Müziğin Yanında Olsun – Mp3Tunes

Bunu,alttakini ve ondan sonrakini yazan Deli Profesör

Dijital ortamda en sevmediğim olaylardan biri 10-15 tane albümü bir araya koyup,onları shuffle yaptırarak dinlemektir.Böyle albüm dinleyeceğime hiç dinlemem.Çünkü dinlediğiniz gerçekten karman çorman oluyor.Her albümün bir kompozisyonu,üstünde yürüdüğü bir çizgi vardır.O kompozisyonu sadece albümü başından sonuna doğru dürüst dinlerseniz hissedebilirsiniz.Ama harala gürele tadında bi Slayer,bi Alamaailman Vasarat,bi Pink Floyd şeklinde çorbaya giriştiğinde bütün albümlerin içine resmen s.çılmış oluyor.Bu dediğim kural albümü ilk kez dinlerken de geçerli değil.Her zaman albümleri tek tek dinlemeyi severim.Yemek yerken lokmaları tek tek yutarım.Homini gırtlak,homini gırtlak gidenlerin sonunu görüyoruz.Ondan sonra midemde kelepçe,ayağımda pranga moduna geçiyolar.

Müziğin ruhun gıdası olduğunu söyleyenler benim düşüncemin zincirinde söylüyor zaten.Yemek yerkenki kaidelerin hepsi müzik dinlerken de geçerlidir.Bilinçsiz müzik dinlencesi kulakta pas yapar.O yüzden elin müziğine,namerdin shuffle’ına muhtaç olmamak için Mp3Tunes isimli bir site keşfettim.

Mp3tunes,benim gibi kendi seçtiği özel albümleri,şarkıları yanında taşımak isteyenler için vazgeçilmez bir site.Elinizdeki şarkıları içine yükleyip,gittiğiniz herhangi bir yerde internet üzerinde dinlemenizi sağlıyor.Siteye üye olduktan sonra Sync Locker isimli upload programlarını indirtiyorlar.Bu programdan gerçekten çok memnun kaldım.Bağlantı hızımızı köküne kadar kullanıp,mümkün olan en hızlı sürede upload yapma imkanını sunuyor bizlere.Site ilk başta 1 GB alan veriyor ve “İsterseniz Premium Locker’a geçip sınırsız yükleyebilirsiniz” diyor.Ama bu aldanmacaya kanmayın.Yaklaşık 1 albüm yükledikten sonra size direktman sınırsız mp3 alanı veriyorlar.

Ben şimdiye kadar 2.5 GB yükledim.Daha da fazla yüklerdim ama program upload sırasında interneti göçerttiği için ara sıra açabiliyorum.Müzikleri yükledikten sonra site üzerinden “Kilitli Dolap“ımıza giriyoruz ve çok çeşitli seçeneklere göre albümümüzü dinliyoruz.Sadece şu grup çalsın,sadece şu playlist çalsın,ya da shuffle yapsın gibi pek çok seçenek mevcut.Müzik çalarken hiç kesilme olmuyor.Son derece kaliteli bir site.

İnsanın kendi mp3lerini dinlemesi gibi var mı be?Hangi internet cafeye gittiğinde mp3 klasöründe Classic Rock’ın en önemli seçkileri oluyor?Cafelerdeki mp3 klasörlerine baktığınızda şu tip klasörleri görmeniz daha muhtemeldir : Kop kop,disko,tekno,son inenler,90,prodigy.Tabi bunların arasına ufak tefek Metallica ve Red Hot Chili Peppers da saçılmıştır illa ki.O albümler de her zaman yarım yamalaktır.Bunların içinde Sağlam bi Erkin Koray bulabilirsem her zaman tercihim odur.Yani o oluyordu.Artık Mp3Tunes olduğu için bu tiltasyonik durumlara girmiyorum.Her ne kadar evde de dükkanda da internet olsa,hala anahtar taşıma alışkanlığı edinemediğim için kapıda kaldığım durumlarda internet cafeye gitmem gerekiyor.

Yazı bittiğinde “Steve Hackett – Hands of the Priestess,Part I” çalıyordu.

Bu yazılar da üsttekini andırıyo gibi

 Yorumunu ekle

4 yorum yapılmış bu güzide postaya

 1. zamansız Der ki:

  yha güsel bi siteye bensio bende bi girirp bakem:D bu arada sen bu adamlardan para falan mı alıoyon kendımı reklam kuşağında hissettm=) şaka bi yana bilgileendirme için saol..

 2. buzcevheri Der ki:

  Müzik dinleme konusunda aynı mantıktayız. Ben de ortaya karışık, çal çal oyna modunda dinlemeyip albüm albüm dinlerim. Bir zamanlardan kalma alışkanlık olsa gerek. Hani kaset devirleri.. Hani müziği belimizde manda kadar walkmanlerle dinlediğimiz o günlerden. Kasetteki bir şarkıyı tekrar dinlemek istediğimizde geri sarardık. Hatta pili bitmesin diye kaseti çıkarıp bir kaleme takıp öyle sarardık. Öyle müzik dinleyenler şarkıcının bütün şarkılarını özümseyebiliyordu. Şimdi ise hit olan şarkılar bilinirken aralarda ne cevherler yitip gidiyor..

  http://www.buzcevheri.com

 3. Cevval Portakal: Der ki:

  Ben de çekinerek söylüyorum ama shuffle bağımlısıyım, müzik dinlerken değil ama, sadece duyarken. Bilgisayar açık olduğu sürece sürekli ses çıkarması gerektiğine inananlardanım ben. Bu yüzden de bilgisayar başında ne yaparsam yapayım fonda bir şeyler çalıyor. Kafasına göre şansa ne denk gelirse çalıyor, ama ben onu dinlemiyorum sadece duyuyorum, sessizlikten rahatsız olduğum için öyle yapıyorum. Mesela şu anda dinlediğimden önce ne çaldığını hatırlayamam. Tek albümü dinlesem de sonuç aynı olurdu, çünkü farklı bir işle meşgulüm.
  Site gerçekten faydalıymış insanın üşenmeyip tüm arşivini doldurası, istediği yerde dinleyebilesi geliyor. Yaparım ben he, üşenmem yaparım bunu.

 4. henster Der ki:

  Valla güzel servmismiş. :) Benim işime yarar açıkcası, yer imlerime ekliyorum.. Teşekkürler.

Anlat derdini Marko Paşaya