Gogol Bordello – Voi-La Intruder

Bunu,alttakini ve ondan sonrakini yazan Deli Profesör

“Biri bu adamları durdursuuuun!” diye bi giriş yapacam ama çok basit kalacak.Bu adamlardaki başka bi enerji.Eugene Hütz ve ekibinin “Çingene Punk’ı” parolasıyla kurduğu grubu Gogol Bordello’nun ilk albümü bu.Albümü tutamıyoruz bile resmen bi enerji fışkırıyor.Zaten kapaktaki tipten duruma hazırlıklıyız.
Müzikleri dinlemeye başladığımızda anlıyoruz ki bu bir göçmenlik hikayesi.Ordan burdan kültürleri toplayıp,sentezleyip önümüze güzel bi ortaya karışık meyve tabağı atıyolar.Öyle bi tabak ki meyveleri birbirlerine aşılamışlar gibi.Punk desen punk değil,çingen müziği desen o hiç değil.Müzikleri dinlerken bi bakmışsınız ki saçma sapan hareketler eşliğinde (dans ettiğinizi sanarak) kafa sallıyorsunuz.
Bu albümde grubun daha sonra Gypsy Punks albümünde dinleyeceğimiz efsane Start wearing Purple şarkısının az biraz daha hafif versiyonunu dinliyoruz.Albümün ağır topları ise albümün adını taşıyan Voi-la Intruder,Greencard Husband,Passport,Start Wearing Purple ve Mussolini vs. Stalin.Ama bunları saydım diye diğerlerini kötü sanmayın.Bunlar en iyiden daha iyi olduğu için ilk bunları yazdım,yoksa albümde “ı-ıh bu şarkı kötü olmuş diyebileceğiniz bi şarkı yok”.Ben şahsen en az 50 kere dinlemişimdir ama hala sıkılmadım.
Ayrıca grubun adını ünlü yazar Gogol’dan aldığını eklemeliyim.Bu grubu dinlerken ara sıra aklıma bizim de en özgün grubumuz olan Babazula gelir.Eğer Babazula dinliyor ve seviyorsanız bu gruba 5 kat daha fazla bayılacaksınız.Grubu çok geç tanıdım ama Allah’tan tanımışım,duymayabilirdim de.Son olarak : “Gypsy Punk Rocks!!!

Gel vatandaş bu konular kapanın elinde kalıyor

 Yorumunu ekle

Altı üstü 1 tane yorum yapılmış bu güzide postaya

  1. KacMeE Der ki:

    Gypsy Punks’taki şarkılar daha hareketli ama Voi-La İntruder’deki şarkılar daha güzel bence.Voi-La İntruder’i dün torrent sayesinde indirdim.(Profesör bu arada youtorrentte indirebiliyorum artık)Her iki albümün şarkılarını dinledim ve şu sonuca ulaştım:Gogol Bordello’nun enerjisi gittikçe artıyor,şarkıları daha da hareketleniyor ve tam bir festival grubu olmuşlar.Bence her festivalde olmalılar:)

Anlat derdini Marko Paşaya