif başladım sizin yüzünüzden… Profcuğum yaz Allah ne verdiyse ben okurum seni…

 11. Deli Profesör Der ki:

  @artofsin Bu sözler her ne kadar beni mutlu etmiş olsa da üstümdeki yorumlardakiler elerinde zopalarnan kovalamasın diye fazla da sevinemiyorum. Ama en azından ben de bi jest yapıp en son yazdığım yazıyı sana armağan edeyim :D

 12. Birliram Der ki:

  Kisaca birliram.com sitesinin diger adi gecen siteyle uzaktan yakindan hicbir ilgisinin olmadigini belirtmek isterim. Turkiye’de gittigidiyor taraftari banka ve tüzel kisilerin diger benzeri sitelere köstek olma cabalarina maalesef SIKCA sahit olduk.

  Siteler hakkinda degerlendirme yapilmadan önce perdearkasi oyunun bilinmesi gerekir kanaatindeyiz.

  birliram.com
  M. Alanyali
  Almanya

Anlat derdini Marko Paşaya