Captcha Manyaklığı

Bunu,alttakini ve ondan sonrakini yazan Deli Profesör

Çoğu yazılımcı ya da şirket, hackerlar,spammerlarla insanlar arasında çok büyük bir mücadele olduğunu düşünüyor.Aslında düşünmüyorlar,sadece kendilerini kandırmaya çalışıyorlar.İnsanlara kendilerini güvenli hissettirmenin en kolay yolu bu çünkü.Sosyal hayatın da en büyük kuvvetlerinden olan Rus mafyası,internetin de en büyük ağalarından biri.İnternette dönen hangi yasadışı işin altını kurcalarsanız kurcalayın,bir yerinden Ruslar mutlaka çıkar.

“Her seferinde yeni CD-DVD kopya koruması çıkardık,artık bunu feriştahı gelse kıramaz heheeey boruuu!” diyerek kendini avutan yazılımcılar iki gün sonra mosmor olmuş bir şekilde kopya korumalarının kırıldığını görürler ve sanki yeni yapacakları koruma da kırılmayacakmış gibi yine yeni koruma yollarına yelken açarlar.

Hackerlığın yanında yasadışı yollardan en büyük kar ise Spamcilikten geliyor.Yıllar katlana katlana ilerlediğinde görüyoruz ki,spam kutumuza bir günde dolan spam sayısı da katlanıyor.Penis büyütücü satan mı ararsınız yoksa Viagra mı?Ben zaten o konudan ümidimi kestim spam kutuma bakamıyorum bile artık.Vahşi bi ormana dönmüş durumda.Bunun yanında bir de internet sitelerine spam yapma durumu var.Yazı olarak,reklam olarak istediğini siteye yığınla doldurma durumu.Bunu önlemek için captcha (Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart) diye bir kelime doğrulama sistemi çıkarıldı.Bu sistem sayesinde sitenize kaydolan,ya da yazı yazan birinin gerçekten insan olduğunu anlayabiliyordunuz ve spamcileri uzak tutabiliyordunuz.Tabi bu da bi yere kadar.Gün geçmiyor ki spamciler yeni bir kısıtlamaya daha çözüm bulsun,interneti biraz daha b.ktanlaştırsın.Yazılar hafiften yamuk olsa bile onlara karşı bir program okutma sistemi geliştirmişlerdi ve bunları da geçiyorlardı.ABBYY Fine Reader‘ı bilirsiniz.Muhtemelen onun mantığından çıkarak bu captchaları kırıyorlardır.

E tabi,bizim yazılımcılar webmasterlar da durur mu?Captchaları mıncıklaya mıncıklaya acayip bi hale getirdiler.Harfleri iyice eciş bücüş yaptılar ki,spammerlar giriş yapamasın.Tabi bunun iyice b.ku çıktığı için captchaları 5 üniversite bitirmiş,8 master yapmış,kriptografi eğitimi almış bir insan bile çözemez oldu.Ne mutlu artık kimse hiç bir yere giremiyor.Aşağıda da internette gezerken denk geldiğim en berbat captchalar var.Bunların arasında trigonometri sorulu olan var ki,beni benden aldı.Düşünüyorum da bi siteye girebilmek için kaç tane adam bu aşağıdaki gibi rezil captchalarla uğraşır?

Yazı bittiğinde “Kekal – The Gathering of Ants” çalıyordu.

Bu yazılar da üsttekini andırıyo gibi

 Yorumunu ekle

15 yorum yapılmış bu güzide postaya

 1. 3K Der ki:

  Henüz bana problem çözdürecek olana rastlamadım ama dediğin doğru insan olup olmadığımızı anlamaya çalışıyorlar

  geçenlerde bir siteye üye olurken doğrulama harflerini 4 kez yanlış girip hala üye olamadığımı görünce acaba ben insan değilmiyim diye de düşünmeye başlamıştım

  bu durum nereye kadar gidecek acaba dokunmatik teknoloji gelişiyor acaba ileride sielere üye olmak için parmak izi yeterli olabilir mi

 2. Deli Profesör Der ki:

  İsterlerse kralını çıkarsınlar,korsanları sadece 1 haftalığına durdurabilirler :D

 3. Anonymous Der ki:

  bu trigonometrik sorulara inekler rastlasa üşenmedan defalarca yeniletip çözerler

 4. recephilmi Der ki:

  Ne bu ya sinüs, cosinüs problemi de mi var. Yuh yani. Ben 4 işlem zor yapıyorum zaten. Ayrıca fotoyu da iyi yakalamışsın. “No dick” ha :)

 5. Taylanov Der ki:

  Alternatifler de bombaymış doktor..

 6. Deli Profesör Der ki:

  @recephilmi İşte terbiyesiz Google.Bunu biz sitemize yazsak arama motorundan atar bizi,ama utanmazlar captchalarına bile koyuyolar :D

 7. Pitekantropus Der ki:

  Yine toplumsal bir konuya değişnmişsin.(:
  Sırf bu captcha olayı yüzünden çok sevip de üye olmaya çalıştığım bir sürü siteden vazgeçtim.Ama tabi senin resimler de gösterdiğin kadar abartılı şeyler karşıma çıkmadı ama benimkiler daha basit görünüp daha sinsi çıkanlardandı.

 8. recephilmi Der ki:

  Haklısın valla Prof.

 9. Deli Profesör Der ki:

  Aslında bu captchalar doğal seleksiyon dediğimiz bi kavramın parçası.Aptal olanlar elenecek,sadece akıllı ve dahi olanlar kalacak.Hitler’in zamanında başlattığı üstün ırk politikası derinden derinden devam ediyor :D

 10. buzcevheri Der ki:

  Şaka dimi bu? Gerçek mi bunlar cidden?

  http://www.buzcevheri.com

 11. Deli Profesör Der ki:

  Şu trigonometrinin geyik olma ihtimali olabilir belki :D Ama ben beklerim yani yapan böyle bi arıza illa ki çıkıyo :D

 12. efecan Der ki:

  şu trigonometrik fonksiyonun türevini soran hangi site:) bu arada cevap galiba 0:)

 13. Deli Profesör Der ki:

  Çözdün mü yoksa uydurdun mu bilmiyorum ama bu tür sorular genelde hep 0 ya da 1 çıkıyor :D

 14. Hüseyin Der ki:

  captcha derlemesi güzel olmuş :) matematik problemi olan gerçek değildir herhalde, yoksa gerçek mi ? yani gerçekten uygulanıyor mu ?

 15. pudra Der ki:

  oha demek istiyorum

Anlat derdini Marko Paşaya