Some Like it Hot (1959)

Bunu,alttakini ve ondan sonrakini yazan Deli Profesör

Pek çok meşhur filmin adı,izlemesek de geyiklerimizin içinde döner.”Ve Tanrı Kadını Yarattı” bunların en meşhur örneklerinden olsa gerek.İzleyen kişi pek olmasa da genelde herkes o filmde Brigitte Bardot‘un arz-ı endam ettiğini bilir.Keza Some Like it Hot‘ı da bu örneklerin içine sokabilirim diye düşünüyorum.Benim günlük hayatta karşılaştığım kadarıyla yer yer döner “Bazıları Sıcak Sever” geyiği.

Çoğu insanın neyi sıcak sevdiğini bilemem ama mevzubahis filmimizde Tony Curtis‘in neyi sıcak sevdiğini biliyoruz.Geçenlerde bu filmi yatakta izlemeye çalışmıştım.Olacak iş değil.Yatakta izleyeceğime hiç izlemem daha iyi.Sıcacık battaniyenin içinde mayışa mayışa en fazla 30 dakika gidiyor.Ben de kendime küfrettim.Akabinde bi gece vakti kardeşimle oturarak izledim.

Film başladığında ilk olarak mafyanın eğlenceli,gizli kapaklı işlerinden birine tanık oluyoruz.Tabut içinde taşınan içkiler,cenaze evi görünümlü mekanda gizli eğlence yerine götürülüyor.Eski zamanların mafyası da ayrı bi jantiymiş.Hele polis kovalamacasında sürdükleri araba apayrı bi güzellik.O incecik tekerlerle o hızda virajları nasıl dönüyor diye pek şaşırmıyorsunuz.Çünkü görüntünün birkaç kat hızlandırıldığını farketmek pek zor değil.Cenaze evi görünümlü barda,kahve bardağı içinde içilen,kadınların eğlenceli bir şekilde dans ettiği ortamda kameralarımız iki kafadar çalgıcıya yöneliyor.Bu girişten başrolün onlara bahşedildiğini farkediyoruz.Hoş,Tony Curtis‘le Jack Lemmon figüran olacak da ben mi oynayacağım?

Polis baskınından kaçan elemanlarımız bu sefer de mafyanın seri cinayetine tanık olunca,tarlayı tapanı toplayıp delik deşik edilmeden kaçmaları elzem oluyor.Şanslarına kadın orkestrasında bir kontrbas ve saksafon boşluğu buluyorlar ve kadın kılığına girip orkestraya katılıyorlar.İçinde Mariyln Monroe‘nun da bulunduğu trenle ver elini Florida.Kadın kılığında bir erkek olarak bir trenin içinin her yerinde cıvır dolu olduğunu düşünün.Olur olmaz gece içki partilerinde küçücük yatağınıza doluşan,her yerinize değen kadınlar.Niyeti bozmamanız lazım.Çok zor bir deneyim olsa gerek.Bunun ardından Joe (Yoksa Josephine mi desem?) ve Jerry‘nin bir yandan Sugar (Marilyn Monroe) ve k.çlarını mafyadan kurtarmak için kapışmalarına tanık oluyoruz.

Marilyn Monroe’ya dikkat ettim de bayağı etli butlu bir ablamız gibi geldi bana.Yani bıngıl bıngıl sallanıyor etler resmen.Neredeyse her sahnede eğilmesiyle birlikte göğüslerini görmemiz kilo problemini kapatıyor sanırım.Onu efsane yapan şey aptal sarışınlığı olsa gerek.Zira kendisinin güzel bir vücut sahibi olduğunu söyleyemeceğim.Lakin sesi de fena değil gibi.Kiss Me Tiger’ı söyleyiş şekli insanı biraz garip ediyor.

Tony Curtis ve Jack Lemmon gerçekten birbiriyle uyumlu iki başrol oyuncusu olarak mükemmel iş çıkarıyorlar ve duruma göre birbirlerini çok iyi frenleyip dengeliyorlar.Marilyn Monroe da sanırım kendi gibi oynadığı için güzel iş çıkarıyor.Gerçi ne yalan söyliyim,bazı hareketleri aşırı derecede yapay geldi.Filmin pek çok sahnesi insanı gülmekten çatlatır cinsten.Özellikle kadın kılıklı erkeğimiz Daphne’nin yatağına dolan 20 tane kadın yüzünden yaşadığı zor anlar ve Sugar’ın Joe’nun iktidarsızlık sorununu çözmek için defalarca dudağına yapışması.

Eski Yeşilçam zamanlarını zaten biliyorsunuz.Dünya’da tutan her filmin bir Türk uyarlaması yapılırdı illa ki.Some Like it Hot da bu furyadan nasibini almış.Fıstık Gibi Maaşallah‘ta Sadri Alışık‘ın “Ben Erkekim,Ben Erkekim” dediğini hatırlıyorsunuzdur.Eskiden niye sürekli böyle uyduruk kaydırık filmler çekerlerdi anlamış değilim.İlla bişey uyarlayacaksanız en kötüsü Goethe‘nin Faust‘unu serbest bi şekilde uyarlayın.Gerçi onun da b.ku çıktı ama,o zamanlarda biraz daha az uyarlanmıştı yine de.Yeşilçam bitti de ne oldu?Yeşilb.k oldu sinemamız adeta.Şimdi de Amerikan Pastası tadında gençlik filmlerinin ucuz kopyaları türemeye başladı.Hep ticari zihniyetin hükmünden kaynaklanan b.ktanlıklar bunlar.

Ne anlatıyordum nereye saptım?Ama kızmakta da haksız değilim.Ne varsa eski filmlerde var.Herkesin günümüze oranla daha az parayla daha samimi işler çıkardığı zamanların ürünlerinden birisi Some Like it Hot da.Bu yüzden güzel bir komedi izleyip eğlenceli 1-2 saat geçirmek isterseniz pişman olmazsınız.

Yazı bittiğinde “Saltatio Mortis – Nichts Bleibt Mehr” çalıyordu.

Bu yazılar da üsttekini andırıyo gibi

 Yorumunu ekle

7 yorum yapılmış bu güzide postaya

 1. Deli Profesör Der ki:

  Cem Bey sitem üzerinden reklamınızı yapmanıza gönlüm razı olmadığından yorumunuzu altın makasa tabi tuttum.Bu konuları siteme hiçbir zaman bulaştırmadım,bulaştırmayacağım da.Kendiniz hariç neredeyse herkesi laiklik ve Atatürk düşmanı ilan etmiş gidiyorsunuz.Kolay gelsin,ne diyeyim.

 2. Deli Profesör Der ki:

  Kırt kırt kırt. (Duydunuz makasın sesini daha da zorlamayın.)

 3. ZehirliÖrümcek Der ki:

  Valla hocam ben daha önce çok yazdım çok söyledim!Dediğiniz gibi iş ticari kaygı olunca şarlatanlık,kopyacılık hiç önemli değil.Birde çin’e kzıyoruz!Peh peh peh!

 4. maTTTT Der ki:

  Müdür merhaba… gecenlerde merkez burası dedim ki profesör bizide eklesin dedim bağlantı listesine oda dediki bir kac yorum yaz…. ilk yorumumu yazayım dedim bende…

  Şirden

 5. Deli Profesör Der ki:

  @zehirliorumcek Ülkece çakma olmuş çıkmışız.Bi Küçük Amerika olma derdi aldı başımızı gidiyor hayırlısı.
  @Mattt Hocam siz merkezburasiyla aynı kişi değil misiniz?Kafam karıştı şimdi :D Koyarız bu arada ayıpsınız,3-5 gün sonra bi kaç link ekleyecektim o arada ekleyeyim.Resimli bağlantı kutusu olunca üşeniyorum,topluca ekliyorum ekleyeceklerimi belli bi gün :D

 6. MERKEZ BURASI Der ki:

  Öncelikle bu ve benzeri eserlere bu kalbin kadar temzi blog sayfalarında yer verdigin için öok müteşekkirim sana:D Bu fimlerin kıymetini bilen o kadar az ki benim acizane bir film arşivim var ve içinde nerden baksan … (sayı vermek istemedim bian acizane ile uymadı pek) ‘e yakın eski diye tabir edilen filmler vardır. Çogu insana kafa malzemesi bile oldugumu hatırlarım! Neyse ender ama iyi anlatımla merak uyandırabilecek (övgülerin ardı arkası kesilmiyor) yazılarınla insanlarda min. %0.1 lik bile olsa muhtemel oluşabilecek merak için bile seni tebrik ediyorum. Blogu takip edenlere tavsiyem Doktorunuzu dinleyin ve önerdigi filmleri mutlaka izleyin!

  PS: bizi karıştırmaman için dipnot vereyim dedim:D 3 (I , KZD, MAttt)aktif 3 pasif (…) toplam da 5.5 kişilik paylaşımcı bir grubuyuz. Belki bir gün daha çok katılımcımızda olurmu olur. Daha renkli bir blog olabiliriz tabi ozaman şimdilik 3 renkte kaldık. Nasip diyelim.

 7. Deli Profesör Der ki:

  Övgüleriniz için çok teşekkürler hocam.Sizin gibi yığınla film-müzik arşivi olan bi insandan böyle seçicilik övgüsü almak beni onore(bu kelime de yeni çıktı ne b.ksa :D Herkesin ağzında bu kelime son zamanlarda :D ) ediyor.Eski film izliyor diye kafa yapanın alnını karışlarım.Zira hep demişimdir : Ne varsa eskilerde var.Günümüzde de her ne kadar güzel işler çıksa da eskisi kadar özgün,özenli ve samimi olmuyor maalesef.

Anlat derdini Marko Paşaya