Kultur Shock – FUCC the INS (2001)

Bunu,alttakini ve ondan sonrakini yazan Deli Profesör

Elimizde öylesine değerli hazineler var ki,bunlardan yararlanamamak,bunları insanlara tanıtamamak deli ediyor beni.Her ne kadar çoğu insanımızın içi boş davuldan farkı olmasa da kültürümüz bu dediğimin zıttı nitelikte.Düşünsenize bu değerli topraklardan ne kavimler,ne kültürler geçmiş göçmüş.Hepsi de gelip giderken bişeyler katmış.Elimizde kaç bin yıllık kültür var,ama elin yabancısına sorsak,Türkiye’yi bile bilmiyor.Amerika gibi 2 günlük bi ülkeyi ise bilmeyen yok ve bildiğiniz üzere küçücük tarihlerini ve ülkelerini öyle şişiriyorlar ki,insanlar bişey var sanıyor.

Keza müzik de öyle.Hadi şimdiki müziklerimize bakmayın.Herkes dejenere oldu.Eline mikrofon alıp şarkı söyleyen “Sanatçı” oldu.Bozulmadan önce ne eserler çıktı ama bu kültürden,bu topraklardan.Yerel yörelerimizden ne tınılar fırladı anonim.Reklamla dolaşmadı ki bunlar insanların evine,kulağına.İnsanlar beğendikçe dilden dile yaydı.Ne kadar köyümüz,kasabamız varsa hepsi bişeyler kattı bu ülkeye,besledi.Ama bu türkülerimizi bile insanlara satamayacak kadar aciz bi toplum olmaktan öteye gidemedik.

Bizim zengin kültürümüzü alıp alıp kullanıyorlar.Çalınmadık yiyeceğimiz kalmadı en basitinden.Eski,kaliteli müziklerimiz desek,yabancı gruplar yeniden şekillendiriyor.Hani yabancı elden de duymak çok güzel,çok sevindirici.Ama şöyle bi Kultur Shock gibi grubumuz yok muydu,bizim elimizden bu ezgileri çıkaracak?Aslında BabaZula gibi bi efsanemiz var Allah için bizim de,ama pek arka çıkamıyoruz gibi geliyor onlara.Hem grubumuzu kendimiz destekleyemiyoruz,elin ülkesine nasıl satalım?(bkz. Hacı Bektaş Veli anma törenleri etkinliklerinde BabaZula’ya yapılan saygısızlık)

Kultur Shock,Srdjan Jevđević (Bosna – Vokal,trampet,darbuka),Mario Butković (Bosna – Gitar,buzuki),Masashi Kobayashi (Japonya – Bass),Val Kiossovski (Bulgaristan – Gitar,vokal),Christopher Stromquist (Amerika – Davul),Matty Noble (Amerika – Violin) isimlerinden oluşan ve görüldüğü üzere içinde bir adet bile Türk içermeyen,etnik-rock,punk,metal grubu.Çeşitli ülkelerin kültürlerini müziklerine yansıtıyorlar,özellikle de Türk müziklerini,hani şu bizim hiç değer vermediğimiz hazineler var ya,onları.Gogol Bordello gibi türlerinin ender örneklerinden.

Albümlerini ilk dinlediğimde gerçekten çok şaşırdım.Kimi şarkılar sırf Türk ezgilerinden oluşurken,kimileri de farklı bir tarzda giriyor ve birden Türk ezgisine yöneliyordu akabinde.Bunun haricinde Roman havası,Balkan kültürü,Yunan müzikleri en çok etkilendikleri türler.Grubun adının Kultur Shock olması boşuna değil.Bu grubu dinlemek,dünya haritasının üzerinde bir ülkeden diğerine atlamak gibi bişey.Resmen kültürler suratınıza çarpıyor.İşin en güzel yanı,kültürler arasında daldan dala atlarken,saat farkından dolayı doğan rahatsızlığı yaşamıyoruz,bu saf,katıksız bir eğlence.

Şu an size tanıttığım albümün adı FUCC The INS ve grubun ilk çalışması.Bu albümün ardından 2004 yılında Kultura Diktatura ve 2006 yılında We Came to Take Your Jobs Away çıkmış.Kultura Diktatura’yı da dinledim,o da gerçekten mükemmel.Şayet bu albümü indirirseniz,kesinlikle beğenip,diğer 2 albümü de indireceğinizi düşünüyorum.Böyle yabancı ezgilerin içinde,kendi kültürümüzü bulmak apayrı bir keyif.Madem biz yapamıyoruz,kültürümüzü iyi değerlendiren bu mükemmel insanlara şapka çıkaralım.

MUHTEVİYAT : 1.Nadjia , 2.Seamtress & the Officers , 3.Montenegro H.C. , 4.Radio Gitana , 5.Haide Yano , 6.Chororo , 7.Mastika , 8.Zora , 9.How to FUCC Songs & Irritate , 10.Backdoor Boyz , 11.FUCC The INS

Bu yazılar da üsttekini andırıyo gibi

 Yorumunu ekle

6 yorum yapılmış bu güzide postaya

 1. Pitekantropus Der ki:

  Emeğe saygı.Paylaşım için saol.Elimden gelse +rep (:

  Şaka bir yana uzun zamandır yeni birşey dinlemiyorum.Deneyelim bakalım…

 2. ZehirliÖrümcek Der ki:

  Ne yani,herkes var bir biz mi yokuz?Biz nerdeyiz?Biz kimiz?

  Naylon oldu bu Türkiye artık!Naylon…

  Sağolasın paylaştığın için

 3. buzcevheri Der ki:

  “Galgon gullanmazsanız, kireç makinanızın a…a gor”

  “Güzel müzik dinlemezsem, bu hayat benim a…a gor.”

  Çok beğendiğimi söylemeden edemiyeceğim. Ben bu hayatın taa …. =)

  Hem cevvalportakal, hem sen bugün kulaklarıma ziyafet çektirdiniz.

  Bu arada atalarımın kesinlikle çingene olduğunu düşünmekteyim.

  Bu arkadaşlar çok iyi harman olmuş. Dayanamıyorum ben iki oynayacağım.

  http://www.buzcevheri.com

 4. buzcevheri Der ki:

  Doktooooorr..
  Hocam son yıllarda dinlediğim en müthiş grup bu. “Zumbul” diye şarkıları neticesinde yokum artık ben. Bu grupla tanıştırdığın için iğfal edilircesine öpücükler.. Tamam öpücükten vazgeçtim ama çok sağol. =)

  Resmen orgazm oldum. Nutkum tutuldu.

  buradan bakın

  http://www.buzcevheri.com

 5. Cevval Portakal: Der ki:

  Kultur Shock – Cultura Diktatura
  Meslek edinicem ben bunu.

 6. Deli Profesör Der ki:

  @buzcevheri Övünmek gibi olmasın,adamı böyle zumbullatırız biz :D
  Kultur Shock – We Came Take Your Jobs Away
  Aha bu da sonuncu Kultur Shock albümümüz.

  @cevvalportakal Arşivi birlikte tamamladık sayende hocam :D

Anlat derdini Marko Paşaya