İktidar Dava Açma Sanatıdır

Bunu,alttakini ve ondan sonrakini yazan Deli Profesör
Dergileri tekrar tekrar açıp okumayı çok severim.Bir film izlediğimizde,zihnimize yeni bir olay veya bilgi kazındığında,önceden okumaya üşendiğimiz ya da okurken pek keyif almadığımız yazı çok değerlenir birden.Bazen de okuyacak bişey olmadığı için eski sandıklar açılır,içindekiler dökülür.Geçen de sağı solu kurcalarken Tayyip Erdoğan‘ın Leman‘a 8765. davasını açtığı sayı geçti elime.Eskiden Tayyip Erdoğan dava açtığında olay olurdu.İnsanlar iyice büyütürdü,tabi haliyle bu dergilerin zararından çok yararına olurdu.3-5 milyar tazminatla yapamayacakları kadar reklam yapıp bol kepçe,okur kazanırlardı.Hani Tayyip Bey diyor ya şimdi :Bana dava açıldı da ne oldu?Oylarım katlandı.” diye.Aynı şeyi mizah dergilerine de yaptığının farkında değil sanırım bu zat.

Her neyse derginin olağan bölümlerini kurcalıyordum,acaba okumadığım bi kısmı var mıdır diye.Okur mektuplarını pek nadir okurum,can sıkıntısından olsa gerek,orayı bile okumaya başladım.Gözüm ilginç bir okur mektubuna ilişiverdi.Aynen şöyle yazmaktaydı :

Başbakanla alakalı çizdiğiniz şerefsizce ve adilikten öte olan bu karikatür ne kadar seviyesiz ve kişiliksiz olduğunuzun bir göstergesidir.Bir avuç bit ve it sürüsü olarak mizah adı altında ideolojik saplantılarını tatmin etmeye çalışan sefil yaratıklarsınız.Bu ülkeye zerre katma değeri olmayan,tek dayanağı küfür olan,hiç bir boka yaramayan sizler,küfür etmeye dahi değmezsiniz (Eyvallah hacı,kalayla kalayla ondan sonra değmezsiniz de.Seninki de iyi taktik ha. – Deli Profesör).Dilerim derginiz tez zamanda BATACAKTIR.
Selim Terzi
selimterzi@hotmail.com


Bu mesajı okuduktan sonra ne kadar güleceğimi integral ile alan formulünden hesaplayıp,ardından dakikalarca,gözümden yaşlar gelircesine güldüm.Bu arkadaş anladığım kadarıyla Leman Dergisi’ne umarım batarsınız diye temennide bulunmadan önce,derginin kapağını açıp,Leman logosunun yanında 850 (yazıyla sekiz yüz elli ) yazdığına bakmadı.Baksa,bu isteğinin ne kadar fuzuli olduğunu fark ederdi.Leman ki,kaç iktidarı gömmüş,yıllarca kodaman üstüne kodaman çiğneyip,insanları bir nebze uyandırmaya çalışmış,belli konularda kamuoyu oluşturup,koyun olmadığımızın farkına varmamızı sağlayan Türkiye’nin en köklü ve önemli dergilerinden birisidir.Sevgili Selim Terzi hafiften bi matematik hesabın varsa 16nın 5ten büyük olduğunu bilirsin.Yani 16 yıllık bi derginin,bi Tayyip Bey’e sataşmasıyla ve iman gücüyle batacağını düşünüyorsan,hayallerin hafiften suya düşebilir.Neyse çok üzme kendini.Havalar da ısındı.Bol bol su içmek lazım,aşırı güneş altında durma.Sinirlerini böyle şeylere yıpratma.Benim gibi lokum gibi adam bulmuşsun,azıcık dinle derim.Gerçi dergi de az hınzır değil.E-mail adresini teşhir etmişler.Ben sana buradan seslenene kadar,eminim ki yaklaşık 500 kişi “
ağzına ne geldiyse söyle” tarzında bir yaklaşımla sana düşüncelerini iletmiştir.Öptüm seni Selim’ciğim.Güç seninle olsun.Komik kerata seni.

Yazı bittiğinde “Indukti – And Weak II” çalıyordu.
Bir de şayet İzmir’de oturuyorsanız saat 14:30′da Kitap Fuarı’nda Leman dergisinin üstadlarından Nihat Genç’in konferansı var.Kesinlikle kaçırılmaması gerekenlerden.

Bu yazılar da üsttekini andırıyo gibi

 Yorumunu ekle

8 yorum yapılmış bu güzide postaya

 1. onurr Der ki:

  Leman batar, batar ama belli bir kesime batar o kesimide biliyoruz misal Selim Terzi yada Genç Osman :D :D:D

 2. KacMeE Der ki:

  “bir avuç it ve bit sürüsü olarak”
  Brava Selim,brava seni arkışlıyorum:D:D:D okuduğumdan beri gülüyorum buna ne güzel yazmış,afferin keleş.

 3. Kasımpatı Der ki:

  Hiii..!!Nee..!! Ziyaretçilerine soytarı mı diyorsun:))
  Neyse ki mizahtan anlayan ve çok seven biriyim.
  Yazdıkların süperötesi.Çok ama çok beğendim.Ayakta alkışlıyorum:)

 4. 3K Der ki:

  yıllar öncesinde gırgır okurdum o zamanlar mizah dergileri bir başkaydı açıkca ben leman limon ve onları takip eden bi sürrü mizah dergisinden sonra okumayı bıraktım

  hey gidi günler en kahraman rıdvan vardı
  avanak abdi vardı

  bir de fırt vardı onlar süperdi sonra mizah öldü benim gözümde kargacık burgacık şeyleri mizah dediler okumaz oldum daha doğrusu okuyacam diye gözlerim bozulacaktı

  prof seni yeni bir görev bekliyor görevin dünyanın yok olmasına neden olacak küresel kirlenmenin önüne geçmek bu mesajı okuduğunda pc ni boz çünkü bu mesaj ancak kendini böyle imha edebiliyor

  işte görevin
  http://yevmiyedefteri.blogspot.com/2008/04/hayran-olduum-3-kadn.html

  şimdiden teşekkürler

 5. otopsiraporu Der ki:

  Selim tiz zamanda batırmış dergiyi köftehor! hehe

 6. MERKEZ BURASI Der ki:

  Çoklu bakış acısını yakalayabilmek zordur. Kapasiteye baglı olarak görme – işitme – dokunma vb. duyularımızın algıladıklarının beyin denilen organa aktarılmasında ne gibi zorluklar yaşandığını hiç düşündünüz mü? Tabi bazısında zorluklar coktur ve aktarım hızı azdır. Bazıları da tam tersidir ve hatta aktarım hızının maksimuma ulaşması ile bazı eklemeler bile yaptıgı düşünülür.
  Ve düşününki bu tarz dergi,gazete,TV, … gibi görsel kulaksal vb.sel iletişim kaynaklarına az bir para karşılıgında maksimum aktarıma sahip olanlar ile minumum aktarıma sahip olanlarda sahip olabiliyorsa! (vahim bir durum) Anlayış farklılıklarının ve Yorum farklılıklarının oluşması çok normaldir. Ancak Normal olmayan verilen tepkiler! Eleştirilmekten hoşlanmayan, Kaldıramayan,… insanların birde aktarım hızlarıda düşükse verdikleri tepkiler digerlerine ters geldigi gibi bunun zıttıda mümkün. Peki burada haklı/haksız, suçlu/suçsuz aramak doğrumu? Hoşgörü toplumu olduğmuzu unutup! Fitne,kavga, dalaşma… ile beslenmektense ortaya atılan fikirlerlere,espirilere,… yanlışı/doğrusu ile olumlu yaklaşık hoşgörebilmek, yinede karşıdakine sevgi ve saygı ile bakabilmek en büyük erdemdir diye düşünüyorum.

 7. Deli Profesör Der ki:

  @onurr Batacağı yeri düşünememiştim.İyi bi kelime oyunu olmuş :D
  @kasımpatı Valla ben bişey demiyorum.Stewie’nin tabiatında var.Hassas çocuk.Öyle büyümüş napsın :D Teşekkürler efenim.Böyle iltifatlar duymak insanı sevindiriyor.
  @3k Tamamdır hocam savdım mimi :D
  @otopsiraporu Osmanlı padişahı gibi istekte bulunmuş adam :D Tiz kellesini uçurun nıahahaha.
  @merkezburası Dedikleriniz çok takdire şayan şeyler hocam.Bu dediklerinizi özellikle bu ülkenin başında olan bir insanın yapamaması çok üzücü.Böyle ufak tefek eleştirileri kaldıramayan,bundan ders almak yerine sağa sola daha da saldıran bir insanın bu ülkeyi nasıl sinirlenmeden sürebileceğini düşünüyorum.

 8. Cevval Portakal: Der ki:

  Sürekli bir şeyler okuyarak, özellikle blog benzeri profesyoneller tarafından yazılmamış olanları. Yazıdan karakter tahlili yapabilmek gibi bir özellik kazandım.
  Selim beyin yazdıkları üzerine karakterini tahmin etmek zor değil tabi ki.
  Ancak ben bu şekilde doğru yolu buluyorum. Mesela Selim bey yazmayı bilmiyor, kendi kendi ile en komik şekilde ters düşüyor. Bu tip angutça hataları yapan adamların da çoğunlukla benden farklı düşündüğünü farkediyorum. Belli ki kendileri bir AKP fanatiği, Tayyip aşığı.
  Sonra da “demek ki akıllı adamlar benim gibi düşünüyor” diyerek gaza geliyorum, mutlu oluyorum. Bu tip örnekler olmasa kendime güvenim yerle bir olurdu yani.
  Ben bunu bloga yazsaydım keşke yaa, neyse geçti artık.

Anlat derdini Marko Paşaya