Rock’N Coke Gümledi

Bunu,alttakini ve ondan sonrakini yazan Deli Profesör

Bugün posta kutuma baktığımda,beni pek de şaşırtmayan,pek çoğumuz için (ben de dahil) gereksiz bi haber gördüm.Dediğim gibi pek bi önemi yok.Ama Coca Cola gibi dev bir markanın 5 yıllık Rock’N Coke gibi bir festivali ellerine,yüzlerine bulaştırmalarının simgeleriydi bu mail.Her sene şişirdikleri şarkıcılar ve festival,bu sene patlak vermişti.Iggy Pop,Cure,Gogol Bordello gibi birkaç önemli isim dışında sürekli piyasa malı ve konser performansından bihaber grupları getirmelerinin kaçınılmaz bir sonucuydu bu.Her sene çıtayı daha da yukarı taşıdıklarını iddia ediyorlardı.Takip ettiğim kadarıyla her sene daha da basit bi hal almaktan öteye gidemedi Rock’N Coke.Bu sene Testament,Metallica,Judas Priest ve Jethro Tull gibi devlerin İstanbul’a gelmeleri sebebiyle paçaları tutuştu.İnsanların içinde bir yığın gereksiz adam bulunan boş bir festivale gitmek yerine bu büyük isimlerden birini seçip,parasını ona harcayacağını farketmişlerdi.Tamam,Metallica’ya artık dev diyemeyebiliriz,ama arkalarında mükemmel bir diskografi ve geçmiş olduğu da yadsınamaz bir gerçek.Bu halleriyle bile nereden baksak 50000 kişi dizeceklerdir Ali Sami Yen’e.Umarım bu yaz yaşanacak büyük konserler ve gelen efsane gruplar,Coca Cola’ya gelecek seneki festivalinde getirmesi gereken isimler için fikir vermiştir.Iron Maiden bu festivali tavana vurdurabilir.Coca Cola’da bu grubu getirecek güç ve paranın olduğuna inanıyorum.Olmadı,gidip Aziz Yıldırım’dan borç alsınlar.Neyse,Coca Cola ekibinden gelen maili yayınlıyorum :


Sevgili Rock’N Coke dostu,

Coca-Cola tarafından Pozitif organizasyonu ile 2003 yılından beri düzenlenen Rock’N Coke İstanbul Festivali,bir şehir ve bir nesil için hayatın parçası haline geldi.Beş yıl önce yola çıkıldığında,İstanbul’u dünya festivalleri atlası arasına sokmak,yaz aylarında festival kültürünü Türkiye’nin gündemine yerleştirmek ve devamlılığı olan bir festival yaratılması hedeflenmişti.Aradan geçen zaman içinde bu amaca ulaşıldı.Bugün artık İstanbul’da yaz ayları boyunca Türk ve yabancı birçok sanatçı ve grubun katıldığı konserler ve festivaller gerçekleşiyorsa,bunda Rock’N Coke’un da bir payı olduğuna inanıyoruz.

2008 yılına gelindiğinde ise,bu yıl için Rock’N Coke Festivali’ni düzenlememe kararı aldık.

Bugüne kadar Rock’N Coke festivalinde yenilikçi bir yaklaşım izleyerek,çıtayı hep yükseltmeyi hedefledik.2008′de çıta,2007 takvimindekinden daha yukarıda olmalıydı.Ancak,bu yıl,hedeflediğimiz uluslararası sanatçılarının turne programlarının festival takvimine uymaması,bazı sanatçıların ise bölgemiz coğrafyasında turnede olmayışları nedeniyle herkes için çok zor olan bu kararı almak zorunda kaldık.

Bu yıl İstanbul’a ve geçtiğimiz beş senede oluşan Rock’N Coke nesline bekledikleri heyecanı yaşatamayacağımız için büyük üzüntü duyuyoruz.Ancak,festival ateşi içimizde ve bu ateşi hep birlikte büyütmek için şimdiden çalışmalara başladık.Amacımız,2009 yılında Rock’N Coke İstanbul Festivalini daha da geliştirerek,siz müzikseverlerle yeniden buluşturmak.

Gördüğünüz üzere boş cümlelerden oluşan bir özür mektubu.Ülkeye Metallica’nın,Jethro’nun gelmesini sağladıklarını sanan bu organizatör güruhu,kendi festivallerine bu isimlerin yakınından geçen 2. sınıf grupları bile ayarlayamıyorlar.Ne garip değil mi?Şimdi şurdan dünyadaki efsane ve yaşayan grupları sayamaya kalksak,sayıları 2000′i geçer.Bunun içinden 3-5 tane grubu getirememek Coca-Cola gibi dev firma için kesinlikle başarısızlıktır.Keşke bi de niye beceremedik diye bahane üretmek yerine,gerçek sebeplerini söyleselerdi.

“Yazı bittiğinde “Salva – Clara Leaving” çalıyordu.

Bu yazılar da üsttekini andırıyo gibi

 Yorumunu ekle

7 yorum yapılmış bu güzide postaya

 1. Damacana Der ki:

  Yine delikanlı gibi “getiremedik kardeşim” diyebilmişler, taktirimi topladılar :)

 2. ZehirliÖrümcek Der ki:

  Çadır kurmak istiyorum

 3. lowman Der ki:

  deeeeli deeeeli (:
  deli bizi rockncoke a götür, cola içirmeden geri getir. ordan bizi bir adet metallica konserine götür. cure dinlenir arkadaşım.

 4. Deli Profesör Der ki:

  Tamam ben de Cure’u iyi isimler arasında saydım zaten :D

 5. buzcevheri Der ki:

  Az yavaş güncelle şu siteyi. =P Buraya geçen gün yazacaktım da vakit bulamamıştım. Bu yazını çok beğendim. Senelerdir colanın rock’ı olmaz diyenlerden ve zerre tasvip etmeyenlerdenim. İyi olmuş p…….e çok sevindim.

  Doktor, şuradaki tespitin mükemmel olmuş:

  “Bu sene Testament,Metallica,Judas Priest ve Jethro Tull gibi devlerin İstanbul’a gelmeleri sebebiyle paçaları tutuştu.İnsanların içinde bir yığın gereksiz adam bulunan boş bir festivale gitmek yerine bu büyük isimlerden birini seçip,parasını ona harcayacağını farketmişlerdi.Tamam,Metallica’ya artık dev diyemeyebiliriz,ama arkalarında mükemmel bir diskografi ve geçmiş olduğu da yadsınamaz bir gerçek.”

  Bu arada Zeytinli Rock Fest de ayrı bir güzel oluyor. Tavsiye ederim. Çadır kurmak isteyenler, gitsin orada çadır kursunlar. Çok nezih çadırlar kurulabilmekte.. =)

  ww.buzcevheri.com

 6. Cevval Portakal: Der ki:

  Ohhh iyi olmuş, 10 kaadım kalmıştı o rockcard’da, beddualarım tutmuş.
  Bir kere beleş bilet ile bulundum bu organizasyonda, hiç de festival havası tadamadım nedense. Kapitalizmin soğukluğunu karton bardaktan bira içerken iliklerimde hissettim, bira da ılıktı hani.
  “Popüler olan iyidir, ismini rock koyalım yeter” mantığıyla hareket eden tiksinç bir organizasyondu. Şansıma gittiğim sene Gogol Bordello’yu canlı izleme fırsatı buldum da o yanıma kar kaldı.
  Bir Judas, Türkiye’de 10 rock’n coke gücündedir kanımca.

 7. Deli Profesör Der ki:

  @buzcevheri Zeytinli Rock Fest’i İrem diye bi arkadaş vardı o da söylemişti,gelen kadroya bi bakmak lazım,akabinde çadır kurması kolay :D

  @cevvalportakal Kaç kişinin 10 lirası kaldı kim bilir öyle.Sizin gibi mazlumların bedduaları bayağı iyi tutmuş Cevval Hocam :D

Anlat derdini Marko Paşaya