Jethro Tull – Teacher

Bunu,alttakini ve ondan sonrakini yazan Deli Profesör

Rock ‘N Roll’un bolca flüt partisyonlu efsane babaları Jethro Tull‘un İstanbul ve Ankara’ya gelmesine az kalmışken ben de konunun üstünden bi geçeyim dedim. Gerçi İzmir’de yaşayan biri olarak hafiften kırıldım onlara. Ankara’ya bile gelen grubun, İzmir gibi bi güzelliğe illa ki uğraması gerekirdi. Tarihler belli olmadan önce iddiaya girmiştim Metin Yazıcı isminde müzik delisi, dinlediğim pek çok grubu sayesinde keşfettiğim kişiyle. Şayet Jethro İzmir’e gelse biletler beleş olacaktı. Yani o ısmarlayacaktı. Ama adam yılların tecrübesi,gelemeyeceklerini anlamasa böyle bonkörce bi iddiaya girer miydi? Girmezdi. Umut fakirin ekmeği. İstanbul’dakine de giderdim gitmesine emme geldikleri tarih o kadar b.ktan bi tarih ki.

Neyse şöyle bir 70lere inelim. Sex, drugs and rock’n roll ayarına girelim diyorum. Jethro Tull’un Fransa’da sergilediği Teacher şarkısı performansı. Öyle bi tını var ki bu şarkıda, ilk dinlediğiniz anda garip bişeyler hissettiriyor. Her şarkı yapamaz bunu. Müzikten tutun da kıyafetlere malumunuz herşey döneminin yansısı. Ian Anderson baba da kıl yumağı gibiymiş o devirlerde. Kıldan gözükmeyecek, o derece. Gerçi 70lerde hippi gibi dolaşmayanı dövüyolardı, hiç adam gibi bi giyimli grup görmedim. Özellikle bu klibi her izlediğimde basçı beni benden alıyor. Dümdüz uzun saçlar ve tamamlayıcı aksesuar olarak yuvarlak çerçeve gözlüklerle hippinin alası niteliğinde. Kafayı bi sağa bi sola sallıyor, ama ciddi duruşunu bozmadan. Kameramanın alttan çekiş açılarıyla basçımız ortada bir ot tüttürülüyormuş havası hissettiriyor. Zaten bi o eksik. Rolling Stones gibi sahnede ellerinde otları da tüttürseler tam olacak.

Kameramanın çekim açıları beni mest etti. Klip boyunca sürekli olarak yaptığı zoom in-zoom out devinimleriyle zaten eli kolu yerinde durmayan Ian Anderson’ı hiç takip edemiyoruz. Aslında herkes durduğu yerde kımıldanıyor, ama kameraman sağ olsun adamlar bi sağa, bi sola uçuyormuş gibi gözüküyor. Anlaşılan artık düğün kameramanlarının bile kullanmadığı bu yöntem 70lerde bolca kullanılmaktaydı.

Ian babanın bi bu eski haline baktım, bi de 40 yıl sonraki günümüzdeki haline baktım, bi garip oldum. Adamın kafada saç kalmamış, gobee salmış. Enerji hiç bitmemiş tabi. Keli bandanayla kapatıp ülke ülke gezmeye, flüt sololarına devam. Daha da bitmez bu enerji.

Lafı da fazla uzattım bi klip için. Aslında dünyanın en iyi 3 albümü arasına giren albümünü incelemeyi düşünüyordum bu aralar ama o hazineyi daha sonraki entrylerden birine atıyorum. Bu konseri izleyip ısının ilk önce. 3,2,1 Action!

Bu yazılar da üsttekini andırıyo gibi

 Yorumunu ekle

5 yorum yapılmış bu güzide postaya

 1. Furkan Der ki:

  thrash metal dinle biraz doktor r&r glam falan açmıyor beni. bu adamlara bişey diyemem o ayrı tabi :D

 2. Deli Profesör Der ki:

  Tamam hocam senin için bi dahakine Trash metalin en babalarından olan bi grubu inceleyecem :D (isim vermeyeyim,sürpriz olsun :D )

 3. kubio Der ki:

  Bunlardan bir tanesi cinsiyet değiştirmişti

 4. MERKEZ BURASI Der ki:

  belkis sende vardır ama yoksada benden sana hediye olsun:D

  http://rapidshare.com/files/118843506/80.Jethro.Tull.A.by.MBMC.rar

  http://rapidshare.com/files/118848174/96.J.J.J.Whiskey.by.MBMC.rar

  http://rapidshare.com/files/118843506/80.Jethro.Tull.A.by.MBMC.rar

 5. Deli Profesör Der ki:

  Sağol hocam ama elimde bütün albümleri var zati :D

Anlat derdini Marko Paşaya