Stewie Griffin : Untold Story

Bunu,alttakini ve ondan sonrakini yazan Deli Profesör

89 yılında hayatımızı şenlendirmeye başlayan Simpsons dizisi,bize bir çekirdek ailenin asırlar bile geçse komediye çok yatkın malzemeler içerdiğinden dolayı asla esprilerin bitmeyeceğini kanıtladı,kanıtlıyor da.Yıllar geçti,koskoca 20 yıl geçti,ama sevimlilik muskası Maggie bile bi gram büyümedi.Hiçbirimizin umrunda da olmadı zaten bu.Bu aile böyle gayet iyiydi.

Sonra Family Guy çıktı.Family Guy’daki aile,Simpsons ailesinden bile daha manyaktı,daha farklıydı.Simpsons’taki Maggie‘nin zekasıyla,1 yaşındaki Stewie‘nin zekasını kıyaslarsanız bunu farkedebilirsiniz.Ya da Simpsons ailesinin aptal köpeği Santa’s Little Helper‘la,tekila manyağı köpek Brian‘ı da kıyaslayabilirsiniz.İşte bu iki şaşırtıcı karakter Family Guy’ı Simpsons’tan daha öte bir yere koydu ve asla kendisine taklit muamelesi yapılmasına izin vermedi.

Bildiğiniz üzere Simpsons daha çok aile yaşamındaki şeylere eleştiri getirirken,Family Guy daha çok televizyon dünyasındaki saçmalıklara dokunduruyor.Dizinin 1999 yılından beri 6 sezonu yapıldı ve hala devam ediyor.
Ben özellikle bu ekipte dublaj sanatçısı Seth MacFarlene‘ye harbiden heyret ediyorum.Adam dizide 5 kişinin (Stewie Griffin,Peter Griffin,Brian Griffin,Glen Quagmire,Tom Tucker) dublajını yapıyor ve sesler birbirinden o kadar farklı ki,bunları nasıl başardığına şaşırıyorsunuz.Anlaşılan dizi ekibi bütün dublaj parasını bu adama gömüyor.Adam Terminatör gibi.Dublatör.

Anlaşılan ekip Simpsons ekibi gibi film yapmak için 20 yıl beklememiş.4. sezona tekabül eden (3 de olabilir) 2005 senesinde esas oğlanımız,pisko çocuk Stewie’yi merkez alan bir film yapmışlar.Dizi olarak 25 dakika izlediğimiz şeyi 1,5 saat izlemenin tadı bi ayrı güzel.Bu zevki geçen Temmuz Simpsons Movie ve bu sene Bender’s Big Score‘da yaşamıştık.Ha bi de South Park‘ın film vardı,unutulmaz.Ekipler görüldüğü gibi diziyi film yapma işinin sırrını çözmüş durumda.Hiçbir şekilde görünüm olarak,ya da başka türlü bişeyler eklememek gerekiyor seyircinin yadırgamaması için.Asıl önemli olan dizinin o çizgisinden çıkmadan uzun metraj yapabilmek.Ve bu gördüğüm 4 film itibariyle hepsi başarılı bir şekilde yapılmış.Ama bana göre en güzeli Bender’s Big Score olmuştu.

Filmin ana konusu Stewie’nin bir gün ekranda kendisine acayip benzeyen bir tipi görmesi üzerine onu bulmak için Brian’la yola koyulması.Yine yüksek dozda mizah ve göndermeler mevcut.Sanırım en beğendiğim Stewie’yle yapılan Saddam göndermesiydi.Orada yarılmıştım.Bu nasıl olsa film diye ekip ensest ilişkilerden,gay ilişkilere kadar hepsiyle dalga geçmiş,argoyu da arttırmış.Sinemanın da en iyi yanı bu zaten,serbestliğinizi arttırıyor.

Bildiğim kadarıyla bu film sadece DVD olarak çıktı.Benim elimde 2 Family Guy filmi daha var ama nedir ne değildir,bilmiyorum.En meşhur olanı bu.Onların Türkçe altyazısını da bulamadım.Bi ara izleyeceğim.Onlar da bunun gibi bişeyse buradan yazarım büyük ihtimalle.Size Peter Griffin’in filmden bir repliğiyle veda etmek istiyorum : “İyi, burada artık çalışmadığıma göre, size neyin gerçekten tepemin tasını attırdığını söyleyeyim : Siz, Amerika.S.ktirin gidin!” Bazen filmlerin eleştiri çizgilerini anlatmak için tek cümle yetebiliyor.

Stewie Griffin : Untold Story torrent
Yazı bittiğinde “The Smiths – Girlfriend in Coma” çalıyordu.

Bu yazılar da üsttekini andırıyo gibi

 Yorumunu ekle

3 yorum yapılmış bu güzide postaya

 1. Taylanov Der ki:

  Lois’in şehvetli tavırlarına tav oluyorum ben ama Stewie’nin o aksanını kullanarak tüm aileyi tiye alması da ayrı bir ilgi çekici. Herneyse yazında bahsi geçen dublatör olayı çok ilginç. Adam ayrı bir yetenek olsa gerek. O kadar farklı sesi neresinden çıkarıyor merak ettim şimdi.

 2. Cevval Portakal: Der ki:

  İlk başlarda ben de Family Guy’ın kopya olduğunu düşünmüştüm,ön yargılı davranmıştım, dışlamıştım ama kalitesiyle bir şekilde sevdirdi kendini. Hee tabi bir de şöyle bir şey var, gözardı edilmemesi gereken.
  Filmi olduğunu bilmiyordum, edinmek şart oldu şimdi.
  Bu arada bu tip çizgi filmleri sevenlere SuperNews ve Metalocalypse‘i tavsiye edebilirim. Şiddetle, döve döve.

 3. Deli Profesör Der ki:

  Cevval hocam şu Youtube’daki videoyu koyduğun iyi olmuş,bazı yerlerde benzerlikler var adam iyi derlemiş.Ama ister istemez 20 yıllık bir çizgi dizinin de belli başlı yerleri bilinçaltına yerleşiyor sanırım.Önerdiklerine bakacağım ve “Metalocalypse Now” diyeceğim :D

Anlat derdini Marko Paşaya