The Killing – Son Darbe (1956)

Bunu,alttakini ve ondan sonrakini yazan Deli Profesör

İnsanoğlu ilginç yaratık vesselam.Bi zaafımız olur.Sürekli o zaaf üzerine hata yaparız.Bi daha yapmayacağımızı,bu işleri bırakacağımızı söyleriz ama yine aynı hatayı yaparız.Aynı tas,aynı hamam.
The Killing de böyle bir uslanmaz’ın,suç işlerken yakalanıp hapise düşen Johnny Clay’in(hafiften boksör ismini andırıyo sanki),hapisten çıktıktan sonra “Son bi vurgun yapıp,huzura kavuştuktan sonra bu işi bırakma hayalleri akabinde ekibini toparlayıp soygunu çekmesi hikayesi“ni anlatıyor.Film bi yandan da Stanley Kubrick’in ilk en büyük işi özelliğini taşıyor.
Filmimiz ilk olarak bir hipodromda başlıyor ve soygunun ne ile ilgili olduğunu şıp diye anlamamızı sağlıyor yönetmen.Çünkü asıl amacımız bilmecelerle,karmaşalarla uğraşmak değil,işimiz grubu toplamak ve soygunu planlamak.Madem hipodromun kasayı soyacağız o zaman hipodromdan da birinin eşlik etmesi gerek.Neyse ki kendisini hiç sevmeyen karısının onu sevmesi için para bile soymaya hazır hımbıl,sünepe bir hipodrom kasa görevlimiz var.Böyle işlerde bir adet gözünü para bürümüş polisi de ekipte tutmak lazım.Johhny Clay sağlam adam,onu da ayarlıyor.Ve bir adet satranç uzmanı yarma ve süper bir atıcıyla ekibi tamamlıyor.
Film hakkında spoiler vermeyeyim diyorum ama esas oğlanın o kadar parayı çalıp bavulun kapağını doğru dürüst kapatamadığından polislere yakalanması içimi sızlattı resmen.Hepsi salak bi köpek yüzünden.Yani adamı okyanusları aşıyor,bi bardak suda boğuluyor resmen.(ohh neyse konuyu tam olarak anlatmadım).Öküz gibi yağan yağmur yüzünden Digiturk’te bütün kanalların sinyalleri gitmişti,filmin en baba son 20 dakikasını izleyememiştim.Tabi dev film arşivi böyle durumlarda işe yarıyor.Taktım DVDmi,bitirdim filmimi.
Film kullandığı sahne planları ve anlatım tekniğiyle,Quentin Tarantino’ya Rezervuar Köpekleri ve Pulp Fiction filminde örnek olmuş gibi gözüküyor.Quentin Baba da maşşallah yani nasıl bi tür kırması yaptıysa Pulp Fiction’ı,neredeyse bütün baba filmlerin izlerini taşıyor filmi.Ama adam iyi birleştirmiş parçaları vesselam.
Ben şahsen soygun filmleri tarzı şeyleri pek izlemem ama bu film beni başından sonuna kadar dimdik tuttu.Kubrick ustamızın bu ilk dönem mükemmel işini mutlaka izlemelisiniz.

IMDB puanı : 8.2/10 (14,501 oy)

Top 250: #137

Bu yazılar da üsttekini andırıyo gibiHenüz çekingenlikten ötürü yorum yapılmamış... Fakat bir yorum yapıp, binbir çeşit geyiğin önünü açabilirsin.

Anlat derdini Marko Paşaya