Repo Man (1984)

Bunu,alttakini ve ondan sonrakini yazan Deli Profesör

Hiç düşündünüz mü bi gün arabanızla yolda giderken bakkaldan ciklet almak için inip,cikleti alıp döndüğünüzde arabanın bıraktığınız yerde olmadığını görseniz ne yapardınız?Evvet doğru,hiç bi halt yapamazdınız.Bakkala geri dönüp bi şişe soğuk şaşal su alın tepeye dikin.
Bize ne mutlu ki Repo Man mağdur olanların değil,mağdur edenlerin hikayesi.80′lerin zibidi,fırça kafalı tiplerinin bulunduğu,her yerde suçun,pisliğin kaynadığı bi dönemde geçiyor film.Ana karakterimiz Otto’da bu denyolardan biri.Ama onlara göre biraz daha ezik ve dışlanmış vaziyette.Bu da tabi onu yeni arayışların içine itiyor.Bir gün hamile bir kadına yardım ettiğini sanarak araba çalıyor ve o günden sonra o da bir “Repo Man” oluveriyor.
Hırsızlık diyip geçmemek lazım,bu işin de raconları var.Film boyunca bir “Repo Man” hayatı nasıldır öğreneceksiniz.
Sanırım film Kiss Me Deadly‘den etkilenmiş olacak ki hikayenin ana merkezine bagajından öldürücü ışık çıkaran bir araba ekliyor.Aynı olayı Quentin Tarantino da Pulp Fiction‘da kullanmıştı.Seyirciler parlak ışık saçan şeylere aşırı ilgi duyuyor galiba :)
Filmin müziklerine gelince merkezde tabi ki Punk müzik var,ve de Punk denince akla ilk gelen isim Iggy Pop.Bunun haricinde “When the shit hits the fan” şarkısı hiç fena gitmiyor.
Bu filmi izledikten sonra eğer arabanızın ödenmemiş taksitleri varsa emin olun hepsini birden ödemek isteyeceksiniz.Faizler de 1.09lara indikten sonra neden ödenmesin ama değil mi :D

Gel vatandaş bu konular kapanın elinde kalıyorHenüz çekingenlikten ötürü yorum yapılmamış... Fakat bir yorum yapıp, binbir çeşit geyiğin önünü açabilirsin.

Anlat derdini Marko Paşaya