Repliktör : Goodfellas – Tommy DeVito

Bunu,alttakini ve ondan sonrakini yazan Deli Profesör

İzleyeli oldukça uzun zaman oldu, ve bu yüzden film hakkında pek çok şeyi bölük pörçük hatırlıyorum. Zaten her film zihnin dehlizlerinde bekletilir, bir süre sonra tazelenmeyince çıkarılması daha zor olan arşiv bölümüne taşınılır. Lakin Goodfellas, hikayelerini anlattığı adamlar sebebiyle beynime oldukça isyankar davranmıştı. Çoğu şey arşive taşınsa da filmin hakkında, Joe Pesci‘nin o fevri hareketleri asla gitmedi o kısma.

Henry Hill‘in gerçek hayat hikayesinden uyarlanan bu film, ana planda olması gerektiği üzere onu tutmaya çalışsa da Joe Pesci, Tommy DeVito rolüyle pek çok sekansta rol çalarak filmin tek Oscar’ını aldı. Onu bu şekilde Oscar’a götüren sebep şüphesiz üstün ve tatlı-sert oyunuydu. Mafyanın hiçbir şeye gülmeyen ağır abileri vardır, bilirsiniz. Tabi ki aslında bilmezsiniz ama film dünyasının bize kaktırdığı genel geçer mafya tipi budur. Aynı zamanda bu adamlar çok konuşmayı ve espri yapmayı da sevmezler. Yer yer güzel replikleri patlatırlar bittabi. Ama Kurtlar Vadisi’ndeki Google’dan “Güzel sözler” aramasıyla indirilmiş türdeki gülünç sözlerden değil. Daha önceden yazılmamış türden şeyler.

İşte Joe Pesci’nin oynadığı rolün riski ve seyir zevki de tam burada yatıyor. Ete kemiğe büründürdüğü Tommy DeVito karakteri tam anlamıyla çenesi düşük bir mafya elemanı. Olur olmaz her şey üzerine fütursuzca laflar edebiliyor, sonucunu düşünmeden. İnce ses tonu ve geyik anlatım tarzı sebebiyle de çevresindeki insanların (Tabi sadece mafya elemanlarının) oldukça güldüğü bir adam. Ama aslında DeVito çoğu zaman bi hikaye anlattığında, bunu insanlar gülsün diye anlatan bir adam değil. Bu sebeple de çoğu insanın dilinden anlamıyor. Espri yaptığında hiç gülmeyen o geleneksel Amerikan stand-upçıları gibi tıpkı. O şov adamlarına sürekli gülüyorsanız, bu adam konuşurken de sürekli somurtmanız lazım. Bu sefer de DeVito’nun akli dengesi bozuk bir karakter olduğunu düşünerek “Niye gülmüyorsun?” ya da Joker edasıyla “Why so serious?” diyip ağzınızı yırttığını görebiliriz. Kısacası bu tarz bir adamdan uzak durmak en güzel çözüm.

Birazdan aşağıda okuyacağınız sahne filmin en meşhur ve Joe Pesci’nin ortalığı dağıttığı (Dağıtmadığı sahne var mı ki?) sahnelerinden biri, hem esprisel (Kendisine göre komik değil tabi), hem de kafa göz anlamında. Yanına aldıkları çaylakla barda 3-5 kelam eden iyi ahbaplar, muhabbetin ilerlemesiyle birlikte yerini en iyi ahbap olan bizim Deli DeVito’ya bırakıyor. Anlattığı hikaye oldukça komik olmasına karşın, yanındaki çaylağın “Komiksin dostum” sözüyle birlikte yarı ağzını arar, yarı öldürecek şekilde çaylak Henry’ye sataşıyor. Tabi sonra bunun bir nevi polis zorlamasında ötme deneyi olduğundan bahsediyor. Repliklerini okurken gözümde bu denli iyi canlanan başka bir sahne hatırlamıyorum. Öyle ki, şu an karşıma Joe Pesci çıksa elim ayağıma dolanır, ne yapacağımı şaşırırım. Seversem öldürürler, sevmezsem öldüm tragedyası var ya, işte bu adam böyle birşey. (- Şey mi? – Yok abi öyle demek istememiştim, böyle bi efsane diyecektim)


Tommy: Secasus’taki banka işinde çok komik birşey oldu. Çimlerin üzerinde yatıyordum. Adam “Ne yapıyorsun?” dedi. “Dinleniyorum.” dedim. “Burada mı? Burası park değil, plaj da değil.” “Dinleniyorum!” dedim. Merkeze götürüp soru sormaya başladı. Bilirsiniz, şundan bundan. “Bize ne söyleyeceksin?” “Her zamanki gibi…Hiçbir şey” dedim. “Niye konuşayım?” Salaklar! “Hayır, bugün bana birşey söyleyeceksin” dedi. “İyi o halde söyleyeyim. Git ananı becer.” dedim… Sen dosyamı gördün Anthony, suratımı dağıttılar. Kendime gelince bir de kimi göreyim karşımda? Yine o serseri. “Şimdi bana ne söyleyeceksin?” dedi. Ben de dedim ki “Sen burada ne arıyorsun? Sana, git de ananı becer dememiş miydim?” dedim. Altına edecekti. Bam, güm, bam! Adi herifler! Bir kereliğine iri yarı biri olmak isterdim.
Henry: Çok komiksin… Gerçekten çok komiksin.
Tommy: Çok komiksin de ne demek?
Henry: Anlarsın ya, komik… Hikaye… Komik adamsın.
Tommy: Yani konuşma tarzım mı? Nedir?
Henry: Hiç canım bilirsin işte, komiksin. Yani hikayeyi anlatışın…
Tommy: Nasıl komik? Komik olan ne?
Anthony: Tommy, yanlış anladın.
Tommy: Bekle, bekle Anthony. O kocaman adam. Ne söylediğini bilir. Nasıl komik?
Henry: Bilirsin, yani… Komik adamsın.
Tommy: Şu işi açıklığa kavuşturalım. Belki de kafam basmıyordur. Nasıl komik oluyorum. Palyaço gibi miyim? Seni eğlendiriyor muyum? Seni güldürüyor muyum? Seni eğlendirmek için mi buradayım? Komikle ne demek istiyorsun? Nasıl komik oluyorum?
Henry: Bilirsin, hikayeyi anlatışın…
Tommy: Hayır, bilmiyorum. Sen söyledin. Ben ne bileyim? Komiksin diyen sendin. Nasıl oluyor da komik oluyorum? Benim nerem bu kadar komikmiş? Komik olan şey ne, söylesene!
Henry: (Birden gülmeye başlayarak) Hadi oradan Tommy.
Tommy: Aşağılık herif! Neredeyse kafalıyordum! Neredeyse. Kekeleyip durdu salak. Frankie, titriyor muydu? Bazen senin hakkında endişeleniyorum Henry. Sorgulamada ötebilrsin. (Herkes gülmektedir. Tommy’nin arkasında barın işletmecisi Sonny belirir.)
Tommy: Senin derdin ne yahu? Ben de enselendim sandım. Akbabalar gibi ensemde! Ne istiyorsun?
Sonny: Garson çocuk sana hesabı vermeye korkmuş. Şununla ilgilenir misin?
Tommy: > Sorun değil. Benim hesaba yazsınlar.
Sonny: Ben de bu konuda konuşmak istiyordum. Sadece bu değil ki, bana 7.000 papel borçlusun. 7.000 dolar, az para değil. Saygısızlık etmek istemem ama…
Tommy: Saygısızlık etmek istememen çok iyi Sonny. Dostlarımın önünde beni küçük düşürüyorsun. Sanki batakçıyım. (Sonny’yi kravatından yakalar.) Sonny sen salağın tekisin. Şimdiye kadar burada kaç para harcadığımızı…
Sonny: Böyle yapma…
Tommy: Ne demek istiyorsun böyle yapma diyerek! (Sonny’nin kafasına bir şişeyi geçirir ve tekmeleyip kovar. Herkes kahkahalarla gülmektedir.) Şu salağa inanabiliyor musunuz? Bunun komik olduğunu mu düşünüyorsunuz? Sen neye bakıyorsun be? Gerizekalı herif! Hesabı getirmek istemiyor musun? (Garsona da birşeyler fırlatır.) Şu salağa inanabiliyor musunuz? Bu işleri hesapta senin yapman gerekiyor.
Henry: Çok komik adamsın.
Tommy: Buraya kadar Henry! (Gülerek silahını çıkarır ve Henry’ye tutar.) Hâlâ gülmek istiyor musunuz? Bu herif çocuğunu vaftiz etmemi istedi. 7.000 dolarını aldım.
Henry: Gerçekten çok komiksin.
Tommy: Buraya kadar, buraya kadar!


Yazı bittiğinde “W.A.S.P. – Fistful of Diamonds” çalıyodu.

Bu yazılar da üsttekini andırıyo gibi

 Yorumunu ekle

8 yorum yapılmış bu güzide postaya

 1. kubio Der ki:

  castingi inanılmaz iyi :) Yapılmış en iyi 10 film arasındadır kanaatimce.Olay yazı olmuş bu :)

 2. kubio Der ki:

  Scorsese başka bi sürü film yapsa da izlesek.ahh ahh

 3. buzcevheri Der ki:

  O kadar yorum yapıyoruz daha dua ödüllü çekiliş olmadı kardeşim. Sonra çekiçli adamın her yenilemede kafası değişiyor robert amcayı falan gördüm güzel olmuş, goodfellas da güzel, repliktör de. ^^

 4. SEAMUS_SIDDELEY Der ki:

  Profesör adam bir filmden bahsediyorsa güzeldir dedim, izledim. Tommy’ye koptum, beni gülerken görmemiştir inşallah. Yoksa ansızın bulup sıkar şuracıkta.

 5. Deli Profesör Der ki:

  @kubio Scorsese daha genç ya. Ölmeden 10 tane çıkarır en azından :D

  @buzcevheri Çekilişe ramak kaldı hocam. Daha çok yorum gönderin, kazanma şansınızı arttırın. Unutmayın! Her yorum, bir çekiliş hakkı demek :D
  Aslında hocam sana bi de çekicli adamın değişen kafasını farkeden ilk kişi olarak ayrı ödül lazım ekstradan :D

  @seamus_siddeley Vay be, referans kaynağı olduğum günleri de gördüm, kışın ortasında yapraklarını dökmüş bir çınar ağacı gibi hüzünlendim :D

 6. ismael 's Der ki:

  joe pesci ye oscarı kazandıran sahne budur kesinlikle :)

 7. Deli Profesör Der ki:

  @ismael’s Adamda öyle bi tip var ki sırf dursa Oscar kazanır :D

 8. Replik Sitesi Der ki:

  Çok özel olmuş..Teşekkürler.

Anlat derdini Marko Paşaya