Lynyrd Skynyrd – Gold

Bunu,alttakini ve ondan sonrakini yazan Deli Profesör

Sizin için durum nedir bilemem,lakin Classic Rock dediğiniz zaman 500 km.’de bile olsa o akan sular durur benim için.İster ekime,ister s.kime aksın,hiçbir yere gidemez o nehir arkadaş.Buram buram yanık parmak kokan riffler,saatlerce bitmek bilmeyen sololar,hiçbir kalıba sığmayan ritm kalıplarıyla müziğin tanrılaştığı koldur classic rock.Rock’ın hasıdır.Karpuzun o ortasındaki en lezzetli yerinden bile daha tatlı,daha yenilesidir.

E Classic rock dediğim vakit,bana akibinde Lynyrd Skynyrd demek yerine bön bön bakarsanız,meşe odununu kafanıza kaynak yapmam elzem olabilir.Tabi bu uyarım rock severler için.Eurovision’da 1.lik kazanan Rusya’nın çakma Enrique Iglesias’ına oy verenden böyle bişey beklemem doğru olmaz tabi ki.Ama gönül ister ki,bir misyoner kıvamında size bu grubu satabileyim.Her şeyden önce niyet,istek önemli.

Rock müziğin en önemli temellerinden oluşan sesli harf özürlü bu grup 1970 yılında Van Zant, Collins, Gary Rossington ( gitar ), Larry Junstrom ( bas ) ve Burns tarafından kuruldu.Aslında burdan baktığımda grubu pek çok kişinin tanıdığını görebiliyorum (- Ooo Ahmet Beyler de burdaymış,hoşgeldiniz efenim.İlk aşkııım sevgili..Ooo Hüseyin Beyler de gelmiş hoş geldiniz liseliiim be..ooo Ayşe Hanımları da mı görüyoruz? – Ananın örekesi.Sktin şarkıyı.Adam gibi söyle.) ama hikayeleri de pek bi eğlenceli,o yüzden bilmeyenler de öğrensin istiyorum.Grup ilk kurulduğunda adı Lynyrd Skynyrd değildi.Hani bazı hocalar vardır ya,öğrencilerinin iyi,kendini geliştiren insanlar olmasını istemez,çekemez,bu elemanların beden eğitimi hocaları Leonard Skinner (Tanıdık geldi değil mi?) da o sınıfa tabi bi adamdı.40 yıllık katrandan şeker olmasını bekleyemeyiz tabi.Öğrencilerinin umudunu kırmak isteyen denyo hoca öğrencilerine bir gün “Sizden bi b.k olmaz lan” şeklinde büyük laf etmiş.Buna içerleyen azim ve cevher dolu öğrenciler de derhal bu denyonun isminin üstünde birkaç değişiklik yapmış ve gruplarının ismi olmuş o isim.Her ne kadar çoğu insan telaffuzunu bilmese de,çok zekice bir kapak bazlı hareket olmuş.Gel zaman,git zaman grubun büyümesi ve gelişmesi pek de zor olmamış.

Tabi öğretmenin ağzı ve kin dolu kalbi torba değil ki büzesin.O lafları ettiğine pişman bile olmamış olsa gerek,öğrencilerinin şöhretinde gözü kalmış.En azından ben öyle tahmin ediyorum.Grup Street Survivors adlı albümünü çıkardıkları 1977 tarihinde Louisiana‘ya konser vermeye giderken uçakları arızalanır ve çakılır.Grubun 3 tane elemanı ölür.Kazanın akabinde geriye kalan elemanlar da dağılır.Her ne kadar sonraları kalan sağlar 1-2 eleman toplayıp,yeni bir oluşum içine girmeye çalışsalar da pek bi b.ka benzemez doğrusu.

Kimileri Lynyrd Skynyrd’ın kazasını denyo Leonard Skinner’ın nazarı olarak düşünürken,kimileri ise ırkçı,faşist şerefsiz insanlar güruhu olmalarına bağlar.Ki bu durumda My Name is Earl ve Karma felsefesi devreye girer.Sweet Home Alabama türü bazı şarkılarda ırkçı söylemlerini kullanırken,gün gelmiştir,onları da Alabama’da kilisenin içinde yakılan zenciler gibi acı içinde kıvrandırmıştır.Earl demişken boşuna demedim tabi.Aynı zamanda diziyi takip ediyorsanız,Earl’ün de bu güzide grubu ne kadar sevdiğini farkedebilirsiniz.Kimi bölümlerde şarkıları çalınır,kimi bölümlerde bayağı bayağı ara konuyu oluşturur,pek çok zaman da Earl üstünde Lynyrd Skynyrd t-shirt’ü taşır.Bir de AC/DC tabi.

Sizinle paylaşmak istediğim bu güzide albüm,Lynyrd Skynyrd’ın 7 yıl içinde çıkardığı en güzel işlerin bir toplaması.Altın madeni niteliğinde diyebilirim.Dünyanın en iyi solosu atılan Freebird‘den tutun da,Simple Man‘e,Was I Rıght or Wrong‘tan tutun da What’s Your Name‘e kadar birbirinden güzel 25 adet şaheser.İşi abartıyorum ve size şöyle bi garanti veriyorum,bunu da her albüme vermem bilirsiniz.Bu albümü her dinlediğinizde daha lezzetli gelmezse bir daha müzik incelemeyeceğim.O kadar güvenirim bu albüme,Jenna Jameson’ın poposuna güvendiği kadar hemi de.

Benim için müzik araç değil,amaç diyorsanız,elin gavuru istediğini söylesin,şarkıda benim için kalite ve tınılar önemli diyorsanız,en kötüsü de Freebird gibi mükemmel bir şarkıyı hala dinlememek gibi bir hata yaptıysanız bu albümü tiz zamanda indirin.İndirmek için bi bahane bulun,takın takıştırın,bulun buluşturun,ama indirin.Gerekirse Albeni bahanecileri gibi bişey bulun,koluna vurunca Lynyrd Skynyrd dinleme refleksi gibi bişey olsun.Ya da gak diyince Freebird,guk diyince Simple Man şartlı refliksiniz olsun.Utanmayın,çekinmeyin.Bu 24 şarkıyı dinlemek istemiyorsanız da sağda solda rock muhabbetlerine girmeyin.Rock budur.Saçını başını osuruktan şekillere sokup özenti bi şekilde dolaşmak değildir.Hani böylelerini çok görüyorum da o yüzden bir daha hatırlatmakta fayda gördüm.Kalpte varsa vardır,zorlamaya gelmez.

MUHTEVİYAT : CD#1 1. Sweet Home Alabama , 2. I Ain’t The One , 3. Was I Right Or Wrong , 4. Gimme Three Steps , 5. Workin’ For MCA , 6. Simple Man , 7. Swamp Music , 8. Tha Ballad Of Curtis Loew , 9. Saturday Night Special , 10. Mr.Banker, 11. Comin’ Home (Original Version) , 12. Call Me The Breeze , 13. Free Bird CD#2 1. What’s Your Name , 2. Whiskey Rock-A-Roller (Live) , 3. Tuesday’s Gone , 4. Double Trouble , 5. I know A Little , 6. Four Walls Of Raiford , 7. I Never Dreamed , 8. Gimme Back My Bullets (Live) , 9. You Got That Right Listen Listen, 10. All I Can Do Is Write About It (Accoustic Version) , 11. That Smell , 12. Free Bird (Live)

Bu yazılar da üsttekini andırıyo gibi

 Yorumunu ekle

11 yorum yapılmış bu güzide postaya

 1. respekto Der ki:

  doktor gerçekten harika bi classic rock albümü ağzına sağlık. my name is earlde free bird’ün solosuna girerken adamın daşaklarını patlatmasıda ayrı bir haz vermişti. banyo yaparken çok iyi gidiyo şarkıları

 2. MERKEZ BURASI Der ki:

  ”Karpuzun o ortasındaki en lezzetli yerinden bile daha tatlı,daha yenilesidir” diyerek Erman toroglunu bile sollamıssın!

 3. kubio Der ki:

  dinlerken yollara düşüp ülke ülke dolaşma isteği uyandırdı bu grup bende.yol müziklerini inanılmaz derecede güzel yapıyorlarmış öyle duymuştum.Çok iyi bildiğim bir grup olduğundan buraya çook uzun yazabilirim.haha yazmıyorum.Bu yazıyı alnıma yapıştırdım

 4. Recep Hilmi Tufan Der ki:

  Nasıl okunuyor acaba bu Lynyrd Skynyrd? :)

 5. Deli Profesör Der ki:

  @respekto O beyzbol topuyla daşşak patlatma anı hiç çıkmıyo zaten aklımdan,o sahneyi izlerken bi garip olmuştum :D

  @merkez burası Onun da bu şekilde söylemleri var mı yoksa :D

  @kubio Zaten Freebird öyle bi şarkı ki,adamın tası tarağı toplayıp çıktığı sevgilisini terkedip,”Ben özgürüm lan,özgür bi kuşum,dünyayı gezecem,hadi çav bella” diyesi geliyor zaten :D

  @recephilmitufan Telaffuzlarını “Pronounced Leh-Nerd Skin-Nerd (Lenard Skinırd diye telaffuz et)” isimli albümlerinde görüldüğü gibi belirtmişlerdir.Ama bence kendileri bile bilmiyolar,bu yüzden Lenard Skinırd diyorlar.Bense Linırd Skinırd diyorum.Böyle daha hoş oluyor :D

 6. Recep Hilmi Tufan Der ki:

  Başka isim bulamamışlar mı ya :)

 7. Deli Profesör Der ki:

  @recephilmi Beden eğitimi hocalarının adı Abdulrezzak Kaya olsa bu sefer de Bydlyryzzyk kyyy gibi bişey olurdu grubun adı.Beterin beteri var iyi böyle :D

 8. Recep Hilmi Tufan Der ki:

  Haklısın vallahi Prof…

 9. alea Der ki:

  Şimdi hocu freebird solosu en sağlam solo değildir öncelikle bunu söyleyim. Milleti kandırma. Ha gönlümün solosu dersin gıkım çıkmaz. Ama bir ortada bir Jimmy Page gerçeği bir Hendrix gerçeği de var. Sonrama bu adamlar daha bir southern ne bilem daha bir blues civarı çalıyorlar. Ama evet classic denebilir. Neyse güzel blog. İyi yazmalar falanlar filanlar.

 10. alea Der ki:

  İyi de Profesör genelde bu tarz listelerde “Stairway to Heaven” birincidir ki 100 greatest rock guitar solos http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?id=5135421

  listesinde de 3. sıradadır. Tabii bu listelerin güvenirliliği ya da doğruluğu her zaman için tartışılagelmişse de freebird çok iyi bir şarkı olmasının yanında dünyanın en iyi solosudur denebilecek bir şarkı değildir.

 11. Deli Profesör Der ki:

  @alea Hocam işin içine duyguları karıştıran sizsiniz bence.Dünyada yapılan oylamaların yüzde 80inde Freebird’ün solosu kazanır neredeyse.Tabi ki bunlar resmi veriler değil.Bu konuda birden fazla birincinin olduğu aşikar.Ama benim “Dünya’nın en iyi solosu” tabirim yanlış değil.Yani burada kimseyi kandırmamış oluyorum.

Anlat derdini Marko Paşaya