Red Hot Chili Peppers – Unpublished Songs

Bunu,alttakini ve ondan sonrakini yazan Deli Profesör

Benim rock müziğe saygı duymamı,ona aşık olmamı sağlayan yegane gruptu Red Hot Chili Peppers.Şarkılarında içerdiği eser miktarda mizah ve geyik aroması beni çılgına çeviriyordu.Onlarla tanıştığım andan sonra müzik görüşüm,hayatım değişti.Dolayısıyla bende büyük değişiklikler oldu.

Bu grup hakkında bahsedilecek şeyler hem çok,hem de çok az.Zaten herkes bu mükemmel insanları tanıdığı için pek çok kurduğum kelimenin olağan olduğunu düşünüyorum.Yaptıkları işleri,atlattıkları badireleri anlatsam satırlar yetmez.Grubun en sevdiğim özelliğiyse,bazıları tarafından bittiği iddia edilen “Punk Ruhu” nu sürdürüyor olmaları.Sex Pistols ve Iggy Pop onlara yol gösteren en önemli isimlerdi her zaman.

Grup 1983‘te Anhony Kiedis,Flea,Hillel Slovak ve Jack Irons tarafından kuruldu.Piyasada öne çıkıp,güzel müziğini icra edebilmenin gerekliliğinin farklılık olduğunu biliyorlardı ve bu yüzden yıllarca gay numarası yaptılar,sansasyonel sahne şovlarına imza attılar.Özellikle şu sadece pipilerinde çorapla çıktıları sahne olayı en olağandışı şovlarıydı.Girdikleri punk hayatı yüzünden uyuşturucuya bulaşan elemanlar daha sonra yıllarca uyuşturuyla boğuşmak zorunda kaldılar.Özellikle 1988 yılında gitarist Hillel Slovak’ın aşırı dozdan ölmesi grubu fazlasıyla sarstı.

Hiçbir zaman düşüşe geçmediler.Sürekli bir yükseliş çizgisi içindeydiler.Yalnız ne yalan söyleyeyim,şimdiki albümlerinden önceki iki albüm,Californication ve By the Way beni gerçekten korkutuyordu.Bu iki albüm çok güzel olduğu kadar,grubun olgunluğunun,durulduğunun da simgesiydi sanki.Stadium Arcadium‘u kanlı gözlerle beklerken hep nasıl bişey çıkacağını düşünüyordum.Ama Red Hot beni yanılttı ve -yine- dinlediğim en mükemmel albümlerini çıkardılar.Funk’ı,punk’ı ve rock’ı o kadar güzel harmanladılar ki vakti zamanında 800 kere dinledim Stadium Arcadium’u da.

Sonra bir gün sitenin birini kurcalarken elime bir albüm geçti.”Nası yani?” dedim,demedim değil.Red Hot Chili Peppers’ın kariyeri boyunca albümlerinde sunmadığı şarkılarından oluşan bir albümdü bu.”Amaaan” dedim,”Madem sunmamışlar,en fazla vasattır.” Ama dayanamadım,indirdim tabii.Red Hot beni bir kez daha kuyruk sokumu etmişti.Albümü dinledikçe şarkılara hayran kaldım.hepsi birbirinden mükemmeldi.Neden bu şarkıları albümlerine eklemediklerine bir türlü anlam veremedim doğrusu.Size şöyle söyleyeyim,Red Hot’ın en sevdiğim şarkısı bu albümde.Eskimo‘yu mu desem,yoksa Gong Li‘yi mi?Out of Range‘i mi,yoksa Sikamikanico‘yu mu?Valla bu albümü dinlediğimde altın madeni bulmuş bi hımbıl kovboy kadar mutluydum.Bakalım zuladan bişeyler akacak mı önümüzdeki yıllarda.

MUHTEVİYAT : 1.Body Of Water , 2.Bunker Hill , 3.Eskimo , 4.Fela’s C*ck , 5.Gong Li , 6.How Strong , 7.Let’s Make Evil , 8.Melancholy Mechanics , 9.Millionaires Against Hunger , 10.Out of Range , 11.Rivers of Avalon , 12.Rollercoaster of Love , 13.Search & Destroy , 14.Sikamikanico , 15.Slowly, Deeply , 16.Someone , 17.Stretch , 18.Teenager in Love , 19.Time

NE YALAN SÖYLİYİM,YERİNİZDE OLSAM BURAYA TIKLAYIP ŞİMDİYE KADAR 80 KERE İNDİRMİŞTİM BU ALBÜMÜ.

Yazı bittiğinde “John McLaughin – My Foolish Heart” çalıyordu.

Bu yazılar da üsttekini andırıyo gibi

 Yorumunu ekle

4 yorum yapılmış bu güzide postaya

 1. buzcevheri Der ki:

  Bence “RHCP”,”Californication” albümlerinin üzerinden fazlasıyla ekmek yedi. Daha da yer. “By the way” albumü de benim için bu izsürümün vasat haliydi. Bu grup benim için o başarının altında çoktan yok oldu.

  http://www.buzcevheri.com

 2. Deli Profesör Der ki:

  Hocam o dediğiniz grup olsa olsa Metallica olur.Red Hot hiçbir zaman çıtayı düşürmedi ki.Her albümde başarıları daha da arttı.Stadium Arcadium’da da öyle.Vallaha laf ettirmem Red Hot’a.Herkesi çığnatırım ama onları çığnatmam.

 3. KACMEE Der ki:

  Pek fazla dinlemesemde sevdiğim bir grup.Californicationı çok severim,öpüp başıma koyarım.

 4. kubio Der ki:

  get on the top çok hoşuma gider bu heriflerin yaptığğ şarkılardan.

  ama bir şarkı var ki (one hot minute den walkabout) onun yeri apayrı benim nazarımda

Anlat derdini Marko Paşaya