Bu Yaz Deli Profesör T-shirtleriyle Cıvır Cıvır*

Bunu,alttakini ve ondan sonrakini yazan Deli Profesör

Şu Merchandise olayına internetle tanıştığımdan beri özendim. Arkada bırakılan şehirler, sevgililer gibi hep peşinden geliyor kerata. Hangi siteye girsem alt bi Merchandise sayfasıyla karşılaşıyorum. Hani, sitelerinin derinlerine de gömmüyorlar. Bangır bangır “Lisanslı Metallica ağda bantları çıktı, resmi Destruction burun kılı alma makinesi” şeklinde reklamlar dönüyor. Milletin paralarını konserlerle cukka ettikleri yetmediği gibi bi de 2 liralık t-shirtün üstüne bi arma basıp oradan indragangi yapıyorlar. Aslında bu olayı ben milletvekillerimizden de beklerdim. Hani bi Bezgin Bekir kuntiği, sadece uyuyarak poz verdiği t-shirtleriyle Leman’a yıllardır “kitap fuarları“nda milyarlar kazandırdıysa, meclis kapısının önünde satılan “Atilla – Koç Daşşağı (a.k.a. Billur Atilla) t-shirtleri” de gelirsizlikten nefesleri kokan milletvekilerimize yeni gelir kapısı olabilir. Tam yaşlı teyzelerimizin “Tontişiiiim” diyip, bağrına basacağı türden ipeksi tazeliği sahip bi adam. Abdullah Gül kafası şeklinde köşe minderleri de olabilir mesela, hem de birebir ölçekte. Kafanın boyutunu büyütmeye gerek yok. Tam anlamıyla evin en ağa yastığı olabilecek boyutta bi kafaya sahip zaten. Yanaklar da tipik bir Kayserili karakteristiği olarak sürekli sığır eti yemesinden dolayı yımışak yımışak, yağ bağlamış. Bıyık kısmı haricinde her anlamda yastığa birebir ölçeklendirilebilir anlayacağınız.

İşte hacılar, Merchandise böyle bişey. Şayet bu sözcüğü TDK‘ya verip, “Çevirin uleynnn!” deseydik, tabi ormanda 1000 paniklendirici Kadir İnanır ses tonlamasıyla, bu olayın Türkçe karşılığı 99,9% “Fan Domaltgacı” olurdu. Gerçi “Fan” da yabancı kelimeydi doğru. “Hayran Domaltgacı“nda anlaşalım. Şimdi bu verdiğim kelimeler de has Türkçe mi diye bakmayacağım. Büyük ihtimalle bi yerlerden şekillenip, at yarışı seyreden seyircinin de “Ayrıl da gel oğlum” naralarıyla kopa kopa gelmiştir. En evrensel ve bize özgü kelime yoğurt var mesela, ya da köşk. İyi o zaman “Köşk Yoğurtgacı” olsun da şüphe kalmasın Türkçeliğine dair. Valla ferahladım.

Ben de uzun zamandır şu Merchandise olayına girmeyi düşünüyordum bu saydığım sebeplerden ötürü. Toplumun bir zorlaması, adeta bir mahalle baskısına dönüşmüştü üzerimde çünkü. Valla camdan dışarı bakamıyordum geceleri. Sokağın bitirimleri kapımda, “T-shirt bastırıp satmadan burdan cesedin çıkar” derken bir yandan ellerindeki sopaları sektiriyorlardı, yakalarsam çok pis indirecem kafana edasında. Ben de her seferinde bi umutla ellerindeki zopa sunta çıkar umuduyla soruyordum: “Abicim o elinizdeki zopa ne(y)den yapıldı?” Gururla, göğsünü gere gere her gece sırayla biri söylerdi: “Saf meşe odunu abicim, bi yakaladık mı sabahlar olmaz.”

Sonuçta mahalle baskısına ben de yenik düştüm. Sitenin depesinde gördüğünüz “çocuk katili tırt adam” figürümü Photoshop’ta yüksek çözünürlükte, daha özenli bi şekilde tekrar kestim biçtim. Dafont‘tan da resmin ruhuna uyacak bir fontla alt ve üst metinleri yazdım. Sonra bu mahsulleri belleğin içine atıp, şansıma klimalı çıkan bi otobüsün içine atlayarak Pasaport‘a götürdüm (Lokasyon : İzmir) Bu aralar bu T-shirt baskı işi çok meşhurlaştı. Merdiven altlarında yıllarca kot taşlayanlar, “Yıllarımız bu işlerle boşuna geçti, boşu boşuna para için milletin ciğerlerini skerttik” dediler ve konsepti T-shirt baskısına çevirdiler. Lakin bu denyolar ucuz sattıkları için, klasik bir Türk geyiğiyle, yani sürümden kazanıyorlar. Bu yüzden sokaktaki herhangi bir baskılı T-shirt satan adama “Kaça basarsınız?” diye sorun. Hepsi yüzünü ekşitip, Fatih Terim gibi ağzını bi sağa bi sola oynattıktan sonra “100 taneden aşağı basmıyoruz” diyecektir.

Her neyse Pasaport’ta Can Fotokopi diye bi yer var. Mekana girmeden önce bu denli kalabalık ve faal olduklarını bilmiyordum. Her taraf adam dolu. Arı gibi vızır vızır ordan oraya koşuyorlar. Baskı işinde aşmışlar artık. Bu denli adam olmasına rağmen eldeki adamlar yetmiyor. Her tarafta işini bi an önce bitirip gitmek isteyen salaklar var. Niye salak diyorum? Çünkü içerisinin klima ayarı o kadar güzel ki, ordan bi an önce çıkıp mevsimin kızgın kum misali havasına atlamak hafiften salaklıktır. Herkes iş adamı değil ya yetişecek işi olsun, tadını çıkarın biraz. İş adamı olsan zaten, “Satılık – 438 22 78″ şeklinde kağıt bastırmak için 2 saat beklemezsin orda. Genel olarak fuzuli işlerle uğraşanların yeri aslında. Fuzuli olmayanlar sadece A4 fotokopileri oluyor büyük çoğunlukla. Manyak lan bu millet. Yemin ederim abartısız “Bana basııın!”, “Benimkine basııın!” diye koşuşturup duruyor.

Oradan sürekli bir baskı türünden diğerine koşmaktan dolayı beyni cacık olmuş adamlardan birine verdim belleği. İçine de iki farklı dosya tipi atmıştım. Transparan olsun diye Photoshop dosyası psd ve png‘ydi. “Abi T-shirt siyah olsun” dedim. T-shirtte yazı vektörüymüş de bilmemneymiş de bi yığın bişey anlattı bana. Yani böyle yaparsak yazı kötü çıkar dedi, arkaplanla renk farklılığı olurmuş hafiften. Küçümsercesine bana “AutoCad biliyorsan onunla yap” dedi. Vay nasını be, eskiden ortamlarda “Photoshop biliyorum hacııı” dediğinde havandan geçilmezdi, vermeyen kız kalmazdı. Şimdi Paint kadar değeri yok. Alelade programlardan biri oldu. Benim bildiğim AutoCad inşaat, elektrik mühendislerinin kullandığı programdı. Artık Helin Avşar’ın bile g.tünü AutoCad’le düzeltiyorlar demek ki. Sütun gibi bacaklar demek, AutoCad’in iyi iş çıkarmasına bi saygı duruşuymuş meğersem. Hayatı çok yavaş öğreniyoruz azizim. Bu hıza yetişmek ne mümkün. Allah’tan bu engebeli yollara girmedim. Bembeyaz, anamın ak sütü gibi beyaz t-shirt üstüne bastırdım, büyük boy. Vallaha siyah t-shirt’te duracağından daha da iyi durdu. Korkunçluğumu iki kat ön plana çıkardı.

Evet işte bir Merchandise hikayesi böyle başladı. Gerçi ben göbek pamuğundan, g.t çatalına kadar oldukça geniş yelpazede ürünler sunuyordum ama bunun üstünde sitenin adı ve maskotu olan benim tipimin geçmesi olaya ayrı bi güzellik kattı. Her ticari Merchandise girişimi gibi bunu size kaktırmak da bana farz oldu. Tabi kar için satmayacam ben, zaten giyseniz reklamım olur. Bi görenin bi daha bakacağına eminim. İki çeşit ödeme seçeneği sunuyorum sizlere ahali. Birincisi; eft ile 20 lira gönderebilirsiniz, “Alıcı öder” deyip kargoyla size şutlarım, kargo parasıyla 25 liraya patlar. İkincisinde ise 25 lira yatırırsınız, kargo parasını ben öderim, aa lan bu da aynı paraya çıkıyor. “Aklın yolu bir” derler idiydi, doğruymuş. Gerçi kimse almaz zaten, maksat işin eğlencesi, fırfırı.

Onu da geçtim de ben t-shirt’ün üstüne resimde de göreceğiniz üzere kocaman puntolarla “Girmeyen top olsun” yazdım. Hayati tecrübelerinize ve gelişme çağında yediğiniz zopalara saygı duyarak soruyorum: “Sizce bu t-shirt’ü giydiğimde dayak yer miyim?” veyahut “Bu t-shirt’ü nerelerde giymeli, nerelerde giymemeliyim?” Mesela Göztepe’de giymeyeceğimi biliyorum. Adamlar üstümde bunu görse, düğümleyip bi yerime sokarlar, soktuklarıyla da kalmazlar, bağırsaklarımı aşağı dökerler gibime geliyor. Ama mesela Alsancak’taki i.ne tipli denyoların hiç s.kinde olmaz. Tabi bunlar benim varsayımlarım. Sizlerden de mekan önerileri alabilirim. Sonuçta hayat amacımız “Dünyada mekan, ahirette iman”.

*Cıvıl Cıvıl değil efenim, cıvır cıvır. 90% hatun ilgisi çekme garantisi veriyorum. 30 gün içinde hala hiç bi icraata giremediyseniz, açıkcası benim problemim değil. Girememeniz ne kadar umutsuz bi vaka olduğunuzun göstergesidir.

Yazı bittiğinde çok mucizevi bişey dinliyordum.

Bu yazılar da üsttekini andırıyo gibi

 Yorumunu ekle

22 yorum yapılmış bu güzide postaya

 1. seviye Der ki:

  Biliyordum.. Biliyordum..
  3 sene boyunca tasarımcı olacaksınız deyip de bize o Autocad programını boşuna gagalamadılar okulda..

 2. onurr Der ki:

  Güzel olmuş haa :D

 3. ByDesigner Der ki:

  “Tam anlamıyla evin en ağa yastığı olabilecek boyutta bi kafaya sahip zaten”
  Sen adamı gülmekten yararsın prof…Tek geçiyorum seni..dostum

 4. Taylan Der ki:

  ne güzel olmuş doktor. :) bana eşantiyon gönder bi tane. :P

 5. Kokarca Der ki:

  “Hayran Domaltgacı” ehehehe
  Merchandise işine de girdin hayırlı olsn. T-shirt güzel olmuş izmire gelince alırız 1 tane :P

 6. zihincell Der ki:

  abicim oha falan yaane.. güzel eğlenceli de, hiper uzun yazmışın.. evvelki yazın ondan da hiper.. sen kitap yazsana.. dah adoğrusu kitaplaştırsana..yattığım yerden okumak istiyorum bunları.. hamak üstünde, deniz yatağı üstünde, uçakta co-pilot mahalinde,bankada sıra beklerden, hapiste, non-fast food restoranlarda masada dikilirken, scuba-diving yaparken, bungee camping yaparken, yemek yaparken, yemek yerken, wc’de, vapurda, kapadokya balonlarında .. ne bilim işte; bu tip yerlerde okumak daha kolay olur ekran başına nazaran..

 7. kasımpatı Der ki:

  Bu anlattıkların gerçek mi Prof? Hakkaten bastırdın mı bu tişörtlerden?
  Güzel olmuş cidden : ) Sırf hayranların alsa yeter.Para basarsın,dene bence : )
  Cidden o resimdeki sen misin emin değilim.Yoksa hasır şapka ve altında gözlük takıp gizemli çocuk olan foto mu sensin?
  İkisi birbirine pek benzemiyor.Bi açıkla bence hangisisin :D

 8. KuPa k1z1 Der ki:

  Allasen:D Ya profum ömrümce Autocad kullandım böyle ama photoshopu öğrenmedim..Sen bana photoshop öğret ben sana autocad.Okadar ilerlemişmiyiz vay anam vay.Üzerine 25 ytl veririsen alırım bu t-shirtü hem kargo ücretinide ben ödicem :D Dersenki ya KuPaM k1z1m kargoda benden hayır demem:) Çok profça çalışmışın;);)begendim billa…aynısından istiyorum hıh:D
  Şu köşe mindeleri olayıda beni gülmekten paramparça etti kırdı geçti:)Birde merak ettim yazı bittiğinde muhteşem ne dinliyordun?

 9. Deli Profesör Der ki:

  @seviye Gün geliyor, lazım oluyor harbiden. Ama bence o lavuk ben Autocad’ten anlamıyorum diye böyle ayak yaptı, biraz daha meşakkatli olduğu için beyaza bastırttı :D

  @onurr Eyvallah ciger :D

  @bydesigner Aslında gülmekten yaran şey Abidullah’ın kafası. Ama ben bahsettiğim için bana mal oluyor :D

  @taylan Tüh ya beleşçiler üzerine de bi iki bişey söyleseydim de teşebbüs etmeseydin hocam :D

  @kokarca Al al, toruna torlağa da dağıt. Herkes görsün, herkes bilsin :D

  @zihincell Valla aslında haklısın. Merchandise aşamasının ilerleyen safhalarında bir de “Best of Deli” şeklinde kitap çıkarabilirim :D 3-5 tane ergenlikteki yeniyetmenin aklını bulandırır, onları misyoner gibi kullandırır, sokakta güneşin altında dağıttırırım. Aslında şu yaz vakti yapılacak iş değil. Gidecen scuba falan yapacan. Makinenin başında dura dura angutlaşıyoruz gitgitde :D

  @kasımpatı Gerçekten bastırdım. Sonradan konunun içine eklediğim gardaşımın tişörtle verdiği poza bakabilirsin. O hasır şapkalı, gözlüklü, gayet sakin duran oğlan benim, lakin bu psikopat, eli çekiçli oğlan da benim alter egom. İkisi birlikte ahenkle çalışınca yazılarda komedya ve tragedya birbirine Neskafe 3 tat gibi karışıyor. Bi de benim tipim bayağı esnektir. Çok çeşitli tipler çıkarabilirim suratımla. Bi Jim Carrey esnekliği var haiiften, tabi onun kadar olması mümkün değil :D

  @kupa k1z1 Aslında Photoshop’u da fazlaca bilmiyorum. İşimi görecek kadarını zihnime kazıyorum, geri kalanları da lazım olunca beyni upgrade ediyorum. Sen benim bildiklerimin çoğunu zaten biliyorsundur Autocad biliyorsan. Gerçi Autocad nasıl bişey bilmiyorum ama adam öyle daşak geçince gözümde büyüdü harbiden :D
  Dinlediğim mucizevi şeyi de ileri bi zamanda anlatırım uzun uzun :D Aslında düşündüm de, daimi olarak giyecekler benim adresi sergileyip zaten reklam yapar. Yani ben beleşe versem bile tişörtü kazanırım :D

 10. otopsiraporu Der ki:

  Sen yolla, giymeyen top olsun. Yolla bana doktor giymediğimiz bi bu kaldı.

 11. kasımpatı Der ki:

  Valla sen çok çalışkan bir öğrencisin kesinlikle,eminim :D
  Bi soru sorduk,açıklama istedik,bu kadar detay olabilir..Çok teşekkür ederim Profcum,çok aydınlandım :D
  Kardeşini de kendine benzetmişsin.O mimikler ne öyle ya :D D
  Resimdeki alter egon ama senin resmin anladım yine de :D Hiii !!!Korktum billa :D D
  Evet blogunda Nescafe 3′lü gibi bir tat olduğu kesin.İçinde kafein de bulunduğundan tiryakilik yapıyor :D

 12. Deli Profesör Der ki:

  @otopsiraporu İlk önce bi çöp blog yapıp reklamla 3-5 ekstra gelir yapayım, ordan gelenlerle buradaki isteyen okurlara dağıtırım, hem size, hem bana fayda :D

  @kasımpatı Hani bi “zeki çocuk, derslerine çalışsa süper notlar alır” geyiği var ya, onu bana uygulayabilirsin. İlkokul, ortaokul yıllarında her zaman zirveye oynayan bi adamken, nedendir bilmem, lisede aşırı derecede bi düşüşe geçmiştim :D
  Alter egom kişiliğimin üstüne geçti sanırım, evet evet düşüşümün sebebi bu :D

 13. ZehirliÖrümcek Der ki:

  Delicim o resimdeki tşirtün üstündeki kardeşinin resmi mi? Ne kadar orjinal bir tip ::)

  Benim gözlüklerim varda ondan çift nokta :P

  Benimde aklımdaydı zehirliörümcek tişörtleri! Favori bloger arkadaşlarıma göndericektim ama henüz yapamadık yaa!

 14. bilog Der ki:

  kaça satıyosun bunu?

 15. Cevval Portakal: Der ki:

  Profum, ben merchandice olayına kıç çatalı setiyle noktayı koydun diye düşünüyordum ama ticari dehanı yine konuşturmuşsun.
  Mekan olarak İzmir bana uzak ama ola ki İstanbul civarında fink atacak olursan Bostancı’nın doğusu ve Taksim’in batısı için sakıncalı diyebilirim.
  Var ya bu benim de aklımdaydı, şimdi ben yaparsam olmaz ama bir fikir sadece bir blog için geçerli olmalı.
  Zamanında üzerinde boyuna blog adresi yazan kondom tasarlamıştım aslında hayalimde. O konsantrasyon anında birden karşısına çıkan linki kimsenin unutabileceğini sanmıyorum. Bastırabilsem çok değişik olur bence.

 16. bloggErdal Der ki:

  çok harika olmuş tasarım.dövecekleri bir yer söyleyeyim bizim buralar özellikle erzurum :)
  dövmeyecekleri yerler gaybarlar!

 17. buzcevheri Der ki:

  Tişörtü giy dene. Dayak yiyecek gibi olursan onu çıkar kardeşinin şu halini de bastırdığın tişörtü giy. Emin ol kimse yanaşmaz. =)

 18. Deli Profesör Der ki:

  @zehirliorumcek T-shirt’ün üstündeki maskot benim, t-shirtü giyen psikopat da benim kardeşim. Bu öldürücü kombinasyona sokakta yürürken hiçbir insan evladının yaklaşabileceğini sanmıyorum :D

  @bilog Fiyatlar konunun içinde yazıyordu. Kargo dahil 25′e patlıyor. Aslında 2 kuruşluk t-shirt’e 2 kuruşluk baskı yapıyorlar ama yaptıracak bir yer olmadığı için 20 lira domaldım bu adamlara :D

  @cevvalportakal Hocam bu fikri ben ayakta alkışlamam, havada alkışlarım vallaha. Özellikle bunu bir Briana Banks filmine sponsor yaptığımız zaman dünyadaki yaklaşık 1 milyar insanı kondom genişlediğinde ortaya çıkan siteye çekebiliriz. Şahsen ben dahil kimsenin gördüğünde unutabileceğini sanmıyorum. Bunu diyince aklıma Kamaşullah geldi. Hani adam hamama gidiyormuş, ordan biri görüp soruyormuş Kamaşullah ne diye. Sonra adamın dalga kalkınca Kahramanmaraşlı Abdullah olduğunu görmüş. Tabi bunu bilen çoktur ama fikrin üstüne iyi gider :D

  @bloggerdal Hocam gay diyip geçmeyin vallaha, çizerler adamı. Her ne kadar uysal ve kendi dalgalarına (hem mecazi hem gerçek) bakan adamlar olsa da “Ne demek lan top, sen bize i.ne mi diyorsun” diyerek dalabilirler. Sonuçta i.nelerin olduğu mekanda i.neleri “Girmeyen top olsun” diye lanse ederek onların tercihlerinin kötü bi tercih olduğunu ifade ediyormuş gibi oluruz :D Ama haklısın, sizin oralarda skertirler beni :D

  @buzcevheri Hocam şu yorumunu biraz önce kardeşime okudum da, duyunca o kadar sevindi ki, yazılarla ifade edemem. Korkunç olmanın güzel bişey olduğunu düşünüyor. Kızlar yanaşmayacak yanına haberi yok :D

 19. eglendirmedairesi Der ki:

  güzel olmuş lakin aklıma şey geldi, altta link sabit kalıp bobiler.org da yer alan tadda manipule edilmiş fotolar olabilirmiş görsel olarak, ha tabi burdan sana “bu tipsizi mi giyecem layn” demiyorum eheah. satışlardan milyonları vurman dileğiyle ;)

 20. Deli Profesör Der ki:

  @eglendirmedairesi Vallaha buna çevremden “Bana da bastır” diye bayağı bi talep geldi. Bi de sonuçta o Bobiler’in tarzı. Şu vakite kadar özgün şeyler yaparak tanındım, bundan sonra da kendi dalgamın gösterdiği kutba giderim herhalde :D

 21. blues Der ki:

  “girmeyen top olsun” yazılı bir t-shirt ile dolaşmak canına susamak olur.Zira nereye gireceğini bilmeyen pek çok insan var ve zaman kötü :)

 22. Deli Profesör Der ki:

  Merak etme hocam ben dolaşacağım yerleri biliyorum. Geçen öğlenden geceye kadar dolaştım bununla mesela. Beni gördükten sonra yavaşlayıp daha dikkatli bakan, gülerek benden adresi isteyen insanlardan başka birileri çıkmadı. Tabi biri bıçağı çıkarıp lök diye sokmaz mı? Sokar :D

Anlat derdini Marko Paşaya