Google Hesap Makinesi

Bunu,alttakini ve ondan sonrakini yazan Deli Profesör

Hesap Makinesini 1623 yılında çıkardıklarında bir gün dünya devi markaların çakmalarından daha az satılacağını tahmin edebiliyolar mıydı acaba?Şahsen ben etrafımda Casio‘nun hesap makinesinden daha çok Kadio marka bi hesap makinesi görüyorum.Nereye gitsem o çakma marka var.Bir de Sony çakması Sqny revaçta.

Bilgisayarlar çıktı,teknolojiler gelişti.Çözümlere ulaşma şeklimiz değişti.Ama hiçbir zaman esnafımızın,memurumuzun elinden düşmedi hesap makinesi.En dandik bilgisayarla bile Başlat+R tuşuna bastıktan sonra “calc” yazınca çalışan hesap makinesi hiçbir zaman günlük hayatta hükmünü süremedi.Belki de insanların hesap makinesindeki o “çıt çat çut” şeklindeki tuş seslerini duymak istemesindendir.Bi de elde daha artistik duruyo alet.

Ama hesap makinesinde genelde 10 satırlı,20 satırlı çarpma,toplama karışımı şeyler yaptığımız zaman,hesaplar karışıyor.”Arada çarpma işaretini koydum mu?Sonra şunu ekledim mi?” şeklinde düşüncelerin ardından hesaba tekrar başlıyoruz.”Köyden İndim Şehire“‘de Zeki Alasya‘nın altınları sayması gibi.

Tıklarsanız büyür

Belki bazılarınız biliyordur,belki çoğunuz bilmiyordur,ben yine de bahsetmek istedim.Arama motoruyla bize her zaman en iyi hizmeti sunan Google,aslında aynı zamanda bir hesap makinesi.Google Calculator diye bi sitesi yok.Bildiğiniz Google anasyfasından giriyorsunuz ve istediğiniz uzunluktaki işlemi kolayca yazıyorsunuz.Ardından = tuşunu koyup “Enter”a bastığınızda sizi pek çok zahmetten kurtarıyor.”Google’ın içinde ne işi var hesap makinesinin?” deyip geçmemek lazım.Çok karmaşık işlemleri çok çabukça yapıyor.Trigonometri hesaplarını bile yapıyor.Bi de “Once in a Blue Moon” yazınca acayip bi değer çıkıyo ama ne olduğunu bilmiyorum.

Yazı bittiğinde “Jethro Tull – Thick as a Brick” çalıyordu.

Bu yazılar da üsttekini andırıyo gibi

 Yorumunu ekle

6 yorum yapılmış bu güzide postaya

 1. recephilmi Der ki:

  Daha önce duymuştum. Gerçekten güzel ve yararlı bir şey…

 2. otopsiraporu Der ki:

  google bir insanın ihtiyaç duyabileceği her hizmeti vermeye gayret gösteriyor. Daha ne hizmetler verecek çok merak ediyorum :)

 3. buzcevheri Der ki:

  Boşuna Yüce G demiyorum. Bu özelliğini biliyordum. Bazen googledan şöyle de istifade edilebiliyor.
  Misal:
  intitle:index of ….. mp3
  şekinde arama yaparak, nokta nokta olan yerlerede indirmek istediğiniz şarkıyı yazarak sonuca ulaşabilirsiniz. Mantığı index sayfası açık kalan sitelerden sömürü.. =)

  http://www.buzcevheri.com

 4. Deli Profesör Der ki:

  Acil durumlar için çok uygun bir komut :D

 5. 3K Der ki:

  yıllardır ben google manyağıyım google da olan bütün yenilikleri takip ederim labs daki hizmetlerinin bir çoğunu hemen denemişimdir blogger de yıllar önce bloglar açmış ama fazla tutmamıştım ne zaman google aldı blogger bile farklı oldu hele picasa onu bile kullanmaya başladım

  google herşeyin en iyisini yapıyor sağolsun varolsun

  yazınızdaki konuya ise bir gün google ile oynarken şans eseri vakıf oldum ve şaşırdım

  googledan bir çok ekilde istifade yöntemleri var bunları yazsak sanırım en az 2 aylık yazı dizisi çıkar :)

 6. Deli Profesör Der ki:

  Biz tam bütün servisleri inceledik derken Google 2 ay daha uğraştıracak yeni servisler çıkarır :D

Anlat derdini Marko Paşaya