New Trolls – Concerto Grosso Per I

Bunu,alttakini ve ondan sonrakini yazan Deli Profesör

Bizim ülkede kendini çoğu sanatçı sanan insanın şarkı yapma mantığı bellidir.Gavur alemlerinde tutmuş bi tane pop şarkısını alırlar,bi iki yerini alaturka hale getirip,bi iki yerini değiştirirler,üzerine de abuk subuk 5 yaş seviyesi bi kaç şarkı sözü döşerler ve bunu bi yığın insana yedirirler.İnsanlar da hazır zaten hemen ayıla bayıla dinlerler.Ne kadar zeki insanlar değil mi?Kopyala yapıştır,ondan sonra da korsan albümlerin piyasa düştüğü zaman korsanlara laf et.Hesaplayın artık ülkemizdeki popçuların yaptığı albümler zaten kopyaysa,bi de korsanlar kopyaladıktan sonra ne kadar kopya bi hale geliyor.Bari layığıyla yapın şu işi.Herkeste bi Küçük Amerika’cılık oynama hevesi.

Onlar kendi ürettikleri çöplüğün içinde debelenedursun,ben rotamı İtalya‘ya çeviriyorum.Bildiğimiz üzere İtalyan’larla aramızda gensel olarak da toplumsal olarak da aşırı miktarda benzerlikler var.Ama bu benzerliklerin hepsi kötü şeylerde var.(bkz. Europe Vs. Italy)

Bu albümü dinlediğim zaman İtalyanların bizden çoktaaan (en azından) bir adım önde olduklarını kabullenmek zorunda kaldım.Kaldı ki bu New Trolls adını verdiğimiz İtalyan yiğitleri ortalığı 60ların ortalarında sallamaya başlamış.Sorarım size,Türkiye’den hangi şarkıcı bütün dünyayı sallayacak bi albüm yapabildi şu vakite kadar?Hangi grup stiliyle bütün dünyayı etkileyip yeni bir stile yol açtı?Söyleyemezsiniz efenim,yok ki.Bizim müziğimiz daha M.Ö 1.000.000 yıllarında dolaşıyor.Ağzını açıp,böğürenin müzik yapmasından ibaret olay.

New Trolls;Vittorio De Scalzi (Gitar,Vokal),Nico Di Palo (Gitar,Vokal),Mauro Chiarugi (Klavye),Giorgio D’adamo (Bas,Vokal),Gianni Belleno (Davul,Vokal) isimli muhteşem sanatçılardan oluşan safkan İtalyan bir grup.Elimdeki albümleri Concerto Grosso I 1971 yılında çıkmış ve grubun diskografisindeki en sağlam albüm olma ünvanına sahip.Grubun albümündeki yarattığı en büyük stil ise Classic müzik ile Rock müziği sentezleyip ortaya bambaşka güzellikte yeni bir tür kırması çıkarması.Farklı farklı tempolardan oluşuyor ve her tempoda apayrı duygular anlatılıyor.Tempo : Shadows ve Nella Stanza Vuota,Improvvisazioni Dei New Trolls Registrate in Diretta en sevdiğim şarkıları.Zaten albüm sadece 5 şarkıdan oluşuyor.Tahmin edebileceğiniz gibi 5. şarkı uzun.20 dakika sürüyor ve içinde mükemmel geçişler içermekte.Bir In the Garden of Eden kepazeliğinde 17 dakika aynı davul vuruşuyla gitmiyor anlayacağınız.

Müziğin altın yıllarında çok güzel eserler veren bu grup,sanırım İtalyan olduklarından dolayı yeteri kadar meşhur olamadı.Hele ki ortalıkta Pink Floyd’ları,Zeppelin’lerin geçtiği 70′lerde insanlar dışarıya bakamayacak kadar hipnotize olmuştur.Ama zararın neresinden dönülürse kardır derim ben.

MUHTEVİYAT : 1.Tempo : Allegro , 2.Tempo : Adagio , 3.Tempo : Cadenza – Andante Con Moto , 4.Tempo : Shadows , 5.Nella Stanza Vuota,Improvvisazioni Dei New Trolls Registrate in Diretta

Yazı bittiğinde dün akşamdan beri hastası olduğum şarkı,Khan-Space Shanty çalıyordu.

Bu yazılar da üsttekini andırıyo gibi

 Yorumunu ekle

8 yorum yapılmış bu güzide postaya

 1. recephilmi Der ki:

  Deli Profesör elindeki İtalyanca albümleri bana gönderirsen çok sevinirim ya. Belki bilmiyorsundur İtalyan Dili ve Edebiyatı okuyorum. Animasyonu da daha önce izlemiştim. Senin yakınlığın nereden geliyor İtalya’ya?

 2. Deli Profesör Der ki:

  Vallah hocam pek bi yakınlığım olduğu söylenemez.Oğlan dayıya derler ya hani,benim dayım İtalyanca öğretmeni Mersin Üniversite’sinde.Bi de motor sporlarına karşı falan merak var,genler de çekiyo :D Hocam ben elimde neler var bi bakayım,pek bişey çıkacağını sanmıyorum ama sırf New Trolls’ün diskografi bile yeter yani.

 3. recephilmi Der ki:

  Tamam eline geçtikçe bana postalarsan sevinirm. Elin boş olunca yaparsın. Acelesi yok. Veya bildiğin İtalyanca müzik indirme veya dinleme siteleri varsa söylersen o da pek bir makbûle geçer…

 4. Deli Profesör Der ki:

  Öyle site olarak yok bildiğim ama elime geçtikçe gönderirim.

 5. 3K Der ki:

  Türk müziğine hele sanatcılarına hiç laf söyletemem kusura bakma profum

  Tarkaaaan öpsene beni,kenan şeyy etsene beni diyen milyonlarca genç kızımızın gönüllerini televizyonların sabah programlarını,ana haberlerini ve geceleri de uçankuşlarını zapt etmiş Türk milletinin böyük sanatcılarına laf ettirmem

  ne yani çıkıpda avrupa turnelerine maskara mı olsunlar
  avrupalı hiç sanattan anlar mı onlar zaten bize düşman mutlaka kötüleyeceklerdir. olmadı konsere kimse gitmeyecektir. ne gerek var ki onlar kendilerini kanıtlamışlar Türk sanat dünyasına değil mi :)

 6. Deli Profesör Der ki:

  Türk’ün Türk’ten başka dostur yoktur,elin gavurlarına prim vermeyelim :D Bu ülkeye Tarkan gibi büyük sanat ışıkları lazım :D

 7. dilekss Der ki:

  deli prof haklısın … üretim yok … orjinallik out , taklit in :)

 8. Anonymous Der ki:

  italya çok pornocu bi memleket. ama türkiye daha kalın ve büyük(ikisininde coğrafi yarımadalığını kıyaslasak).

Anlat derdini Marko Paşaya