Henry Lizardlover

Bunu,alttakini ve ondan sonrakini yazan Deli Profesör

Annemin bana hamile olduğu dönem çok rahat geçmiş.Hani klasik bebek tekmeleme hareketi var ya,onu bile yapmamışım karnındayken.Hatta bi ara kıllanıp doktora gitmiş,bu bebe yaşıyo mu diye.O kadar uyuşukmuşum ki 10 ayda doğmuşum.Bebeklik dönemim de rahimdekinden farklı geçmemiş zaten.Annem bir yere benim oturturmuş,öyle saatlerce mal mal bakınırmışım.

Uyuşukluk doğuştan gelen bişey anlayacağınız,yaradılışında bulunmalı.Aynı iguanalar gibi.Bu hayvanları hızlı olmaya zorlayamazsın,olamazlar.Kendilerine acayip bir saygı (Üstad Panzer Fuat‘ın buyurduğu üzere : “Respekt Batı Berlin”) ve sevgi duyuyorum.En çok da tosbağa ve iguana ruhunu bulurum içimde.Bu yüzdendir ki senelerdir bi iguana alayım diye düşünüyordum.Aldım da almasına,ama bir türlü yemek yediremedim,zar zor yediriyordum.Adını da Iggy Pop koymuştum,adaşı gibi aşırı derece enerjik olsun diye.Ama o normal iguanalardan bile daha uyuşuk çıktı.Bi gün kafesinden aldığımda,kaskatı kesildiğini gördüm,gözleri de açık kalmıştı.Rengi hafiften sarıya çalıyordu.Çok üzüldüm,sevgili Kabakmeltemine anlattım hissiyatlarımı.O da sağolsun benim Iggy’mi resmetti.

Kendimi İguana aşığı sanırdım,İguana b.ku bile değilmişim.Sitemin alt kenarında “iguana yalayan bi iguana” diyaloğu vardı.Bu pozu kim yaptıysa diyordum.Geçen gün uzun bir aramanın sonuncunda o sanatçıya ulaştım.Adı Henry Lizardlover.Adam soyadının hakkını verir derecede manyak.İguanaları garip garip insan pozlarına uyarlıyor ve fotoğraflarını çekiyor.Hoş,gerçi bi iguanayı şekillendirmek pek zor bişey değil.Hangi pozisyona getirirseniz,o durumda en az bi yarım saat duruyo kımıldamadan.En çok gitar çalan iguyla,kanepede yatan igulara bayıldım.(Bu arada belirteyim,genelde iguana sahipleri kendi aralarında iguanalarını anlatırken,”igu” diye bahsediyor,çok sosyetik bi tabir ama oturmuş artık napalım.) Aşağıya slayt olarak Henry babamızın en güzel resimlerini koydum.Slayta tıklarsanız daha büyük bir şekilde izleyebilirsiniz.Henry Lizardlover’ın resmi sitesi ise : www.henrylizardlover.com (Sitesi aşırı derecede berbat bu slaytlara baksanız yeter.)

Bu yazılar da üsttekini andırıyo gibi

 Yorumunu ekle

18 yorum yapılmış bu güzide postaya

 1. 3K Der ki:

  Burdan bakınca hoş görüküyorlar ama ben almayayım ne olur ne olmaz :)

 2. KacMeE Der ki:

  Bugüne kadar bana pek kötülükleri dokunmadı iguanaların:)Uzaktan severim ben onları.İguana ile aramdaki mesafe azaldıkça tırsmaya başlarım.Galiba bende İguanaya yaklaşma fobisi var.

 3. dilekss Der ki:

  uzaktan sevmesi daha bir hoş oluyor sankim :)

 4. Deli Profesör Der ki:

  Yapmayın efenim ya lokum gibi hayvanlar,ağızları var dilleri yok:) Ama bakması zor.

 5. Pitekantropus Der ki:

  Bundan 3 sene önce çalıştığım yerin yakınında kargıların üstünde süzülen bir iguana gördüm.Başta tırstık falan ama baktık gamsızın önde gideni yakaladık biz de 3 kiloluk sakıpağa süzme yoğurdu kovasının içine koyduk içine de 2 tane hıyar attık.Tam iş saati ve kalabalık olduğu için biraz kovada takılacak sonra biz de onu satmaya gidecektik.İşe koyulduk 15 dakika sonra napıyor diye bakalım dedik.Gitmişti.Yani iguanalar çakalın önde gidenleri.(:

 6. Taylanov Der ki:

  Çok seksiler bunlar doktor..

 7. dilekss Der ki:

  deli prof ne yer ne içerler ? insanlarla dialogları nasıl merak ettim doğrusu … bakması zor diyon da …

 8. Deli Profesör Der ki:

  Nerdeyse her çeşit sebze meyveyi yiyorlar,maydanoz gibi damağa yapışan şeyler hariç.İnsanlara alışması baya zaman alıyor ama alışmasa bile üstüne koyduğun zaman öyle takılıyor.Ama bu işin en zor yanı bulunduğu ortamı çok sıcak tutmak.30 derece civarında tutamazsan sıcaklığı,yediklerini sindiremiyorlar.

 9. recephilmi Der ki:

  Türkiye’de kaç kişi vardır evinde iguana besleyen acaba?

 10. kubio Der ki:

  #Recephilmi

  tam üstüne bastın ki ben besliyordum bir aralar tabi, :) tavsiye etmem ! 2001 senesinde 200 $ gibi bir fiyata almıştık ve iyi bir beslemeyle 4 yıl kadar yaşadı sonra geberip gitti çok üzüldüm ama :( onu seviyodumm.

  Neyse yorumuma döneyim,

  alıp bırakacaksanız hiç almayın bunu donuk donuk baksa da çok duygusal bu şerefsiz 2.5 metreye kadar büyüdüğünü unutmayın , bir heves uğruna zavallı yeşil kafayı harcamayın ! Oğlum o benim doktor

  Özledim seni iguuu

 11. recephilmi Der ki:

  Yok abicim zaten ben kendimi zor besliyorum yurtta ya :)

 12. strawberry Der ki:

  benim bir iguanam olsun sabah akşam dert anlatayım ona istiyorum… zaten tepkisiz bir yaratık, hiç olmazsa derdimi dinledikten sonra surat asmaz..en azından üzüldüğünü falan düşünmem..müthiş bir arkadaş olabilir ya:)

  # Kubi senin iquanan mı vardı canım yaa ben neden görmedimm.Kaplumbağa beslediğini biliyodum ben, yoksa o iquana mıydı

 13. Deli Profesör Der ki:

  Çok var hocam çoook,az buz değil.

 14. recephilmi Der ki:

  Köpek gezdirir gibi gezdirilir mi bu hayvan acaba? (70 yaşındaki moruk modunda sorular)

 15. Anonymous Der ki:

  bu hayvan köpek gibi gezdilirmez. sen ona komut veremezsin o kafasına göre takılır.
  iguanalar çok zekidirler ve sanıldığının aksine çok hareketli olabilirler. evlerde bakılan birçok iguana yanlış ve eksik beslenme ve sağlıklı bir ortam sağlanamadığından gelişemeyip kısa sürede ölüyor.
  ben 1 sene baktım. bi akşam kanepenin altında kadı. hayvanın pestili çıktı ve diyaframı yırtıldı ama ölmedi. 4 ay kadar daha yaşattım ancak diyaframı zamanla genişlediği için hakka rahmet eyledi. keşke benimki yırtılsaydıda o yaşasaydı. en azından benimki ameliyat edilebilir.
  antalyada bahçeli bir eviniz yoksa kimseye iguana almasını tavsiye etmem. siz aldıkça daha fazla kaçak iguananın getirtilmesine sebep oluyosunuz sonra da ölümüne. yazık günah tanrı sizi affetmez heves etmeyin.

 16. Süleyman S. Aras Der ki:

  Gerçekten poz vermiş gibi duruyorlar. Yeğenimle katıla katıla güldük. Deli Profesör seni tebrik ediyorum.

 17. Süleyman S. Aras Der ki:

  Bu arada Blograzzi’de beni favorilerine eklemiş ve bana yorum yazmışsınız. Çok teşekkür ederim. Maalesef ben Blograzzi’de sana yazamayacağım. Çünkü ayrıldım ordan. :(

 18. Deli Profesör Der ki:

  Şu Blograzzi’deki saçma sapan forum olayları değil mi?Ben dahil birçok kişiyi bezdirdi oradaki forumun saçmalığı.Adeta nefret kusma mekanı haline gelmiş.İnsanlık kalmamış o forumda.

Anlat derdini Marko Paşaya