Müziği Sürün! : Audiosurf

Bunu,alttakini ve ondan sonrakini yazan Deli Profesör

Müzik dinle dinle,bi yerden sonra insan bi boşluk hissediyor,müziğin içinde olmak istiyor.Yanlış anlamayın,müziği çalmak demiyorum,bahsetmek istediğim müziğin içine girmek,içinde dolaşmak.Guitar Hero veya Rock Band türevi oyunlar bildiğiniz üzere bize sadece müziği çalma kısmını yaşatıyor.Bi de Frets on Fire var ama diğer saydığım ikisinin yanında çok tıraş kalıyor.

Manyak fikirlerin firması Valve,içimizdeki ve kendi içlerindeki boşluğu doldurmayı düşünmüş olsalar gerek,karşımıza Audiosurf isimli çok farklı bir fikirle çıkıverdiler.Half Life‘ın Episode bilmem kaç binincisiyle uğraşırken araya böyle daha eğlencelik şeyler kıstırıyorlar demek ki.Half Life öncesi bundan kazandıklarıyla cebe 3-5 çerez parası atmayı da amaçlamış olabilirler.Ama oyunu hangi fikirle hazırlamış olurlarsa olsun,gerçekten çok dahiyane olduğunu düşünüyorum.

Audiosurf iki tane türün kırması gibi bişey.1.si casual oyunlar diye tabir ettiğimiz blokları birleştir,yok et ya da dopları doparla tarzında hazırlanan,insanlara günlük 20şer dakikalık eğlence sunan,en çok PopCap Games‘in yaptığı oyun tarzı.2.si ve asıl önemli olan kısım ise müziği uzay aracı ile sürme kısmı.İşin güzel yanı ise,istediğimiz herhangi bir müziği sürüyor olabilmemiz!

Oyuna girdiğimizde,sürüşümüze başlamadan önce,her zaman bir adet şarkı yüklememiz isteniyor.Şarkıyı yükledikten sonra,yaklaşık 10 saniye şarkı analiz ediliyor ve ardından pistin hızı,kıvrımları,inişleri çıkışları şarkıya göre hazırlanıyor.Oyuna başladığınızda gerçekten çok şaşırıyorsunuz.Pist şarkıya göre anca bu kadar uyumlu olur.Ne kadar hızlı,delicesine bi şarkı koyarsanız,puan toplamanız o kadar zorlaşıyor.Çünkü pistte müziği sürerken,asıl amacımız önümüzdeki blokları toplayıp onları bir seri halinde birleştirdikten sonra puan kazanmak.Her şarkının ayrı bir skor tablosu var ve yaptığınız skor Steam servisinin skor tablosuna işleniyor.Böylece dünyanın herhangi bi yerindeki lavuğun birine Misfits‘in Green Hell şarkısıyla meydan okuyabiliyorsunuz.

Şu an oyun geliştirme aşamasında,hatalar gideriliyor,yeni şeyler ekleniyor.Oyunu www.audio-surf.com adresinden indirebilirsiniz.İndirmeden önce ilk olarak Steam’i kurmanız gerekiyor.Tüm yeni Valve oyunları gibi bu da Steam üzerinden çalışıyor çünkü.Tabi 2 gün sonra oyun ününü iyice yayınca bunun da crackinin yapılacağı aşikar.Kesinlikle denenmesi gereken farklı bir oyun ve müzik deneyimi olduğunu düşünüyorum.Aşağıya Blur-Song2′nin videosunu koydum.”Wooo-Hooo” kısmında ortam bayağı coşuyor.

Yazı bittiğinde “A Silver Mt. Zion – God Bless Our Dead Marines” çalıyordu.

Bu yazılar da üsttekini andırıyo gibi

 Yorumunu ekle

12 yorum yapılmış bu güzide postaya

 1. Cevval Portakal: Der ki:

  Vallahi aklıma gelmişti, böyle blog toplama durumlarını entegre etmemiştim ama bu tip bir şey aklıma gelmişti. Hatta Undeground vs… oyunları oynarken de düşünmüşümdür hep, parkur çalan parçaya ayak uydursa ne de şahane olur diye. Hemen indirilmeli.

 2. recephilmi Der ki:

  Gerçekten harika bir oyun. Arabeks yüklesek nasıl olur acaba? :)

 3. Cevval Portakal: Der ki:

  Oyunun demo sürümünü indirdim şevkle oynuyordum ki yanlış hatırlamıyorsam 4. parçadan sonra, “demo sürümünün izin verdiği kadar parça ile oynadınız, bundan sonra ya bize 10 dolar verirsiniz ya da kotanıza giren 300mb’nin acısıyla yana yana dolaşırsınız” diye bir yazı çıktı. O an anladım ki para bürümüş bunların gözünü. Vermedim ama para, internette şöyle bir dosya buldum. “Steam” klasörünün içinde kurdum, yeni gibi oldu valla.
  Oyun gözleri bozmaya bire bir belirteyim.

 4. Deli Profesör Der ki:

  Oooh Cevval Hocam eline sağlık.Ben de böyle bişey arayıp indirecektim sayende gerek kalmadı Allah tuttuğunu altın etsin :D

 5. buzcevheri Der ki:

  Leziz birşeye benziyor denemek lazım..

  http://www.buzcevheri.com

 6. Deli Profesör Der ki:

  Slayer’ın War Ensemble çok güzel gidiyor.

 7. Cevval Portakal: Der ki:

  Ozzy’den Crazy Train dene bir de hocam.

 8. Cevval Portakal: Der ki:

  Profesör bunun gibi bir oyun daha bulursan ömür boyu başarı ödülü alabilmen için elimden geleni yaparım. Müptelası oldum oyunun, yemeden içmeden kesildim.

 9. Deli Profesör Der ki:

  Ben de harbiden hastası oldum.Müziği bu kadar güzel analiz edebilecek bi oyun olacağını hiç düşünmezdim.Özellikle Queens of the Stone Age’in – Run Pig Run gibi manyak şarkılarında çok iyi tepkiler veriyor pist.Takipteyim hocam,müzikle oyun harmanı bişey elbet çıkacaktır yine :D

 10. recephilmi Der ki:

  BEn de yükledim sizinli olumlu yorumlarınıza dayanarak. Gerçekten harikaymış ya!

 11. Anonymous Der ki:

  Bu Valve’nin oyunu değilki. Valve sadece dağıtıyor Steam’dan. Bunu yapan bir ekip de yok, çünkü 1 kişi yaptı bu oyunu. ;)

 12. Deli Profesör Der ki:

  Valla hocam haklısın.Oyun o kadar gözümü döndürmüş ki ayrıntıları adeta k.çımdan uydurmuşum :D Yapımcısı Dylan Fitterer diye bi adam :D

Anlat derdini Marko Paşaya