Mim : Çocuk İstismarını Durdurun!

Bunu,alttakini ve ondan sonrakini yazan Deli Profesör

Geçen gün Barış Ünver,Doctus Bilgi Güvenliği Forumundan bir adet mim almış.Konusu da çocuk istismarı ile ilgili.Pek üzerinde durulmasa da ülkemizdeki en önemli sorunlardan biri bana göre.Bloglarımızda hep geyik,hep geyik olmaz,ara sıra böyle şeylere de değinmek lazım.Bi insana yeni bi iki düşünce aktarabilsek ne mutlu bize.

Ben şanslıyım ki,çocukluğumda hiç istismar ile karşılaşmadım.Ufak tefek,her ailede olabilecek kavgaların,kızmaların dışında dayak yemişliğim,şiddete maruz kalmışlığım,hakarete uğramışlığım yok.Zaten dozunda yapılmak şartıyla her aile çocuğunu gereken yerlerde uyarmalıdır.Hiç uyarılmayan bir çocuk da istismara uğramış bir çocuk gibi sorunlar yaşayabilir.

Ama istismara aşırı dozda maruz kalan çocuklar da var bu ülkede.Canı sıkıldıkça,sorunlar yaşadıkça,kendi aralarında tartıştıkça bunun acısını çocuklarından,o savunmasız varlıklardan çıkaran anne babalar.İnsanın anne baba demeye dili de varmaz gerçi o yaratıklara.Biraz konunun derinine inmek gerekirse bu dayak olaylarının da en büyük sebebinin ülke genelindeki gelir düşüklüğü olduğunu söyleyebiliriz.Özellikle doğuda ve İstanbul’da daha çok bulunan işşiz babalar,sıkıntıdan yapacak bişey bulamazlar,ceplerindeki son parayı da içkiye harcadıktan sonra eve gelip çocuklarını döverler.Yani anlayacağınız işler Tayyip Efendi‘nin dediği gibi olmuyor.3 çocuk,5 çocuk doğurun demesi kolay,fakat iş onlara bakmaya gelince parasızlık ve dayak diz boyu.Sosyal Güvenlik sıfır.Doğu’da öyle aileler var ki,hiç boş durmuyor,yılda bir çocuk doğuruyor.Akabinde de hepsi ya sığırları güdüyor ya da bahçe bostan işleriyle uğraşıyorlar.Çocukluklarını yaşayamıyorlar.Anneleri babaları o kadar çok çocuk sahibi olduğu için isimlerini bile bilmiyor.Gelin düşünün böyle bir çocuğun büyüdüğü zaman ne türlü psikolojik sorunlarla karşılaşacağını.

Bir de cinsel istismar var tabi.İstismarların en berbatı bu bana göre.Ülkemizde yine “Allah korkusu” falan diyip pek bu işlerle uğraşan sapıklar yok.Avrupa’nın bazı yerlerinde bu işler daha çığrından çıkmış durumda.Küçücük çocuklarını ensest ilişkilere zorlayan anne babalar,çocuk pornosu yapıp internete yayan sapıklar.Hepsi de dünyayı hem kısa,hem uzun vadede daha berbat bir hale getiriyor.

Bir de mimin diğer konusuna gelirsek ; küçüklük şarkısı olarak aklıma nedense “Benimle oynama,söyledim sana,şansını zorlama,uğurlar olsun.” şarkısı geliyor.Kimin söylediğini,şarkının ne olduğunu bilmiyorum ama bu şarkıyı söylediğim aklımda kalmış.Düşünün işte TV’de ne kadar b.ktan şeyler yayınlanıyor.Böyle rezil şeyleri TV’de sunmak bile başlı başına bi çocuk istismarı.Gönül isterdi ki çocukluktan bir Pink Floyd hatırlayayım ama nerde?

Yazıyı bitirirken mim konusunu hatırlatmak istiyorum :

 • Mim konusu : Çocukluğunuzdan hatırladığınız ilk şarkı ve şu anda dinlediğinizde hissettirdikleri
 • Banner
 • “Çocuk istismarını durdurun” sloganının yazıda geçmesi

Ayrıca bu mimi Ekubio , GoogleBoy , Taylanov ve Cevval Portakal‘a gönderiyorum.(Şayet 3k hocam da sitesinde böyle konularla ilgili yazabiliyorsa ona da gönderiyorum.)

Yazı bittiğinde “Frank Zappa – Dinah-Moe-Humm” çalıyordu.

Bu yazılar da üsttekini andırıyo gibi

 Yorumunu ekle

12 yorum yapılmış bu güzide postaya

 1. dilekss Der ki:

  bütün fatura çoçuğa patlıyor her şekilde …. kıyamıyorum çoçuklara … dünyanın en saf güzellikleri bence … ama bu güzellikleri koruyamıyoruz …. haklsınız herşekilde …

 2. 3K Der ki:

  öncelikle teşekkürler bildiğiniz gibi http://dunbuguninsan.blogspot.com/ blogunda efsaneleri yazıyorum
  bu konuda düşüncelerimi
  http://yevmiyedefteri.blogspot.com/şeys'lerimde yazdım ama kimseyi mimlemedim bugünlerde benim mimleyebileceğim arkadaşlar çok mimlendi mimkololik oldular neredeyse :)

 3. MERKEZ BURASI Der ki:

  Güzel bir konuya değginmişsiniz. İstismar sadece şiddet,sex,… ile mi olur? Reklamda bile oynatılan cocuklar varken hangi bir istismarı ele almak lazım?

 4. Deli Profesör Der ki:

  Bu Televizyon dünyası insanın ruhunun ırzına geçmekten başka bi iş yapmıyor genelde.

 5. syrus Der ki:

  ..

  suçu hep ödeyen çocuklar oluyor ve hala..hala birşey yapamıyoruz..

  ..

  güzeldi

 6. volkanalabaz Der ki:

  Maalesef ben senin kadar veya birçok şanslı çocuk kadar güzel anlar yaşayamadım. Türkiye’de bilinçsiz çok anne baba var. Bizim çocukluğumuzda bu daha çoktu. Babam futbola kafayı takmış olmuşta. Adı gerekmez çok süper bir takım ile masaya oturmuşlar anlaşmışlar. Cahil dedem olmaz demiş kabul etmesini engellemiş ve babamda elinde ki lisansını yakıp futbolu bırakmış. Demişler eski kafalar bu adam yoldan çıkmadan evlendirelim istemeden çok acil bir şekilde evlenmiş anne babam. Ben doğmuşum. Babam hayallerini geride saçma sebeplerden dolayı bıraktığı için bütün sinirini sadece ben ve annemden aldı. Hala oturma odasında ki vitrin camına alkolünde verdiği etkiyle sinirlenip beni fırlattığı günleri unutmam.

  Her gün en az iki posta dayak sebep? Yok :D Bunları niye anlatıyorum nedeni şu; Ben çocuk olma fırsatını iyi kullanamadım ve çok sorunlu büyüdüm belli bir süre kimseyle konuşmadım. Hep küçüklüğümde uzaya gitme fikrim vardı. Bir kere denedim olmadı gidemedim. Sonra ilkokulda gitmiş olduğum bir Tiyatro oyununda ışıkları ve büyülü dünyasını gördüm. Babamı bıraktım ve bir daha geri dönmeden sadece ışıklarla yaşadım. İyi bir oyuncu oldum ama bunu çok çektiğim veya yaşadığım ağır ruhsal çöküntüler sayesinde başarıya dönüştürmeyi başardım. Şu an hayatta beni yıkabilecek hiçbir güç yok. Ama artık bazen içimde ki yaşadıklarımı kontrol altında tutamamaya başladım. İşte insan çocukken pek anlamıyor ama büyüğünce işler değişiyor. Çocuklar çocuk olmak.

 7. Deli Profesör Der ki:

  Hocam babamı bıraktım derken,bir daha konuşmadınız mı?

 8. kubio Der ki:

  mimi aldım teşekkürler doktor,en kısa süre içinde yazacağım inş :)

 9. volkanalabaz Der ki:

  Şöyle dostum annem ben ilkokulu bitirdiğim dönemde aşırı alkol ve şiddet arttığı için babamdan ayrıldı ama ben çoktan ruhen ve manevi olarak ayrılmıştım. Yaklaşık bir yıl kadar sonrada üvey babamla evlendi. Onunla ilişkim hiç olmadı. Yakınlaşmadık. Öz babamı da cenazesini almaya gittiğimde en son gördüm. Bizde adet oğul babayı yıkar ve kendi elleriyle toprağa koyar. Bende son görevimiz diyerek yaptım. Ama sor şimdi ne zaman hangi tarihte öldü diye hatırlamam.

 10. Deli Profesör Der ki:

  Kötü bi çocukluk olmuş gerçekten hocam.Umarım başkaları böyle durumlara maruz kalmaz.

 11. Cevval Portakal: Der ki:

  @volkanalabaz, gerçekten üzücüymüş. Acıların insanı güçlü kıldığı bir hakikat. Fakat keşke bu tip acılar yaşanmasa da, insan güçlü olmak zorunda kalmasa.

  Mim’i havada yakalıyorum. Hep geyik, hep geyik olmaz tabi arada ciddi bir şeyler düşünmek, paylaşmak gerekli. Ben ciddi bir şey yazarken sinirleniyorum çok küfrediyorum gerçi ama olacak artık o kadar.

 12. Kefallo Der ki:

  Nietzsche’nin de söylediği gibi : “Beni öldürmeyen,daha güçlü kılar.”

Anlat derdini Marko Paşaya